60 ja 70 luvun kerrostalokämpät arvottomia

Nyt viimeistään pitäisi jokaisen tajuta olla ostamatta kerrostalokämppää 60 ja 70 luvun kerrostaloista. Ovat tulossa elinikänsä päähän ja jos meinataan säilyttää asuinkelpoisina niin korjausvelka on jopa 1500 euroa neliöltä. Itse rakennukset siis täysin arvottomia, tontti tietty jonkun arvoinen mutta pitää huomioida purkukustannukset. Vuokratontilla olevilla ei mitään arvoa, päinvastoin siinä tulee vain kustannuksia, purkaminen ei mitään halpaa touhua. Naurattaa kun katsoo etuoven ilmoituksia noista taloista, löytyykö vielä tarpeeksi hölmöjä jotka menevät ostamaan noita.
460
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samahan se on uusienkin kohdalla,ne vasta homeisia tulevatkin olemaan,ei edes ilmaiseksi tulisi muuttaa uuteen on ne niin huonosti tehty.

Äänestä

1500Euroa/m2 korjausvelka ei ole mitään enää nykypäivänä.
Mieti nyt vaikka 80m2 kolmio, se maksaa sen 120tuhatta ja taas mennään 20 vuotta eteenpäin.

Varmaan arvaattekin, paljonko sen asunnon hinta on noussut v 2035 mennessä? Aivan oikein, vähintään 200tonnia kalliimpi.

Asioita kannattaa katsoa aina vähän pidemmälle kuin seuraavaan vuokrakuittiin saakka.

Äänestä
  • Ja mikä tässä on oleellista on se kun uusien talojen hinnat nousevat jo 4000€ neliö ihan sijainnistakaan riippumatta(siis jo rakentamisen kustannukset veroineen tekevät tämän), niin jos 1000€/neliö saa hyväänkuntoon vanhan jolla taas mennään vuosikymmeniä, niin onhan se varsin houkutteleva vaihtoehto. Toki jos on aina tottunut saamaan asumisensa yhteiskunnan tukemana tai ilmaiseksikin niin ei sitä silloin tällaisia juttuja tule mieleenkään, uutta vaan aina tilalle vaaditaan ja pidetään sitä itsetään selvänä että joku sen menon aina pystyy kustantamaan.

    Äänestä

No mitäpä tuossa nyt niin dramaattista. Ainahan taloja on myös purettukkin jos ne huonoon kuntoon ovat päässeet. Ja parempikuntoisiakin taloja voidaan päätyä purkamaan jos niiden tarve alueella on pysyväisluonteisesti päättynyt. Tosin näiden parempikuntoisten kanssa se menee yleensä niin, että ne ensin ovat tyhjänä ja kylmilläänkin ja siten rapautuvat huonoon kuntoon ennen kuin ne puretaan pois.
Sitten on vielä rakennusten kanssa sellainen tunnettu trendi että n. 40v. vanhoja rakennuksia ja rakentamistyylejä aletaan pitää huonoina(jolloin propakantakin niiden hävittämiseksi alkaa valtamediassa) ihan riippumatta siitäkään vaikka nämä talot olisivat ihan kelpokunnossa ja hyviä asuntoina. Kaiken päälle tulee vielä rakennusliikkeiden tarve saada rakentamisurakoita, ja myös politikkojen tarve työllistää ja kasvattaa bkt:tä ja kehittää verotuloa. Ja silloin kun ei enää uudisrakentamista saada kun rakennuksia ja asuntoja jo on riittävästi, niin nämä tahot(rakennusliikkeet ja byrokraatit ja politikotkin) propakannan keinoin pyrkivät saamaan vanhoja taloja puretuksi jotta päästäisiin uusia rakentamaan ja sillä taas rahastamaan ja kasvattamaan bkt:tä ja kehittämään verotuloa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kekeoeo kirjoitti:

Nyt viimeistään pitäisi jokaisen tajuta olla ostamatta kerrostalokämppää 60 ja 70 luvun kerrostaloista. Ovat tulossa elinikänsä päähän ja jos meinataan säilyttää asuinkelpoisina niin korjausvelka on jopa 1500 euroa neliöltä. Itse rakennukset siis täysin arvottomia, tontti tietty jonkun arvoinen mutta pitää huomioida purkukustannukset. Vuokratontilla olevilla ei mitään arvoa, päinvastoin siinä tulee vain kustannuksia, purkaminen ei mitään halpaa touhua. Naurattaa kun katsoo etuoven ilmoituksia noista taloista, löytyykö vielä tarpeeksi hölmöjä jotka menevät ostamaan noita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu