Hienoa miestä muistaen ja elämäntyöstä kiittäen.
Unto Torniainen R.I.P.
39
3022
Vastaukset
- Tramannaxhjvj
Oliko Unto se joka kuoli siinä tulipalossa?
- Jazz-tyttö
Näin ikävä kyllä on.
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kulttuuri/musiikkivaikuttaja-unto-torniainen-on-kuollut/ - Vanhakuva
Kainuun Sanomien kuva on varmaan otettu savonkadulta ?!?
- untoko
Ja mitähän Untolle on tapahtunut, vastahan tuo pyörätuolilla meni koivukoskenkatua pitkin ?
- SoSad
Kukapa meistä huomisesta tietää...
- HERRU
Kuka helvetin unto torniainen?Varmaan oli joku tanelissa viihtyvä paikallinen suuruus?
- Että_näin
Kaikki kajaanilaiset eivät kulttuurihenkilöitään tunne:
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kulttuuri/musiikkivaikuttaja-unto-torniainen-on-kuollut/ - kolmospullo
sielläpä se juuri viihty miten kaikki kajaanin suuruudet
- KunnioitustaPlease
kolmospullo kirjoitti:
sielläpä se juuri viihty miten kaikki kajaanin suuruudet
Tärkeän elämäntyönsä teki kuitenkin tuota aikaa ennen.
Turha väheksyä...teepä itse jotain lähellekään samaa. - Unto100
kolmospullo kirjoitti:
sielläpä se juuri viihty miten kaikki kajaanin suuruudet
Empä nähnyt Untoa koskaan Tanelissa kun siellä olen viime vuosina käynyt mutta tepa vakikävijät tiedätte paremmin
- qwrrqrwr
KunnioitustaPlease kirjoitti:
Tärkeän elämäntyönsä teki kuitenkin tuota aikaa ennen.
Turha väheksyä...teepä itse jotain lähellekään samaa.niin mitä se sitten teki?
- straight-hetero
Näyttää tämän ketjun perusteella osalla palstan vakiokirjoittajista olevan asiat niin huonosti, että parempi olo tulee jopa siitä, että käy kalmon ääressä kuseksimassa. Tuosta ei juuri alemmas pääse, vaikka kuinka yrittäisi.
- byvyyv
Kajaanissa ei ole minkäänlaista musiikkikulttuuria................ollut eikä tule olemaankaan.
- Respektiä
Luepa KS:n muistokirjoituksen perästä kommentit.
Ihmettele sen jälkeen itseksesi, mitä kaikkea et maailmasta tiedä.
Lue ne moninaisten tahojen kommentit, jotka kiittävät Torniaista vuosien yhteistyöstä ja avusta. Taustavaikuttajan työ ei ole näkyvää, Unskihan ei itse ollut ns. framilla.
Eivät Kainuun musiikkitapahtumat ole itsrstään syntyneet.
Missä kaikessa Unskin näkymätön puumerkki on mahtanut ollakaan...
- SmokeGetsInYourEyes
Mahtoiko olla tupakkamiehiä? Vai mikä koitui kohtaloksi?
- s.1971
Kajaanilaissyntyinen Mikko Hassinen otti vastaan eilen suuren palkinnon
- uusialoitusko
Palkinnonsaaja tuntee hyvin Kätön/Kuurnan. Taidanpa laittaa ihan erillisen aloituksen.
- Sepittää
On niin ala-arvoista kirjoittelua. Ei ihme ettei täällä mikään menesty. Kunnioitus kainuulaiselle musiikkimiehelle ja lämmin osanotto omaisille. Voimia Teille.
- Huittinenhaaparanta
Kulttuuritoimittaja Tourunen revitteli oikein Kainarissa, vaan ei Tourunen kumppaneineen antanut Unskille palstatilaa viiteentoista(15) vuoteen aviisissaan. Miksi Tourunen? Kun taas Koti-Kajaanin Huittinen antoi Unskille kirjoitusmahdollisuuden lehdessään. Pointsit siitä Huittiselle.
- tourunenjoo
Tourusella kiinnostaa lähinnä kirjoittaa siitä miten hyvä ihminen hän on ja muut enimmäkseen eivät ymmärrä mitään.
- JuukaJuva
Miksi Untolla oli rullatuoli? Halvaanunut?
- Stereotesti
Ja niin turhaan...
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/vainamoisenkadun-tulipalo-alkoi-sahkolaitteesta/- Kohtalon_ivaa
Musiikki oli Unskin elämä...
...ja kuolema.
- 535353
Meni musiikkimies musiikkia kuunnellen.
- D.Olby
Liekö putkistereoissa ollut pölyä, joka sitten syttyi palamaan...
- Soittokaveri
Unski soitti https://www.youtube.com/watch?v=DcJac6OykfM ja pani volyymit kaakkoon. Lepää rauhassa kaveri.
- Sfrtr
Mitä hienoa tuossakin muka oli? Luuseri lopulta koko mies.
- Stereotesti
Millähän mittarilla mahdat ihmisen elämää mitata?
Fokuksesi taitaa olla hyvin kapeassa elämänosassa.
Ehkä siksi, ettet itse muuta elämänaluetta tunne.
Unski tunsi, ja Unski tunnettiin.
- VIIS_B_KUUS_KUUS
H BAND
https://www.youtube.com/watch?v=cMNKfjvmx8Y
suom.sanat U.T. - celsa
kainarin kuva on vaha, yhdeksäkymmentä luvun lopulta ja lehtikankaalta, osan otot, unski oli musiiki mies henkeen ja vereen toi aikonaan kajaaniin hienoja muusikoita ulkomaita ja suomesta!!!
- MusaKeräilijä
Huikea levykokoelma kuvassa. Liekö sekin nyt tuhoutunut :(
- celsa
ei ollut enää levyt unskilla.
- idiootit
Lopettakaa paskanjauhaminen kuolleista ja sillä siisti.
- Viunanpiru
Eikö tää Unski ollut kova pollemies. Ja vähän jazzia siinä välissä taisi kärytä!
- jm9900
Vitun mulkut!! Antakaa kuolleen levätä rauhassa!
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718