Jäänlähtöveikkaus

Mihinkän päivään jäänlähtöveikkaus on auki?
Vai ootetaanko että jäät lähtee ennen veikkuksen loppua?
15380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ooks sä vähän pöljä. Kupongit tietenkin vedetään pois myynnistä vähän ennen kun näyttää jäiden lähdön olevan lähellä. Muuten veikkaus on minusta aika kallista hommaa, jos järjestäminenkin....

Äänestä
  • Minunkin mielestä olisi hyvä tietää viimeinen myyntipäivä. Vai menenkö pellolle vahtimaan kun keppi putoaa ja sitten kiireesti veikkaamaan.j

    Äänestä

Toivottavasti ne tuotot menevät näkyvälle paikalle ohiajavien iloksi eikä mihinkään yhteen kukkapenkkiin. Järvi saisi näkyä edes vilaukselta jotta pitäjä olisi edes kiinnostavampi.Siis raivaamaan!

Äänestä
  • Kyllä,tässä on asiaa järvi saisi näkyä enempi.
    Kun ajaa eri paikkakunnilla joissa on siisti ympäristö ja vettä näkyvissä,tulee aivan eri tunne kuin Kyyjärven ohi ajaessa.
    Käykääpä katsomassa mitä Perhossa on saatu aikaiseksi keskustan siistimisellä ja vain joen esiin tuomisella.

    Äänestä

  • Mikäli valtatietä ajat, niin silloin järvi pitäisi siirtää tien viereen. Ei taida raivaaminen auttaa...

    Äänestä

Kyllä ehdottomasti pitää raivata järven ympäristö ja penkkejäkin pitäis tehdä. Muutenkin kyyjärven keskustaa siistiä. Jäät kyllä on yleensä juhannusta ennen lähtenyt.

Äänestä

No joo...Kyyjärvellä on kuulemma jäät lähteny?
Jo on aikoihin eletty. Ei kun uimaan sitten koko porukka jotka keksi uuden jäänlähdön.
Ennenvanhaan jäät ihan oikeasti lähti. Nykyään näköjään lähtee joku merkki eikä jäittenlähdöstä tietoakaan.
Ei pysy maallikko perässä!!!!

Äänestä
  • Arpajaislaki?

    Äänestä

Nyt vois veikata milloin järvi jäätyy uudestaan ois siinä essonparlamentissäkin miettimistä.

Äänestä

Niin vois! Ensimmäisen kerranhan se jo kaatui aikaisemmin koska sitä pystytettiin. Eli ei aina päde tuo kaatuminenkaan.

Äänestä
  • Niinpä. Millainen poru siitä olis päässyt, jos se olisihyväksytty oikeaksi veikkauspäiväksi. Pitäs vähän ajatella. Luonnolle ei huvilavieraskaan mitään mahda. Jos siinä vieressä vielä voi seisoa ja pysyy pinnalla niin ei se tarkoita"oikeaa kaatumista"

    Äänestä

  • Olishan se pitänyt vanhemmille ihmisille tuoda selväksi että kun merkki kaatuu niin jäät muka lähtee. Ei kaikilla ole nettiä. Aina ennen on katottu siitä kun järven selkä on sulanut.

    Äänestä

Ihan joutava tämmöinen jäänlähtöveikkaus kyllä ne jäät aina on kumminkin lähtenyt.

Äänestä
  • Taisi olla edellinen kateelisen panettelua. kun jäi ilman pyörää......Älävälitäniin minäkin jäin.Ajettava vanhalla rouskulla vm jotain 1980......:)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jäätänäkyvissä kirjoitti:

Mihinkän päivään jäänlähtöveikkaus on auki?
Vai ootetaanko että jäät lähtee ennen veikkuksen loppua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu