Lagunan avainongelma

tietämätön

Onko kokemusta, missä vika?

Renault Laguna 99 1.6 Toinen avain toimii ihan hyvin ja toinen lakkasi toimimasta. On patterit vaihdettu ja ei toimi. Vikana. punainen valo vilkkuu kun yrittää avata ovia, mutta auton oven lukot eivät aukea. Toisella avaimella kaikki toimii normaalisti.Miten toimimaton avain kodataan uudestaan itse auton lukossa?Onko tietoa, kokemusta?

5

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämätön

      Lisään vielä,että toinen avain toimii täysin ja tämä toimimaton ei avaa ovien lukkoja, mutta sillä voi käynnistää auton kun ensin toimivalla avaimella avaa ovet.

    • paaliin

      Paaliin vaan -99 autot.

      • tietämätön

        On niitä muuten avainvikoja uudemmissakin autoissa ja muitakin vikoja.Jos autonavaimen musti tai mikä lieneekin on mennyt vähän sekaisin, voi usein jotenkin koodauksella korjata itsekkin kun tietää mitä tehdä.Auto itse palauttaa järjestelmän kohdalleen. Esim. jotenkin ensin avain lukkopesään ja virrat päälle. Antaa olla vähän aikaa ,painelee sitten avaimen auki kiinni nappia, käynnistää auton, sammuttaa ja antaa avaimen olla vähän aikaa virtalukossa. Jotenkin noin se menee.Luin ohjeen netistä, mutta en löydä sitä nyt ja siksi kyselen jos joku tietää.En viitsi mennä painelemaan umpimähkään, ettei koko auto sekoa.


      • tietämätön

        Huokailin tuskastuneena tätä avainongelmaa ja rukoilin Isää Jeesuksen nimessä, että saisin sen kuntoon ja se alkaisi toimia .Epävarmaa jos vain toinen avain toimii.Avasin avaimen ja tutkin suurennuslasilla piirilevyä ja huomasin tummuneen ohuen juotoksen. Ajattelin,että onko hapettunut tai muuten likainen ja aloin varovasti pyyhkiä vanupuikolla.Se olikin irtonainen ylimääräinen osa tai jokin pikkiriikkisen langanpätkän näköinen ylimääräinen roska , joka tarttui vanupuikkoon. Yritin pinseteillä ottaa sen ja tarkastella tarkemmin. En meinannut saada sitä pinsetteihin kun siinä oli jonkinmoinen sähkövaraus ja se pakeni pinsetin kärkiä.Jokin ihan pieni murunen oli myös piirilevyllä, jonka puhalsin pois. Sitten löysin tälläisen linkin.https://www.youtube.com/watch?v=zFQGHO0eVfMTein avaimelle niin kuin opastettiin.Ihan niin ei avaimeni toiminut, vaan kun olin jonkin aikaa painanut koko ajan sammui punainen valo,eikä enää vilkuttanut. Painoin edelleen nappia vähän aikaa.Valo oli koko ajan pimeänä.Sitten irrotin ja pidin pienen hetken ja painoin 2 kertaa peräkkäin rauhallisesti.Molemmilla kerroilla punainen valo välähti. Sitten menin ulos kokeilemaan. Da, daa , se avain toimi :) Kiitos Herralle! Avainten muovit muuten haurastuvat ikääntyessään sisältäpäin ja niistä voi irrota pientä moskaa sinne avaimen sisään ja se voi häiritä piirilevyn toimintaa.


    • Vienytkunvieläehdit

      Aja se Laguna nyt samantien paalaamoon jos kerran on vielä senverran ajokuntoinen.Kohta se ei kulje kuin ehkä hinurin kyydissä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7445
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4595
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4495
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2685
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2313
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2174
    Aihe