!APUA! 1v ei nuku

auttajaajoku

Poika kohta 1v2kk ja nukkuu yönsä aivan mahdottoman huonosti. herää vähintään kerran, monesti 2-3 kertaa yössä. parina yönä viikossa herää 5-6 kertaa. saattaa valvoa yöllä n. kerran viikossa 1-3h putkeen. ollaan kokeiltu ihan kaikki, siis ihan kaikki, huudatusunikoulua lukuunottamatta, mutta sitä ei oikein ole mahdollista pitää, sillä pojalla on astma ja kova itku aiheuttaa hengenaihdistusta -> joutuu antamaan avaavaa lääkettä ja rauhoittamaan pojan, jotta saa henkeä. ensi viikolla mennään kitarisaleikkaukseen, sillä korvalääkäri epäili sen tukkivan nenän ja aiheuttavan uniongelmia, kun nenähengitys ei toimi. mutta jos sekään ei auta uniin, en tiedä, mitä teen. olen aivan loppu ja koko ajan vain itkettää.

poika on aina ollut tosi huono nukkumaan, päikkäreitäkin veti vastasyntyneestä lähtien n. 9kk:n ikään asti vain 30min pätkissä, nykyisin nukkuu päikkäreitä 1h15min (herää oman sisäisen kellonsa herättämänä ton jälkeen). 7-10kk:n iässä nukkui yöt tosi hyvin, saattoi herätä vain kerran tai joskus kaksi, ja nukkui myös kokonaisia öitä. tuolloin vieroitin pojan rinnasta ja unimaidoista ja yöt rauhoittuivat. nyt siis kuitenkin jo neljä kuukautta ollut ihan mahdotonta menoa.

kaipaan neuvoja ja vinkkejä tai edes vertaistukea. listaan tähän kaikki, mitä on jo tehty ja mikään näistä ei siis ole auttanut.

-leikitään ja touhutaan suhteellisen paljon, mutta poika ei vielä kävele eikä suostu ulkonakaan konttailemaan, joten energian purkaminen päivisin on varmaan riittämätöntä, mutta en voi pakottaakaan poikaa oppimaan kävelemään
-on opetettu nukahtamaan omaan sänkyynsä 4kk asti ilman maitoa, omassa huoneessa nukkunut 6kk asti
-nukahtaa päivä-ja yöunille niin, että minä tai isä istutaan pinniksen vieressä ja lauletaan unilaulu, joskus pidetään jalasta tms. kiinni, jos ei meinaa rauhoittua. unipupu ja tutti on
-syö hyvin ja paljon, kasvaa normaalisti eikä ole tarvinnut tai saanut yöllä maitoa yli seitsemään kuukauteen
-nukkumaympäristö on hyvä: sopiva lämpötila, sopiva pimeys, hiljaista, laadukas patja ja tyyny
-otetaan yöllä viereen, jos herää, mutta heräilee ja itkee siinäkin eli ei siis eroahdistuksesta kyse

mitä minä voin enää tehdä? :(
-pyörii unissaan paljon

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttakaajoku

      niin ja lisään vielä, että hampaita on epäilty ja särkylääkkettä annettu, mutta sillä ei ole vaikutusta ollut

    • väsyväsy

      Meillä esikko samanlainen yöheräilijä. Noin kolme vuotiaana alkoi nukkumaan enempi kokonaisia öitä, mutta edelleen herää aika-ajoin esim jalkakipuun, painajaisiin tai muuten vaan. Rankkaa! Nyt 8kk ikäinen poika tuntuu olevan samanlainen heräilijä. Eli mä sanoisin, ett aika vaan auttaa.... :(

    • Anonyymi

      Hei
      Varma konsti, käy hakemassa nuija, kalauta karaa otsaan. kyllä nukkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe