Pitää ruveta jo todella etukäteen kyselemään, että onkohan minkälainen hotelli? Ensimmäistä kertaa 35 v. nainen lähdössä thaikkuihin, kylläkin vasta marraskuussa 2015, mutta olen lähdössä itsekseni, niin haluan siksi udella.. mitä kannattaa kokea, missä käydä jne.
Patongilla hotelli Baumanburi
10
363
Vastaukset
- vastaampa
Herkullinen Thai-ruoka kannattaa kokea ja suihkussa kannattaa käydä.
- tälläinen-hotelli
Hotellihuoneessa on sänky pöytä pari tuolia minibaari parveke wc sekä ovi joka johtaa käytävälle. Kuvia ja arvosteluja voit lukea googlettamalla hotellin nimen. Aurinkotuolit kannattaa varata klo:07:00.
- KorvaustaVastaan
Milloin marraskuussa olet lähdössä. Mieheni kanssa lähdössä myös marraskuussa. Olisi mukava jos löytyisi muutamaksi illaksi suomalainen lapsenvahti. että pääsisimme iltaa viettämään.
- vitunpellet123
Hahhah joo mä lähden yksin lomalle että voisin jotain paskaisia räkänokkia vahtia kun meette ryyppäämään joo, pitäkää ne huutavat paskahousunne vaan kotona ja parempi että pysytte tekin.
- BaBuri
Olimme muutama vuosi sitten Baumanburissa, tykättiin kovasti, hyvällä paikalla ja siisti,ainakin silloin. Hyvä, huokea hotelli. Aamiainen monipuolinen, ei muita ruokailuja käytetty.
Jos menisin Phukettiin, ilmanmuuta ottaisin Baumanburin, mutta en mene tuolittomien rantojen takia, mutta sehän on jo aivan toinen juttu....- Molempia-käyttänyt
Olen samaa mieltä Baumanburista. Uima-allasalue on erittäin viihtyisä. Hotellin huoneet ovat kuitenkin tasoltaan melko erilaisia. Ellei käytäntö ole muuttunut, Finnmatkat majoittaa asiakkaansa halvimpiin, vilkkaan kadun puolella oleviin huoneisiin, joiden parvekkeilta näkee autoja ja sekaisin olevia sähköjohtoja. Myös suihkutilat ovat kauhtuneet.
Aurinkomatkalaiset majoitetaan kalliimpiin de luxe -huoneisiin, joista on näköala uima-altaalle ja ne sijaitsevat usein korkeammissa kerroksissakin. Liikenteen äänet eivät haittaa. - MeidänTyyli
Molempia-käyttänyt kirjoitti:
Olen samaa mieltä Baumanburista. Uima-allasalue on erittäin viihtyisä. Hotellin huoneet ovat kuitenkin tasoltaan melko erilaisia. Ellei käytäntö ole muuttunut, Finnmatkat majoittaa asiakkaansa halvimpiin, vilkkaan kadun puolella oleviin huoneisiin, joiden parvekkeilta näkee autoja ja sekaisin olevia sähköjohtoja. Myös suihkutilat ovat kauhtuneet.
Aurinkomatkalaiset majoitetaan kalliimpiin de luxe -huoneisiin, joista on näköala uima-altaalle ja ne sijaitsevat usein korkeammissa kerroksissakin. Liikenteen äänet eivät haittaa.Finnamtkat on varannu xx määrän edullisia huoneita ja aurinkomatkat xx maaärä hieman parempia huoneita Baumanburista. Näin se menee. Muiden maan kansalaisten matkatoimistot varanneet myös oman osansa tuosta hotellista.
Omatoimiset kiertää tuon hotellin kaukaa. Me emme lomillamme kuntokeskusta hotellin hierontoja emmekä saunaa(sauna thaimaassa??) tai spa wellnes keskusta tarvitse. Kaikki tuollainen turha nostaa hintaa. Huoneet kuitenkin aivan kahden tähden perustasoa.
Hierontaa ja spahoitoja saa muualtakin kuin hotellista edullisesti.
Hotellissa nukutaan ja säilytetään tavarat ja uima-altaalla joskus ollaan. Muuten kierrellään saarilla ym ym ym - MeidäTyyli
Unohtui kokoustilat. Mihin te kokoustiloja LOMILLA tarvitsette???
- KäytötavatNolla
Molempia-käyttänyt kirjoitti:
Olen samaa mieltä Baumanburista. Uima-allasalue on erittäin viihtyisä. Hotellin huoneet ovat kuitenkin tasoltaan melko erilaisia. Ellei käytäntö ole muuttunut, Finnmatkat majoittaa asiakkaansa halvimpiin, vilkkaan kadun puolella oleviin huoneisiin, joiden parvekkeilta näkee autoja ja sekaisin olevia sähköjohtoja. Myös suihkutilat ovat kauhtuneet.
Aurinkomatkalaiset majoitetaan kalliimpiin de luxe -huoneisiin, joista on näköala uima-altaalle ja ne sijaitsevat usein korkeammissa kerroksissakin. Liikenteen äänet eivät haittaa.Meitä ärsytti ne tuntitolkulla aurinkotuolit pyyhkeillä varaavat tyypit. Kyllähän semmoinen alle 30min varaaminen on ok, mutta useiksi tunneiksi. Joskus voisi ajatella muitakin kuin itseään. Myös moni Suomalainen syyllistyi siihen.
Tulin viikonloppuna Patongilta.
Tein pienen vertailevan kävelylenkin.
Löytyi aivan ihanainen hotellli, nimittäin Amata Resort.
Jungceulon lähellä, samalla kadulla kuin Baumanburi, siis Ra-U-Thet, mutta ostarille matkaa vain noin 200 metriä, Baumanburista taitaa tulla liki kilsa...
Amandassa kaksi uima-allasta, toinen pihalla ja toinen katolla.
Katolla iso patio, jossa tarpeeksi tuoleja patjoineen, ja pyyhkeen sai myös vain auringon ottoa varten.
Katolta ja uima--altaasta hulppeat maisemat merelle ja yli kaupungin :O)
Alhaalla toinen uima-allas, jossa myös runsaasti tuoleja ja baari tietenkin.
Hinnat: neuvottelin 600 bht yö, hissitön rakennus 3, ei aamiaista, aamiaisella 800 bht.
Hissillinen rakennus 1200 bht.
Huoneet isoja, king size sänky, 2 pulloa vettä per päivä, iso jääkaappi, vedenkeitin, hiustenkuivaaja, kassakaappi jne.
En pitänyt Baumanburin uima-altaasta; paljon istutuksia ja puita, siellä täällä tuoleja jotka tosiaan näyttivät melko varatuilta.
Toinen kivan näköinen hotelli oli Tony Resort, lähellä Amandaa.
Miksi et tekisi niinkuin me omatoimimatkaajat?
Varaat huoneen Amatasta 2 tai 3 vuorokaudeksi, teet vertailun hotellien kesken ja varaat loppuloman suoraan respasta?
tässä linkit.
www.amatapatong.com
www.tonyresorts.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109