Kantavaväliseinä nostaa kosteutta

kosteusvaurio

2-kerroksisssa 2000-luvulla tehdyssä talossa on pitkittäin kantava väliseiniä. Väliseinälle on maan alla antura ja sokkeli (lekaharkoista) joka ulottuu lattialaatan tasalle asti. Tämän harkkosokkelin ja laatan välissä on solumuovi (sitä harmaata). Samaista solumuovia on harkkosokkelin ja alaohjauspuun välissä. kosteuskatkona kuten ohjeissa oli.
Nyt tuolta löytyy hometta (koira) ja kipsilevyn alaeuna sentin korekudelle on rapeaa. Alapuussä vaikuttaisi keskinkertaisen (ei hyvä) mittarin mukaan olevan enemmän kosteutta kuin muualla eli. Jotain on tuolle tehtävä.

Asiantuntijat tulee paikalle ja mittauksia tehdään jne. mutta odotellessa kuulisin mieluusti miten tällaisia on yleensä tapana korjata.
Onko normaalia että lekaharkkosokkeli nostaa kosteutta?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        52
        2127
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        62
        2042
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        13
        1561
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        62
        1372
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        50
        1339
      6. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        855
      7. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        90
        727
      8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        717
      9. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        33
        688
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        40
        653
      Aihe