1.4 TSI viritys BSR PPC-kojeella

pientä_vaivaa

Koska Audi ja VW jakavat saman moottori, voin jakaa AUdi-miehen tarinan tehon lisäyksen riemusta:
Mites muilla on lähtenyt pelittämään BSR -viritys Audissa? Siis tällainen, jossa PPC-päätelaitteesta saa itse ladattua uuden softan autoon OBD-väylää pitkin. Varmaan tuttu juttu monelle uudemmalla bensa- tai dieselturbolla ajavalle.

Tällä suunnalla on pientä ongelmaa ollut ja tuunaus ei mennytkään kuten Strömsössä, kliseistä sanontaa laiantakseni.

Näin on VAG-konsernin 1.4 TFSI -moottorista Audia viritelty:

Tilasin PPC:n Ruotsista. Viikossa saapui. Ohje kehottaa oudosti ajamaan moottorin lämpimäksi ennen PPC:n kytkemistä. Selvä, noudatetaan ohjetta. Moottori 90 asteiseksi ja laite (PPC) kiinni autoon ja 5 minuutissa uusi softa moottoriin.

Kuinkas kävi? PPC-kieltäytyi asentamasta uutta softaa, mutta ei tarjonnut mahdollisuuttaa lukea dataa ulos autosta. Ohjeen mukaan nyt pitäisi lukea data ja lähettää se muokattavaksi BSR:lle!

Eikun kaupungin toiselle laidalle omalle tietokoneelle ja synkronoimaan PPC BSR:n palvelimelle. Tekivät jotain muutoksia dataan (eivät paljastaneet mitä) ja käskivät synkronoida uudelleen. Synkkasin PPC:n ja uudelleen auton luo kapungin toiselle puolelle.

Taas moottori piti ensin ajaa lämpimäksi ja sitten PPC kiinni. PPC alkoi lukea dataa, mutta keskeytti virheeseen ja ohjeteksti ruudulla kehoitti synkronoimaan!

Hyppäsin autooni (joka on siis eri auto kuin tämä viritettävä) ja ajoin kaupungin toiselle laidalle. Taas PPC kiinni tietokoneeseeni ja vaihtamaan dataa BSR:n kanssa. Yli viikko meni ja BSR:stä tuli sähköposti, että synkronoi PPC uudelleen, softa on valmis. Nyt voit virittää autosi.

Minä synkkasin PPC:n ja ajoin kaupungin toiselle laidalle, otin Audin ja ajoin sen moottorin 90 asteiseksi ja sitten taas PPC kiinni.

Nyt se ei tunnistanut autoa! PPC käski varmistaa, että auto on oikea. Onhan se. Ei muuta kun omalla autolla takaisin toiselle puolelle kaupunkia synkkaamaan PPC:tä BSR:n palvelimelle. Synkkaus oli OK ja kaiken pitäisi olla kunnnossa.

Minä ajan takaisin toiselle puolelle kaupunkia ja laitan PPC:n taas kiinni Audiin. Viritys kaatuu taas virheeseen: "The PPC could not read Identification number from your car. Please make sure it is connected to the correct car and ignition is on".

Homma kusaisi taas kerran ja minä kiidän autollani toiselle puolelle kaupunkia ja taas kerran synkronoin PPC:n BSR:n palvelimen kanssa. Tällä kertaa synkkaus houmaa, että asennus on kaatunut ja lähettää virheilmoituksen BSR:lle. Vastausta luvataan 2-5 arkipäivän kuluessa.

Tämä on siis tilanne tänään. 4 viikkoa yritetty, mutta alkuruudussa ollaan. Omaa aikaa palanut logistisista syistä (auto on eri puolella kapunkia ja BSR:n synkkaussofta asennettu PC-koneelle, joka taas on minun luonani kaupungin toisella laidalla) ehkä yli 10 tuntia.
Että näinkin helppoa on tämä "PPC-laite kiinni autoon ja uudet softat koneeseen 5 minuutissa" -virittäminen.

Vinkiksi vain, ettei kukaan kuvittele virittelyn menevän kuten Strömsössä. Arvoitus on vielä se, että toimiiko auro virittämisen jälkeen ilman mitään uusia "ominaisuuksia"??? Joskushan virityssoftat tuovat mukanaan pienempiä tai suurempia ongelmia. Esim. palamaan jääviä varoitusvaloja kojelautaan tai jotain jopa pahempaa: (BSR:n virityssofta päästi Volvon akun tyhjenemään jossain vaiheessa, mutta korjaus saatiin parissa kuukaudessa. Tämä vain esimerkkinä, että viritys voi tosiaan tuoda vaikka mitä murheita...)

12

2677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pientä_vaivaa

      Homma kusi käsille loppujen lopuksi.

      Kolme päivää meni ja eilen tuli "korjauspäivitys" PPC:hen. Synkkasin sen tänään ja ajoin kaupungin toiselle laidalle Audin luo. Moottori pitää ajaa lämpimäksi, joten tein taas hyvän lenkin. Sitten johto kiinni OBD-portti ja vihdoin ohjelmistopäivitys Audiin ja LISÄÄ TEHOA!

      Eipä mennyt näin. Virisofta sentui, mutta heti perään PPC imuroi sen pois ja latasi autoon alkuperäisen softan takaisin. "ECU need to be decrypted. Please contact BSR."

      Se oli siinä. 2 kuukautta, lähes 10 synkronointia, yli 200 km ajamista ympäri kaupunkia omalla autolla, 100 km Audilla ajoa, kun moottori pitää ajaa kuuamksi joka kerta enen PPC:n liittämistä ja omaa aikaa palanut noin 12 tuntia.

      Auto on vakiona PAITSI ETTÄ mittaristoon saatiin kiva vikamerkkivalo: start/stop automattiikka ei enää toimi.

      Että sellaista tällä kertaa. Jos haluat itsellesi parin kuukauden harrastuksen, käyttää yli 10 tuntia aikaa, ja lopuksi vikavalon Audisi mittaristoon, niin tervetuloa kerhoon!

      P.S. Tämän piti olla PARIN MINUUTIN HOMMA kokoanisuudessaan. Minun piti saada parissa minuutissa, yhdellä rupeamalla, autoon uusi softa. Ei ongelmia, kuten nyt: minulla on vakioauto ja mittaristossa vikailmoitus.

      • ääliöt.hoitoon

        Tunsitko missään vaiheessa itseäsi typeräksi, tuollaisia pilipalivirityksiä useimmiten harrastaa finninaamaiset pojannulikat


      • HoitoonHoitoon

        Tuohan on juuri sellainen finninaamainen pojannulikka?


      • en_oikein_tajuu
        ääliöt.hoitoon kirjoitti:

        Tunsitko missään vaiheessa itseäsi typeräksi, tuollaisia pilipalivirityksiä useimmiten harrastaa finninaamaiset pojannulikat

        Mitä tarkoitat "pilipalivirityksellä"?
        Joka autossa on ECU. Nt puhutaan vaan siitä, millainen softa on. ELi sinun mielestäsi ahtopaineen hienosäätö, ilmamäärät, seossuhteet ja sytytysennakot jne. on "pilipalitouhua".
        Mutta nehän pitää olla määriteltynä ihan jokaisessa autossa! Moottori ei muten edes käynnisty!
        Enkä nyt Ruotsalaista BSR-firmaa ihan pilipalitalona pitäisi:
        http://en.bsr.se/read-more/koenigsegg
        Ovat BSR:n pojat tehneet moottorinohjaussoftan yhteen maailman nopeimmista superautoista eli ruotsalaiseen Koenigsegg-urheiluautoon.
        Ja tällä foorumilla pidetään pilipalivirttäjän henkilöä, joka haluaa Audinsa TFSI-moottoriin saman firman tekemän softan, joka on maailman yhdessä suorituskykyisimmässä superautossa.
        Outo foorumi.


      • mollosilmä

        Olen samaa mieltä että outo foorumi.
        Näkyy olevan että aina oikein yritetään polkea suohon mitä sitten joku kysyy tai muuten vain kirjoittaa.
        Ei täällä tosin ole kenenkään pakko olla eli poistun nyt.


      • Buahaha
        en_oikein_tajuu kirjoitti:

        Mitä tarkoitat "pilipalivirityksellä"?
        Joka autossa on ECU. Nt puhutaan vaan siitä, millainen softa on. ELi sinun mielestäsi ahtopaineen hienosäätö, ilmamäärät, seossuhteet ja sytytysennakot jne. on "pilipalitouhua".
        Mutta nehän pitää olla määriteltynä ihan jokaisessa autossa! Moottori ei muten edes käynnisty!
        Enkä nyt Ruotsalaista BSR-firmaa ihan pilipalitalona pitäisi:
        http://en.bsr.se/read-more/koenigsegg
        Ovat BSR:n pojat tehneet moottorinohjaussoftan yhteen maailman nopeimmista superautoista eli ruotsalaiseen Koenigsegg-urheiluautoon.
        Ja tällä foorumilla pidetään pilipalivirttäjän henkilöä, joka haluaa Audinsa TFSI-moottoriin saman firman tekemän softan, joka on maailman yhdessä suorituskykyisimmässä superautossa.
        Outo foorumi.

        "Ovat BSR:n pojat tehneet moottorinohjaussoftan yhteen maailman nopeimmista superautoista eli ruotsalaiseen Koenigsegg-urheiluautoon.

        Ja tällä foorumilla pidetään pilipalivirttäjän henkilöä, joka haluaa Audinsa TFSI-moottoriin saman firman tekemän softan, joka on maailman yhdessä suorituskykyisimmässä superautossa."

        Johtunee kaiketi siitä, että SINUN Audisi EI ole yksi maailman suorituskykyisimmistä superautoista........ Kokeile seuraavaksi vaikka jotain 1,2 Skodan softaa.....Pelittää varmasti paremmin!


      • Captivated

        Miksi BSR pitäisi itse asentaa autoon. Omaani BSR:n ohjelma asennettiin valtuutetulla pajalla jo varmaankin 4-5 vuotta sitten, eikä ole koskaan ollut sen kanssa mitään ongelmaa. Tehoa tuli lisää luvatut 30hp ja vääntöä vaikka kuinka paljon...


      • Captivated

        Sitapaitsi, virheilmoituksista päätellen, olet yrittänyt asentaa siihen omaasi jonkin toisen auton softaa....


    • yritysJaErehdys

      Minä hankkisin virityksen jostain luotettavasta firmasta joka hoitaa homman alusta loppuun.
      Tosin oikeasti ostan sellaisen auton jota ei tarvitse erikseen viritellä.

      • Hohhoijjaa

        Miksi pitää yleensäkkään olla niitä tehoja niin hirveästi. Aika lapsellista käytöstä aikuiselta ihmiseltä. En kyllä itse kehtaisi kertoa kenellekkään tutulle jos olisin viritellyt lisätehoja autooni. Joutuisin aivan varmasti naurunalaiseksi. Kyllä noi autot kulkee ihan tarpeeksi muutenkin. Kilpa-autoilu suljetulla radalla onkin sitten jo aivan erijuttu.


      • vaikea_selittää_maalikol
        Hohhoijjaa kirjoitti:

        Miksi pitää yleensäkkään olla niitä tehoja niin hirveästi. Aika lapsellista käytöstä aikuiselta ihmiseltä. En kyllä itse kehtaisi kertoa kenellekkään tutulle jos olisin viritellyt lisätehoja autooni. Joutuisin aivan varmasti naurunalaiseksi. Kyllä noi autot kulkee ihan tarpeeksi muutenkin. Kilpa-autoilu suljetulla radalla onkin sitten jo aivan erijuttu.

        "Miksi pitää yleensäkkään olla niitä tehoja niin hirveästi."
        Kaikella ystävällisyydellä: Et taida olla ns. autoharrastaja? Otatko koskaan autosi ja lähdet vain ajelemaan ja nautiskelemaan autoilusta ilman, että menisit mihinkään? Otatko koskaan autoasi ja lähdet moottoriradalle ajamaan kaasu lattiassa aivan äärirajoilla?
        Varaatko koskaan ulkomaanmatkan vain sen takia, että lennät johonkin toiseen maahan ajamaan jotain autoa?
        Huomaatko, on ihan turha kysellä automieheltä mihin tehoa tarvitsee. Tehoa kun ei käytäsnnössä koskaan voi olla liikaa.


    • pientä_vaivaa

      Tuoreet kuulumiset:
      BSR sanoi Ruotsista, että vie autosi Doc Powerille Helsinkiin. Asentavat virityksen veloituksetta eli siis decryptaavat ECUn.
      Doc Power Oy sanoi: "Tervetuloa!"
      Sen lisäksi Doc Power on vastannut ystävällisesti ja asiantuntevasti joka ikiseen kysymykseeni jopa niin, että lauantaina ja sunnuntaina lähetettyihin sähköposteihin tulee vastaus saman päivän aikana!
      Aika harva yritys Suomessa kykenee samaan eli kympinarvoiseen asiakaspalveluun!
      Katotaan nyt saadaanko sitä virisoftaa koskaan tähän autoon, mutta toivoa on ilmassa. Tuntuu vain olevan kovin vaikeaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      177
      5690
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      44
      2643
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2232
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1759
    5. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      32
      1466
    6. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1384
    7. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1337
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1301
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1243
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      108
      988
    Aihe