itsehillinnästä...

tuota noin... koittakaa ihmiset hillitä itsenne aluksi jos joku kiusaa... jos ei reagoi mitenkään siihen jos joku kiusaa niin se lopettaa aika pian yleensä... jossei lopeta niin sanokaa suoraan: et onpa sulla hauskaa etkö mitään parempaa tekemistä keksi.. tyyliin... mulla se auttaa aika paljon...

4

750

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löä

      ja missäs sä asut? kenties pikkupeikkojen satumaassa? kukaan, ei KUKAAN, lopeta tolla paskastaililla kiusaamista, korkeintaan pahentaa asiaa. turpaan ja onnee eikä ne enää uskalla yrittää mitää. toimii paremmin.

      • Mitä sil saavuttaa et hakkaa jonkun? EI YHTÄÄN MITÄÄN... se ainoastaan pahentaa asiaa...


      • Daniel Jackson
        Zealot kirjoitti:

        Mitä sil saavuttaa et hakkaa jonkun? EI YHTÄÄN MITÄÄN... se ainoastaan pahentaa asiaa...

        Voin itse sano omakohtaisesta kokemuksesta että välinpitämättömyys toimii. Minulla se toimi ainakin. Kiusaajat kiusasivat monta vuotta mutta sitten lopettivat kun en reagoinut mitenkään. Minulla kävi hyvin. Mutta luulenpa että voi käydä myös päinvastoin. Jos kiusaaja on ihan seko se voi hermostua ja kiusata vaan enemmän sen välinpitämättömyyden takia. Väkivalta lopettaa vittuilun sanonta pitää paikkansa. Kiusaamisen saa myös loppumaan väkivallalla mutta minusta välinpitämättömyys on parempi vaihtoehto.


    • mie

      Ei-fyysisen kiusaamisen, kuten haukkumisen, tapauksessa tuo mitä luultavimmin toimiikin. Tällaisen kiusaamisen tarkoitushan on aina saada kohde pahalle mielelle, eli vaikuttaa kohteen mielialaan. Mutta jos kohteesta näkyy ulospäin, ettei kiusaaminen vaikuta mitenkään, niin kiusaaja vain luultavasti turhautuu ja lopettaa yrittämisen turhana.

      Fyysinen väkivalta on asia erikseen. Väkivallan tarkoituksena on usein tuottaa vammoja tai ainakin fyysistä tuskaa. Fyysiseen väkivaltaan tepsii usein fyysinen väkivalta, jos vain rahkeet riittää. Jos ei riitä, niin fyysisen väkivallan kohdistaminen toiseen ihmiseen ilman ko. ihmisen lupaa on rikos nimeltä pahoinpitely, joten siitä kannattaa ilmoittaa poliisille, opettajille tms. viranomaisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      957
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      871
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      818
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe