Paskoo sisälle

Kohta puolvuotiaskoiranpentu ja paskoo edelleen sisälle, ei tee elettäkään jos sen hätä tulee, vaikka 2 ihmistä vuorotellen ulkoiluttaa säännöllisesti, niin silti pitää vielä sisälle paskoa, toki se uloski paskoo. Mutta miten sen saa sisäsiistiksi?
5678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

meillä oli kyseistä ongelmaa jonka syyksi selvisi madot(kakka vähän löysempää kuin normaalisti ja aavistuksen rakeista)Meillä jouduttiin madottamaan pienellä välillä parikin kertaa...Kannattaa valita vielä se kuuri joka tappaa kaikki mahdolliset madot.(taisi olla axilur)

Äänestä

Kun pentu kyykkää p....lle, ota syliin ja vie pihalle. Kun on ulostettu, niin kehu pentua erittäin paljon ja "riehaannuta" pentu, kun kerran onnistui. Näin meillä on onnistunut jo vanhempina tulleille koirillekin opettamaan sisäsiisteys. Ei auta räyhääminen ja riehuminen, tarvitaan pitkää pinnaa.

Äänestä

No ei tuo puol vuotiaalta ole mikään hirveä asia. Ja jos osa kuitenkin tulee uloskin tehtyä niin ei sitä kakkia riitä iha mahottomiin. Tuo on hyvä kikka että kun näkee pennun kyykkäävään niin viedä se heti ulos.

Tuo säännöllisyys josta mainitsit. Että säännöllisesti viette pentua ulos. Muistakaa myös säännöllinen ruokinta.Siis että annatte ruuan aina samaan aikaan. Ruoka kaksi kertaa päivässä (aamu/iltapäivä) Jos ruokitte koiran myöhään illalla on aivan varma juttu että vatsa toimii yöllä. Meillä ruokitaan aamulla klo.8.00 ja iltapäivällä klo 17.00. Aamu annos hieman pienempi kuin ilta, koska koira ei kuluta päivän aikana niin paljoa kuin iltaruuoan jälkeen. Meidän koiralta ainakin kakka tulee sitten heti syönnin jälkeen kun se viedään ulos. Nämä ovat tietysti aivan yksilö kohtaisia mutta kerronkin tämän vain esimerkkinä.

Minun mielestä ihanteena on tehdä koiralle päivä rutiini. Ei viedä koiraa vähän väliä ulos vaan reilusti väliä siihen ulkoilutukseen. Muuten se ei hoksaa että "nyt mennään pissalle".

Meidän koira (vajaan vuoden ikäinen)teki yhteen aikaan ns."protesti kakkoja" eli suoli alkoi toimimaan heti kun koira jäi yksin. Eli jossain määrin koira hätääntyi ja vatsa alkoi toimimaan. Tämä asia hoidettiin pois kunnon reuhuleikillä pihalla ennen kun koira jätettiin yksin. Kepin heittoa ja sen sellaista, siihen riitti ihan 10min ulkona olo, tämän ajan koira juoksi ja touhusi iha "täysiä". siinä se suoli alkoi väkisinkin toimimaan.

Myös edellä mainittu madostus on tärkeä juttu.

Sisäsiisteys kuuluu tapakasvatukseen ja se vaatii aikaa ja hermoja. Tsemppiä.

Äänestä

meillä pentu paskoi vielä 8 kk ikäisenä sisälle.(silloin tällöin)
Joku ehdotti, että vaihda ruokaa.
Mielestäni syy ei voinut olla siinä, koska kakka oli aina kiinteää.
No kokeilinpa kuitenkin ja siihen loppuivat paskomiset sisälle.
Kakka on edelleen kiinteää, mutta sitä tulee entistä vähemmän.

Äänestä

Ei ole mikään ihme, että tuonikäinen pentu tekee vielä sisälle!!

Sinuna kartoittaisin tarkemmin millaisissa tilanteissa tekee tarpeensa sisälle; onko koiralla oikeasti hätä, tai tekee sen protestina??

Kumpaankin yllämainittuun löytyy kyllä "ohjeet" miten sisälle kakkiminen loppuu, mutta pitäisi ensin löytyy syy!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Koiranpentu kirjoitti:

Kohta puolvuotiaskoiranpentu ja paskoo edelleen sisälle, ei tee elettäkään jos sen hätä tulee, vaikka 2 ihmistä vuorotellen ulkoiluttaa säännöllisesti, niin silti pitää vielä sisälle paskoa, toki se uloski paskoo. Mutta miten sen saa sisäsiistiksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu