Näin perjantaina facessa järkyttävän kuvan aasialaisesta, ilmeisesti thaimaalaisesta, ravintolan työntekijästä, joka leikkasi elävältä pitkäkarvaiselta kultaiselta noutajalta jalat soppaansa/pataansa, koira eli yhä verilammikossa, etujalat oli jo leikattu irti ja katse oli samea ja surullinen ja näin perusteellinen pesu kyllä johonkin viittaa ja toinen koira on jo odottamassa omaa vuoroaan ? Mua inhottaa, vituttaa ja yritin saada linkkiä kiinni levitystä varten, mutta se oli jo poistettu. En luota aasialaiseen "eläinrakkauteen" ensinkään.
Thaimaalaista "eläinrakkautta"
22
195
Vastaukset
- suksivittuunhetinyt
Buddhalaiset ei tee tuollaista. Islamilaiset tekee. Älä tule tänne palstalle oksentamaan moista oksettava paskiainen.
- hähähähähä
Aloittaja saa haistaa vitun.
- OmaMaaKuntoon
Suomestahan on vuosien varrella saatu lukuisia eläinrääkkäykseen syyllistyneitä tuomiolle.
Jos aloittajakin suuntaisi energiansa Suomalaiseen toimintaan eläinsuojelu asioissa samalla energialla kuin Hänelle tuntemattoman Thaimaan toimintaan ko. asiassa, niin meidän Suomalaisten olisi parempi olla? - siitäopiskelemaan
Facessa ja ilmeisesti Thaimaalaisesta? Kannataisiko ottaa selvää missä tämä tapahtui tuskin
Thaimaassa sen takia kun uskonto on Budhalaisuu.
Myöskin Kiina, vietnaam ovat Aasiaa. Tosin tapahtupa tuo asia missä tahansa ja on totta sitä ei pidä hyväksyä ja puolustella.- faktaa
Taas joku valopää joka ei ole koskaan edes käynyt Thaimaassa ja sotkee Kiinan ja Thaimaan. Käy joskus tai ihan turhaa kun et pääse kuitenkaan mihinkään Viroo kauemmaksi. Thaimaassa ei koiraa syödä...ei todellakaan.
- MaassaMaanTavalla
Kyllä Thaimaan köyhällä maaseudulla isaanissa koiraa syödään. Mutta ravintolan ruokalistoilta sitä ei Thaimaassa löydä, toisin kuin esimerkiksi Vietnamissa. Kysymys kuuluukin, entä sitten. Maassa maan tavalla, eikö niin. Menehän Intiaan syömään lehmää, ei onnistu, tai musumaahan syömään sikaa, ei onnistu. Ja jokapäivä sian liha tarjouksessa Suomen kaupoissa (kamalaa). Kyllä on ihmisillä pienet ajatukset että kaiken pitäisi olla samanlailla kuin Suomessa. Liha on lihaa ja koira eläin siinä missä sikakin ja syödä saa jos haluaa.
Ei voi kun ihmetellä kuinka pienet kuviot ja luulot eräillä Suomi24 palstan kirjoittajilla on. - HistoriaaTietämättömille
Sotien jälkeen kun Suomessa oli pula-aika niin kyllä täälläkin koirat syötiin pois, kun muuta lihaa ei vain ollut.
- dogidogg
MaassaMaanTavalla kirjoitti:
Kyllä Thaimaan köyhällä maaseudulla isaanissa koiraa syödään. Mutta ravintolan ruokalistoilta sitä ei Thaimaassa löydä, toisin kuin esimerkiksi Vietnamissa. Kysymys kuuluukin, entä sitten. Maassa maan tavalla, eikö niin. Menehän Intiaan syömään lehmää, ei onnistu, tai musumaahan syömään sikaa, ei onnistu. Ja jokapäivä sian liha tarjouksessa Suomen kaupoissa (kamalaa). Kyllä on ihmisillä pienet ajatukset että kaiken pitäisi olla samanlailla kuin Suomessa. Liha on lihaa ja koira eläin siinä missä sikakin ja syödä saa jos haluaa.
Ei voi kun ihmetellä kuinka pienet kuviot ja luulot eräillä Suomi24 palstan kirjoittajilla on.Isaanin köyhät kyllä syövät koiraa, olen oleskellut siellä aikoinaan pitkäänkin, vaimoni on sieltä kotoisin.
- vilo
dogidogg kirjoitti:
Isaanin köyhät kyllä syövät koiraa, olen oleskellut siellä aikoinaan pitkäänkin, vaimoni on sieltä kotoisin.
olet ollut täällä pitkäänkin?missähän päin?täällä valkolainen on aika harvinainen näky.kyllä täällä koiria on,mutta ei niitä syödä.peltorotta on suurta herkkua täällä.meillä on koira täällä,mutta en ole ajatellut syödä sitä.
- sunnyboy
Kyllä meille koiraa syötäväksi tarjottoiin kun käytiin kaverin vaimon perheen luona. Alkoi äklöttää niin ettei pystyny edes maistamaan. Isaanissa kuusi vuotta sitten tapahtunut.
Ei Isanissa koiria popsita.Rottia ,sammakoita muurahaisia ym.kyll'
Uskomattomia luuloja jengill' on Isanista.Kana on suosituin ruoka.Ja suuria kanaloita on monia.Minun vaimoni serkulla on 16 000 broilerin kasvattamo.Siksi meill' on aina kanaa kun halutaan.- vilo
älähän nyt.meillä täällä syödään pääsääntöisesti.kaikkia meren eläviä.toi isan on aika laaja käsite,se on vähän kun sanois:menin saksaan.mihin siellä,no saksaan.te ette ole käyneet koskaan thaimaassa.minä asun täällä.
Ei Isanissa koiria popsita.Rottia ,sammakoita muurahaisia ym.kyll'
Uskomattomia luuloja jengill' on Isanista.Kana on suosituin ruoka.Ja suuria kanaloita on monia.Minun vaimoni serkulla on 16 000 broilerin kasvattamo.Siksi meill' on aina kanaa kun halutaan.- vilo
tohon lisää.rotan täytyy olla peltorotta,kaupunkirotta ei käy.sammakoita en ole täällä nähnyt.kekkoja kyllä senkin edestä.sinä ja sinun kasvattamo.missähän se on,vois hakee pari lintua.
Ei Isanissa koiria popsita.Rottia ,sammakoita muurahaisia ym.kyll'
Uskomattomia luuloja jengill' on Isanista.Kana on suosituin ruoka.Ja suuria kanaloita on monia.Minun vaimoni serkulla on 16 000 broilerin kasvattamo.Siksi meill' on aina kanaa kun halutaan.- buriman
Joo kanaa oli aina tarjolla, mut piti hakea torilta välillä vaihtelua. Esim. possua ja "jännevartaita" melkein samoja kuin turistirysissä mut ei yhtään :) nam. myös sammakot yllättävän hyviä. Mites ne kylässä pyörivät tiput ja kanat, kun ei niitä saanu syödä, taitaa olla jätehuoltoavai mitä lie? Kukon olisin halunnu paistiks mut mitä hyötyä kun kymmenen muuta herättää silti joka aamu klo 4... :DD
- mahasarakham1
Kosum pisaissa,Kun t''ll' maaseudulla ajelee,n'kee paljon isoja kanaloita.Ne tunnistaa helposti pitki' rakennuksia tosi pitki'.Ja peltikatot loistaa kauas.
- vilo
sinä et edes tiedä,missä on bisai national park.vai vielä kirkaskattoisia kanaloita.tule näyttään.riisillä täällä eletään,ei kanoilla.
- buriman
vilo kirjoitti:
sinä et edes tiedä,missä on bisai national park.vai vielä kirkaskattoisia kanaloita.tule näyttään.riisillä täällä eletään,ei kanoilla.
Nim. vilo ei taida oikein ymmärtää tekstiä, ja tuntuu olevan niin vihamielinenkin että tuskin on Thaimaassa käynytkään, saati asunut. Arvon nim. mahasarakham on tainnut asua jo kauan, tarinoistaan ja yleisestä rauhallisuudesta nähden. :)
- Thaimaantalollinen
Kana on kylläkin sitä arkiruokaa Thaimaan maaseudullakin, riisin lisäksi. Porsaitakin kasvattavat toisinaan, nykyisin kuitenkin ollut ostossa kaikki ruoka, päivittäin yleensä eri torilla käydään, riippuen missä on toripäivä ja usein etukäteen ilmoittavat, että huomenna olisi possua tai nautaa saatavissa, juuri teurastettuna. Tilauksen laitamme aina sisään. Kanaa löytyy kyllä elävänä aina lähistöltä.
Ei ole tosiaan Thaimaassa niin köyhää seutua että koiraa syötäisi. Se tarkoittaisi että hän söisi oman äitinsä lihaa tai isoisän kun heidän uskossa henki siirtyy koiraan. Mutta hevosmiesten jutut on niitä joilla ei ole totuus pohjaa ja yleensä liijoiteltuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943358
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232782Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1102397- 401794
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2421593- 321547
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt411535- 281330
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201306- 951191