Almera N16 vm.-05 tuulilasinpyyhkijöiden korjaus

Ostin em.auton ja tuulilasinpyyhkijät eivät toimi. Mistä olisi hyvä lähteä hakemaan vikaa? Onko jotain yleistä tyyppivikaa esim. moottori tai katkaisija?

Olisi kiva että sais pikaisesti kuntoon!
2296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensiksi kannattaa tarkistaa sulake, sulakerasia on ohjauspyörästä alavasemmalla. Muistaakseni pyyhkijä systeemille on kaksi sulaketta, josta ainakin toinen voisi tuon vian aiheuttaa, jos olisi palanut. Jos sulakkeet ovat ehjät ja viiksikytkimestä ei toimi mikään asento, niin todennäköisesti viiksikytkin on rikki, sen liitin irti tai hapettunut. Viiksikytkimiä voi saada purkaamolta muutamalla kympillä.

Äänestä

Voi olla, että moottorin pysäystyskärjen väliin on pursunnut kytkentäkotelossa käytettyä pehmeää massaa. Massa pitää pysäytyskärjen kontaktin auki jolloin pyyhkijät ei toimi. Mulla oli tämä vika.
Korjaantui kun aukasin kytkentäkotelon ja poistin sieltä tuon geelimassan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


trabantexpress007 kirjoitti:

Ostin em.auton ja tuulilasinpyyhkijät eivät toimi. Mistä olisi hyvä lähteä hakemaan vikaa? Onko jotain yleistä tyyppivikaa esim. moottori tai katkaisija?

Olisi kiva että sais pikaisesti kuntoon!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu