Nykyän baareissa on katossa 4 kpl satelitti kaiutinta joko aktiviset tai päteillä toimivat missä 8" tai 10" basso ja keskiääni/diskantti torvi ja tanssi lattina keskellä tai nurkassa ylenssä 15" tai 18" tai jos on ihan mahottoman iso baari niin 21" basso joka aktivinen tai päätellä toimiva.
Ja jos on pääteittä niin niiden tehosäätimet on peitetty pelti levyllä mitä on kuinitetty ruveilla ja sitten prosessori missä on kaikki EQ ja DSP ja sävy ja kaiku säädöt saalasanan takana ja soitto rasia on baaritiskin puolella joka hoita myyjä olut myynin ohessa.
Mutta eihä sellaisia kapakoitta oleka olemassa missä olisi suotava että kaikki asiakat säätävät esim 6 tuntia pääteide tehosäätimiä tai EQ tai DSP tai äänesävy tai kaiku effektiti mutta aitoa DJ vetoista esitystä halua varman moni ja ylenssä minissa baareissa homma toimi niin kuin minä kerron koska säästetän.
Ennen oli myös DJ lisäksi valo mies mitä hoiti valot mutta koska se nykyän on helpompi tietokone ohjelmien avulla niin DJ hoita myös sen ja niisä paikoissa missä ei ole DJ niin tietokone ohjelma hoita sen automatisesti ja nykyän valot ovat LED pohjaisia ja pitkä ikäisiä.
Mutta edellen on olemassa paikkoja missä on aito DJ vetoista esitystä mutta taso vaihtele kun paikkojen omistaja ylensä säästö syistä mieluiten ottavat sellaisia mitä hoita homman olut palkalla vaikka ei sellaisten DJ aina ole kovi korkea tasoitsia.
Mutta koska edellen on olemassa paikkoja mistä löyty korkea tasoitsta DJ vetoista esitystä niin jos sellaista halua niin kanatta änetsä jaloilla ja käydä ainoasta sellaisissa paikoissa mutta kun ylensä asiakas ennemän kinnittä huomiotta siihen mistä oluen saa halviten niin paikkojen omistaja säästävät siinä mistä pystyvät jotta pystyisi myymän oluen mahdollisimman halvalla ja silloin korkea tasoinen DJ vetoinen esitys kärsi siitä.
Pieni vije teille jotka haluatte aito DJ-vetoista.
1
98
Vastaukset
- Loymardz
Hullu Pullo Vasassa niin siellä on ne tavalliset 4 kpl satelitti kaiutinta katossa ja kaksi isoa !5" torvi basso kaiutinta latiassa mutta ne ei toimi kuten ylenssä basso kaiutin jossain baarissa eli että se on mitoittu niin että toisto ylettyi sinne alle 20 hz ja on reflexi viritteinen jotta saadan kaivattu herkkys vaan ne on enemää äänenpaine kaiuttimia jotka toistvat kova ja vain keskibasso eli 40 hz ja kun ne on torvi viritteiset.
Niin ne on tehty että ne heittä äänen mahdolisimman kauas eli tehty enemään uloko ilma kuin sisä käyttöä varten ja kun kytät kerra etsi minua niin menin pilon yhten torvi kaiuttimen sisän eikä ne löytänet minut kun ne ei sielttä muistanet minua etsiä.
Mutta omistaja omisti ensin Kantarellis mutta sitten hän teki konkurssin ja perusti sen jälken Hullu Pullo joten hänellä oli ehkä huono taloudelinen tilanne ja otti ensimmäiset halvimmat basso kaiuttimet mitä eten sattui jostain hänen vanhasta kätköstä eikä ajatellut kuinka optimallisesti ne toimi sisä tilassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,222058Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.851890Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e741827MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,131583Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4871441Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11424Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?481227Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu221159Kemet lomautukset
Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas351089Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.721078