Pieni vije teille jotka haluatte aito DJ-vetoista.

Loymardz

Nykyän baareissa on katossa 4 kpl satelitti kaiutinta joko aktiviset tai päteillä toimivat missä 8" tai 10" basso ja keskiääni/diskantti torvi ja tanssi lattina keskellä tai nurkassa ylenssä 15" tai 18" tai jos on ihan mahottoman iso baari niin 21" basso joka aktivinen tai päätellä toimiva.

Ja jos on pääteittä niin niiden tehosäätimet on peitetty pelti levyllä mitä on kuinitetty ruveilla ja sitten prosessori missä on kaikki EQ ja DSP ja sävy ja kaiku säädöt saalasanan takana ja soitto rasia on baaritiskin puolella joka hoita myyjä olut myynin ohessa.

Mutta eihä sellaisia kapakoitta oleka olemassa missä olisi suotava että kaikki asiakat säätävät esim 6 tuntia pääteide tehosäätimiä tai EQ tai DSP tai äänesävy tai kaiku effektiti mutta aitoa DJ vetoista esitystä halua varman moni ja ylenssä minissa baareissa homma toimi niin kuin minä kerron koska säästetän.

Ennen oli myös DJ lisäksi valo mies mitä hoiti valot mutta koska se nykyän on helpompi tietokone ohjelmien avulla niin DJ hoita myös sen ja niisä paikoissa missä ei ole DJ niin tietokone ohjelma hoita sen automatisesti ja nykyän valot ovat LED pohjaisia ja pitkä ikäisiä.

Mutta edellen on olemassa paikkoja missä on aito DJ vetoista esitystä mutta taso vaihtele kun paikkojen omistaja ylensä säästö syistä mieluiten ottavat sellaisia mitä hoita homman olut palkalla vaikka ei sellaisten DJ aina ole kovi korkea tasoitsia.

Mutta koska edellen on olemassa paikkoja mistä löyty korkea tasoitsta DJ vetoista esitystä niin jos sellaista halua niin kanatta änetsä jaloilla ja käydä ainoasta sellaisissa paikoissa mutta kun ylensä asiakas ennemän kinnittä huomiotta siihen mistä oluen saa halviten niin paikkojen omistaja säästävät siinä mistä pystyvät jotta pystyisi myymän oluen mahdollisimman halvalla ja silloin korkea tasoinen DJ vetoinen esitys kärsi siitä.

1

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loymardz

      Hullu Pullo Vasassa niin siellä on ne tavalliset 4 kpl satelitti kaiutinta katossa ja kaksi isoa !5" torvi basso kaiutinta latiassa mutta ne ei toimi kuten ylenssä basso kaiutin jossain baarissa eli että se on mitoittu niin että toisto ylettyi sinne alle 20 hz ja on reflexi viritteinen jotta saadan kaivattu herkkys vaan ne on enemää äänenpaine kaiuttimia jotka toistvat kova ja vain keskibasso eli 40 hz ja kun ne on torvi viritteiset.

      Niin ne on tehty että ne heittä äänen mahdolisimman kauas eli tehty enemään uloko ilma kuin sisä käyttöä varten ja kun kytät kerra etsi minua niin menin pilon yhten torvi kaiuttimen sisän eikä ne löytänet minut kun ne ei sielttä muistanet minua etsiä.

      Mutta omistaja omisti ensin Kantarellis mutta sitten hän teki konkurssin ja perusti sen jälken Hullu Pullo joten hänellä oli ehkä huono taloudelinen tilanne ja otti ensimmäiset halvimmat basso kaiuttimet mitä eten sattui jostain hänen vanhasta kätköstä eikä ajatellut kuinka optimallisesti ne toimi sisä tilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1652
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      888
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      852
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      852
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      839
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      783
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      769
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      725
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      720
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      710
    Aihe