Eremitaasi

Pietaritar

Mistä saisin tietoa Eremitaasista? En löytänyt karttaa tai tietopakettia mitä missäkin sijaitsee. En millään ehdi koko palatsikompleksia käydä läpi. Talvipalatsi varmaan on nähtävä, mutta mitä niissä muissa Eremitaasin palatseissa on.
Suomenkielisyys olisi plussaa.

11

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lomotsehv

      Osoitteesta www.hermitagemuseum.org löytyy aika paljon tietoa, eri näyttelyhuoneiden sijainnit ja taidesuunnat tai kokoelmat.

    • lingvisti

      Ainakaan viimeksi ei ollut Suomen eikä Sveitsin kielellä mitään opastusta. En katsonut oliko Belgiaksi.

    • SuperTiiviste

      Netistä ei taida kattavaa katsausta suomeksi löytyä? Olisiko edessä matka kirjastoon? Esimerkiksi Eremitaasi: kävely saleissa ja gallerioissa -opaskirja saattaisi auttaa.

      Eremitaasi, se on niin suuri. Itse olen viihtynyt hyvin pienemmässä Venäläisen taiteen museossa, jossa näkee venäläiset mestarit ikonimaalareista Aivazovskin merimaalauksiin, Repinistä Malevitšin mustaan neliöön. Lisätietoja (jos linkki näkyy sivulla) http://fi.wikipedia.org/wiki/Venäläisen_taiteen_museo

      • käy.myös.repinossa

        Olen seisonut tunteja Volgan lauttureiden edessä, mutta Eremitaasissa kannattaa käydä da Vincin takia. Ja tietysti Rembrandtin.


      • SuperTiiviste

        Voi Volgan lauttureita, aina siinä näkee jotakin uutta. Taka-alalla on höyryalus, viittaako se siihen, että lauttureiden raskaaseen työhön olisi taiteilijan mielestä helpompi ratkaisu?


    • Denis123

      Jos ajat busilla, niin tulet hotellille "Oktjabrskaja". Se on Nevskij prospektin ja ligovskij prospektin risteys. Sen jälkeen sinun täytyy kävellä Nevskij prospektin läpi ja lopussa (oikealla) on Ermitaasi.

      • eremitaasiin

        Tämä reittiohje pätee, jos tulet Pietariin venäläisellä pikkubussilla (marshrutka). Jos sen sijaan saavut junalla tai jollain yleisellä linjabussilla, hyppää metroon ja hankkiudu joko asemalle Nevski Prospekt TAI Admiralteistvo. Asemilla on selkeät kartat.


    • rogernurmesvakooja

      roger on täällä,tulkaa hakemaan venäläiset

    • eremitaasiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      401
      8731
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      168
      3101
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1534
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      74
      1066
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1048
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1005
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      63
      968
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      943
    9. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      73
      904
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      890
    Aihe