Kokemuksia Kuusamo Hirsitalot Oy:stä

Hirsirakentaja

Haluaisin tietää, millaisia kokemuksia muilla on Kuusamo Hirsitaloista, tarjousvaiheesta, suunnittelusta, toimituksesta ja materiaalin laadusta. Olen tehnyt kaupat omasta hirsihuvilamallista ja edennyt nyt rakennuslupavaiheeseen. Tähän mennessä olen pannut merkille eräitä negatiivisia piirteitä heidän toiminnassaan ja minua hieman huolestuttaa aikanaan saapuva toimitus. Onko muilla etupäässä hyviä kokemuksia, asiakastyytyväisyyden kun kerrotaan olevan erityisen korkealla tasolla.

6

6337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirsi-heikki

      Pari vuotta sitten ostin pienen mökkipaketin omien suunnitelmien. Kaikki oli niinkuin oli sovittu. Yksi vähäinen logistiikkaprobleema oli mutta hyvittivät täysin. Puutavara oli laadukasta, salvoskuvissa ei virheitä, kaikki johtoreiät paikallaan ja hirret todella mittatarkkaa.

      Erittele vähän mitä ongelmia?

    • Akkuna

      Minulla mökki ok.Paitsi,että yks ikkuna piti vaihtaa.Se vaihdettiin saman tien.

    • JFalck

      Kuusamo Hirsitalojen saunamökki parvella 180mm lamellihirrestä tilattiin vuosi sitten keväällä ja itse rakensin alusta loppuun. Olen siis nykyammatiltani timpuri, mutta oli ensimmäinen hirsimökki jota tein. Tähän asti normi taloja / remontteja tehnyt.

      Kaikki toimi moitteettomasti. Toimitus meinasi myöhästyä kuljetuskaluston kytkinremontin vuoksi, mutta soitettuani myyjälle ja logistiikkahenkilölle, saivat mökin toiseen autoon ilman purkunostinta. Itse järjestin purkukaluston ja kuusamo maksoi siitä johtuneet kustannukset.

      Itse paketista sen verran, että kaikki oli niin kuin pitikin. Tavaraa oikeat määrät ja laatu kohdallaan. Asennusohjeet siten että vähänkin rakennushommiin perehtynyt osaa niiden mukaan mökin tehdä. Oletettaen että perusosaaminen kunnossa. Kuvat oli riittävät.

      Oltiin todella tyytyväisiä että päädytiin kuusamon mökkiin, eikä Finnlamellin mikä oli toinen vaihtoehto. Mm. parven portaat oli Finnlamellissa ihan tikapuut. Kuusamolla oli portaat.
      Muistaa vaan että kuusamolla puuttuu homesuojaus tehtaalta, joten heti homesuoja pintaan kuin vaan mahdollista. Paineruiskulla levittää parissa tunnissa kun on kehikkö pystyssä. Tulee muuten nopeasti pilkkuja. Meillä oli pari päivää välissä ja ehti muutama pilkku jo ilmestyä.

      Pari rikkinäistä pakettia oli lattialaudoissa. Niistä soitin heti toimituksen saatuani. Sovittiin että jos ehjiä ei ole riittävästi, niin maksavat tarvittavan määrä uusia. Laudat riitti, joten ei tarvinnut enää ottaa yhteyttä logistiikkahenkilöön.

      Ulkoväriksi suosittelen Uulaa. Vähän kalliimpi maali, mutta hyvä hirrelle. Ja riittoisa maali, joten maksaa siinä itsensä takaisin. Kunhan vain muistaa maalata samalla maalimäärällä koko ajan ja sekoittaa pönttöä useasti.

      Uskallan varmaankin mainita myyjän ihan nimeltä, koska ainoastaan hyviä kokemuksia koko myynti/toimitustapahtumasta. Myyjä: Mikkeli / Seppo Pelkonen

      Ja hintakin oli kilpailukykyinen kuusamo hirsitalot vs.finnlamelli vs. honka.

      • Hirsirakentaja12

        Ostin 2014 vuonna mökkipaketi Kuusamolta päijänteen rannalle. Mielestäni sain Kuusamolta hyvään hintaan vaikka tosin ei halvin ollut. Ajattelin, että pohjoisen puusta mielellään maksaa vähän enemmän sekä muutkaan materiaalit eivät tuntuneet halvimmalta. Olen tyytyväinen ostokseen ja toimitus meni myöskin hyvin. Asiakaspalvelu tehtaalla ei ihan 100%, mutta saatiin asiat hyvin kuitenkin hoidettua.


    • Rakennus.mies

      Kannattaa ainakin huomata sopia eri toimitus vaiheista.

      Nimittäin olin rakentamassa Riekamo pakettia ja isäntä ei ollut sopinut, eikä sen puoleen edes kysynyt minulta miten toimitukset kannattaisi ottaa ja kaikki tavara tuli paikalle yhdellä kertaa.

      Siinä sitten, kun sisustusvaiheeseen päästiin niin huomattiin, että sisäpuolen hirsipaneeli nippu oli päästänyt vettä sisälleen ja osa oli mennyt pilalle. Enkä yhtään ihmettele, kun se kuitenkin oli ulkona useamman kuukauden.

      Eli kannattaa ottaa tavarat muutamassa erässä vaikka sitten olisi hieman kalliimpi.

      Mutta hyvää tavaraa oli kaikin puolin ja muutama puute niin niiden toimitus järjestyi nopeasti, hirret erinomaisia.

    • Anonyymi

      Ketju jo vanha, mutta onko kellään viime vuosilta Kuusamon talopaketeita kokemusta? Suunnitellaan taloa ja mietitään vaihtoehtoja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      148
      6781
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5883
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4529
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4456
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      160
      4272
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1650
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1546
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1369
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1345
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1131
    Aihe