Auttakaa, en jaksa enään pelätä!

pelkäävä16boy

Eli oon 16v poika. Olen lapsista vanhin, ja mulla on jonkinverran pikkusisaruksia.
Mun vanhemmat on kuitenkin kauheita. Ne hakkaavat ja pahoinpitelevät meitä ja saan pelätä henkeni kaupalla. Antakaa jotain linkkejä tai kertokaa, onko netissä jotain paikkoja, jonne voi mennä ammattilaiselle kertomaan näistä asioista.

Olisin enemmän kuin kiitollinen jos joku auttaisi

6

280

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loymardz

      Minulla oli pienenä sellainen ongelma että minä olin isoveli jolla oli kaksi nuorempa siskoa ja vanhemma eli äiti ja isä jolla oli alkoholi ongelma ja äiti ei käyttänyt alkoholia juuri laisinkan ja hän oli todella kiva ja isä usein kännissä eritoten aina vikkonloppuisin kuritti minua ja äitiä.

      Mutta siskoja hän ei kehtonnut kuritta koska on sellainen sääntö että vahva mies ei saa kuritta hentoja naisia eritoten jos sattu olemaan lapsia joten hän kuritti minua ja äitiä ja minä ihemettelin että miksi isä jatkuvasti kuritta minua kun ei tee siskoille mitän vaikka he olivat tehnet sanoja rikkeittä.

      Huomauttin tästä uusein minun vanhemille eli kysyin jatkuvatsti miksi muna jatkuvasti kuuritetta kun ei siskoja juuri laisnkan niin vanhemmat vain sanoivat että ei tämä piidä paikkansa kyllä teitä kaikkia kohdella tasapuolisesti.

      Isä piti kurittamisen lisäksi muiulle kännissä pitkiä morali saarnoja tyylin sinusta ei ole miksikä sinä et kelpa mihinkän ja samalla kuritti ja äiti minua useasti puolustiminua kun isä kuritti lika mutta äiti ei aina jakksanut olla kotona kun isä oli känissä koskä hän kuritti myös häntä joten hän lähti uusein pois silloin kun oli vikkonloppu tulossa ja sitten isä saai rauhassa kuritta minua ja piitä pitkiä morali saarnoja minulle.

      Ja se sitten taas se että äiti oli jatkuvasti poissa teki sen että isä rupesi epälemän häntä epä uskollisuudesta ja rupesi kurittaman häntä ennemän josta alkoi paha kierre mikä johti avio eron ja silolin isä rupesi ryppämän enemän mitä taas johti siihen että hän saai korsakoff eli alkoholi dementia ja hän asui vanhusen kodissa kunnes kuoli syöpän.

      Nyt kun 15 vutta sitten olin minnesota hoidossa ja lopetin ryppämisen niin opin että alkoholismi on saairaus ja sen jälken päätin anta isälle anteksin koska rupesin ymmärtämmän mistä oli kysymys kun tiesin että ei hän sen takia ryppännyt ja pilotellut pulloja että hän saisi vittuila vaan hän teki sen sen takia koska hän oli sekä fyysiseti että psykisesti rippuvainen alkoholista.

      Oli laitos hoidossa kun sisko soitti ja sanoi että isä teke kuolemaan ja minä soitti yhdelle kirko heralle joka lähetti yhden pastori ja sitten rukoiltin ja toivottin että jumala olisin antanut hänelle vähän lisä aika elä.

    • Moi16hei

      Toivon, että tää ei oo trolli (aika sairas trolli oliskin)...
      En osaa sanoa mitään numeroa suoraan mut jos kirjotat nettiin vaan, että jutteluapua tai nettiturvakoti (siel näytti olevan keskustelupalstoja ym.) nii pitäs löytyy jotain :)
      Onnee matkaan!

    • Loymardz

      Ei ainakan minun vastaus ole mikän trolli vaan kaikki piitä paikkanssa olisko turvakoti yksi vaihtoehto meinan että minäkin nuorena kävin joskus siellä nukkumassa kun kotona tuntui turvattomaltta ja nykyänhän fysinen kurittaminen on kieletty mutta voihan edellekin sellasta esintyä kun ei lapset uskalla otta yhtyttä viranomaisin ja minullakin oli pienenä fyysitä kuurittamista mutta kun se kielettin niin tilalle tuli henkinen kurittaminun mm nämä morali sarnat mitä isä aina piti kännissä.

      Mutta lasten suojelu viranomasinkin voi otta yhteyttä mutta ongelma on uusein se että alkohloisti hyvinkin taitavasti osa peittä saairautensa joten uusein tilanne mene tosi pitkälle tai syvälle ennen kuin pututtan mutta jos fysisetä kuurittamisesta joskus jää fyysisiä jälkiä niin ne kanatta mennä näyttämän esim polisille tai mennä terveys keskuksen että lääkäri kirjoitta ne ylös ja otta valokuvia niistä.

      Ja esim mannerheimin lasten suojelu liitoltta kanatta kysyä neuvoja eli se löyty google.

      • Moi16hei

        Nääkin on hyviä ehdotuksia


    • ea-päivystäjä

      Suomen Punaisen Ristin ensiapupäivystäjänä neuvon aloittajaa hakeutumaan Punaisen Ristin turvakotiin saamaan apua. Turvakodissa on sosiaalityöntekijä joka kykenee puuttumaan ammattilaisena tilanteeseen, lisäksi turvakodissa aloittaja on turvassa väkivallan välittömältä uhalta.

      Tilanteesta tulee keskustella myös kouluterveydenhuollon ammattilaisen kanssa ja tarvittaessa koulukuraattorin kanssa.

      Tietoa nuorten turvataloista täältä:

      https://www.punainenristi.fi/hae-tukea-ja-apua/nuorten-turvatalosta

      Annamme apua ja tukea kaikenlaisissa pulma- ja kriisitilanteissa. Nuorten turvatalot ovat avoinna joka päivä illasta aamuun!

      Nuorten turvatalot on tarkoitettu 12-19-vuotiaille nuorille ja heidän perheilleen. Nuorten turvatalolta löytyy aina puolueeton aikuinen, jolle voit puhua mikäli asiasi eivät tunnu olevan parhain päin. Tarvittaessa voimme tarjota myös väliaikaisen yöpymispaikan.

      Nuorten turvatalojen palvelut ovat ilmaisia. Nuori tai perhe voi hakeutua tai soittaa turvataloon ilman lähetettä ja ajanvarausta talojen aukioloaikoina. Arkisin Nuorten turvatalon työntekijän tavoittaa puhelimitse myös päiväsaikaan. Olet tervetullut Nuorten turvataloon!

      Väkivaltaan ei missään nimessä pidä alistua eikä sitä tarvitse kenenkään sietää hiljaisesti. aina kun alaikäinen törmää kotiväkivaltaan on asiasta informoitava viipymättä kouluterveydenhoitoa ja nuoren tulisi hakeutua turvataloon saamaan apua.

      Lisätietoa Suomen Punaisen Ristin toiminnasta täällä:

      https://www.punainenristi.fi/

    • suwistin_

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe