eläkeläiset

paimen

eläkeläisten verostusta täytyy pienentää .tulot putoavat lähes puolella,mutta veroprosentti on edelleen sama kuin työelämässä.Tervetuloa vaan työtätekevät eläkeläiseksi vaikka sitten 70 vuotiaana,

8

230

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläkeläinen66

      Luepas Kimmo Kiljusen kirja Eläkeläisten taitettu itsetunto nin hämmästynyt mitä muuta huonontumista eläkeläisten elämässä tapahtuu ja miksi, miksi poliitikot eivät piittaa eläkeläisistä.

    • Eläkeläinen76

      Demarithan lupaavat korottaa työtulovähennystä, mutta sehän ei taas eläkeläisiä koske. Kovin on eläkeläiset unohdettu. Vaalikeskusteluissakaan eläkkeitä ei oteta esille.

    • eläkeäänestääsdp

      Demari lupaavat että eläkeindeksiä ei jäädytetä ja peini ja keskituloisille verohelpotus eli ovat eläkeläistenkin asialla Demarit, Kokoomus taas kohdistaa verohelpotuksena hyödyttämääm isotuloisia.

    • eläkeukko

      Eläkkeestä otettava vero ei saa olla suurempi kuin palkkavero. Tarkoitan prosentteja. Nythän on eläkkeesta maksettava vero vähän suurempi kuin menisi vastaavasta työstä. Meidät eläkeläiset on helppo unohtaa aina vaalien välillä. Nyt vaalien aikaan on jpoku edustaja lupaillut pitää myös eläkeläisten puolia. Jos me oltais kaikki eläkeläiset samassa puolueessa niin meillähän taitaisi olla myös pääministerin paikka hallituksessa. Saataisiin melkein päättää ketä muita haluttaisiin hallitukseen.

      • elka

        Eläkeläisiä on paljon, mutta edellisistä yrityksistä näkee, että homma ei pelitä, onhan noita eläkeläisten puolueita ollut, viimeinen taisi olla senioripuolue, kaikki ne on tuppannet kaatumaan. Väki on niin kiinni entisissä puolueissaan, että se ei kerta kaikkiaan osaa muuta tehdä, kuin äänestellä niitä entisiä puolueitaan, vaikka sitten äänestelisivät itseään vastaan.


    • eläkeläiset_

      Äänestämme SDP:tä, SDP lupaa korottaa takuueläkettä ja ei jäädytä eläkeindeksiä, SDP lupaa veronkevennsytä pieni ja keskituloisille mikä aivan oikein. SDP ei leikkaa työttömyysturvaa kuten esm. kokoomus leikkaa, Kokoomushan lupaa verohelpotuksia, hyödyttävät vain varakkaita. SDP on hyvässä asialla äänestämme sitä.

    • niinpäni

      Alle 2000 euron eläkkeet verottomaksi ja eläkekatto. Verot on aikoinaan maksettu palkoista joista työeläke määräytyy.

    • Halla-ahon_äänestäjä

      ONKO VANHUKSILLA YHTÄ HYVIÄ IHMISOIKEUKSIA SUOMESSA KUIN ULKOMAILTA TÄNNE TULLEILLA RIKOLLISILLA?

      TÄMÄ EI OLE LEIKIN ASIA, VEROA MAKSANEET TYÖTÄ TEHNEET VANHUKSET ELÄVÄT HUONOMMIN KUIN RIKOLLISET VANGIT JA HUONOMMIN KUIN ULKOMAISET VANGIT

      VANKIEN PITO ON MYÖS KEHITYSAPUA

      MAINOSTELEVISION PERUSSUOMIPÄIVÄ. Maanantaina Soini esiintyi varmaan tapaansa Mainostelevision PS-päivässä mutta todella kovan setin veti Stadin kundi René Hursti (nro 158) Helsingin kaupunginvaltuutettu, joka jäi 27 äänen päähän edustajanpaikasta jytkyssä, https://vaalit.perussuomalaiset.fi/ehdokkaat/-----rene-hursti https://www.facebook.com/rene.hursti

      Mainostelevision toimittajatytteli oli selvästikin valmistautunut panemaan vastakkain Hurstien laupeudentyön vähäosaisille ja maahanmuuton, mutta René Hursti pisti vanhasta muistista, että Suomen vankiloissa käytetään ulkomaalaisiin vankeihin yli 60 miljoonaa euroa vuodessa ja vangeista lähes puolet on läheltä eli Virosta ja Venäjältä, jonne ne voitaisiin kätevästi palauttaa eikä tällaisella näytelmällä ole mitään tekemistä työperäisen maahanmuuton kanssa, eli Hurstin sanojen mukaan, jollei tähänkin puututa, ei jää hilloa stadin friiduille ja kundeille. Ja keskustelu eteni lupsakan tyylikkäästi René Hurstin tahdissa loppuun, erinomaista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      190
      1776
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      40
      971
    3. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      926
    4. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      821
    5. 63
      694
    6. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      74
      656
    7. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      69
      620
    8. Olet niin tärkeä

      Et edes tiedä sitä, tai ehkä tunnet sen… Sinussa on jotakin pysyvää, tuttua, turvallista, kodikasta.
      Ikävä
      19
      571
    9. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      21
      557
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      556
    Aihe