Kaupunkibussilla liikkuminen

Rahastajatyttö

Onko etukäteen ostettu bussilippu halvempi kuin bussissa maksaen? Voiko lippuja ostaa kioskeista tai marketeista? Nyt on siis kyse kaupunkialueella liikkuvat bussit esim Haniassa. Leimataanko lippu vai näytetään kuskille? Mennäänkö bussiin etu- vai takaovesta, sekin kun vaihtelee eri maissa. Onko Kreetalla missä paikoissa pikkujuna kiertoajeluja?

3

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sarjalipuista en tiedä, mutta yleensä kaikissa busseissa on rahastaja ja sisään mennään keskiovesta. Yhdeksän kilometriä syksyllä maksoi 1,60 euroa. Ainakin Hanian bussiasemalla myydään lippuja.

    • Nukkis

      Lipun voi ostaa etukäteen marketista tai bussiasemalta. Hinta on sama kuin bussista ostaessa. Rahastaja käy tarkistamassa lipun tai voit maksaa hänelle. Kannattaa olla pikkurahaa joukossa.

      Minijuna-ajelulla olen ollut Hanian, Rethymnonin ja Agios Nikolaoksen suunnalla. Muista paikkakunnista ei valitettavasti ole tietoa.

    • kake_vaan

      Kyllä niitä minijunia on joka paikassa. Kioskeilla on esitteet ja aikataulut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11891
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6313
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5227
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      117
      4425
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe