Kuinka rajoittaa ohjelman saamaa suoritustehoa?

Minulla on ohjelma, joka välillä nappaa 100% prossutehoja minuutinkin ajan. Silloin kone tahmaa pahasti ja muistia kuluu. Ohjelmaa ei saa tällöin katkaistua vaan se lopulta kaatuu virheeseen. Saisiko tuota jotenkin rajoitettua? Ts. asetetaan ohjelma karsinaan, mistä ei pääse enää ylemmäs tehonsyönssissä/muistin käytössä?
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Prosessori toimii niin, että se on joko 100% kuormalla tai ei ollenkaan käytössä. "nice" komennolla voi priorisoida nokkimisjärjestystä, että prosessoriaika menee ensisijaisesti muualle.

Muistinrajoittamista sitten tehdään ajoympäristöillä ja virtualisoinnilla. Esim. Javassa saa rajoitettua muistin käyttöä, selaimessakin oli Javascriptille rajoitinta ja jne. tai sitten vaan virtuaalikone.

Äänestä

Ubuntussa ainakin avaamalla "Järjestelmän valvonta" ja oikealla klikkaaminen prosessia antaa prosessin prioriteetille 6 eri vaihtoehtoa.

Äänestä

En ole kokeillut, mutta luulisit, että ulimitillä saa säädettyä muistin määrää. Komennolla timeout saat katkaistua ohjelman tietyn ajan jälkeen, ja olen käyttänyt tätä omien ohjelmien testailussa, kun olen joutunut ikiluuppiin. Jos kyse on avoimen lähdekoodin ohjelmasta, niin ehkä voi koettaa jotenkin muuten debugata ohjelmaa.

Äänestä

Juuh, tuo ulimit oli se, mitä muistelin jostakin kaukaisilta vuosilta. Mutta nythän se hoitui noilla aiemmin mainituillakin! Sain myös vinkkiä, että voisi asettaa käyttäjän käytössä olevan muisti quotan pienemmäksi, jolloin se ohjelma kaatuisi nopeammin - miten se sitten tehdäänkään. Niin, ihan vaan selain-pluginista kyse - enkä tiedä mistä - se joutuu joskus ikuiseen looppiin ja hyydyttää selaimenkin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


possu_syö_liikaa kirjoitti:

Minulla on ohjelma, joka välillä nappaa 100% prossutehoja minuutinkin ajan. Silloin kone tahmaa pahasti ja muistia kuluu. Ohjelmaa ei saa tällöin katkaistua vaan se lopulta kaatuu virheeseen. Saisiko tuota jotenkin rajoitettua? Ts. asetetaan ohjelma karsinaan, mistä ei pääse enää ylemmäs tehonsyönssissä/muistin käytössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu