haluisin värjätä hiukset ja siis oon 11v ja äiti sano et katotaa (ja siis haluun blondit ja mun luonnon väri on semmonen vaaleen ruskee) mut ongelmana on et minkä merkkisellä värillä värjään? jos värjään.
Vastaukset 9
- eikannata
ei kannata . hiusvärien myrkyt kuivattaa päänahkaa,hiukset katkeilee, hiuksista tulee elottomat ja kun kerran värjää ni tulee kierre
- myrkytkö
jos hiuksista haluaa todella hyväkuntoiset värjäyksenkin jälkeen niin ei kannata säästellä hoitoaineissa ja sitäpaitsi ei ne hiukset nyt naavaksi muutu jos niitä värjääkin useammin, ja ei se "myrkky" tee mitään konkreettista, jos tekisi, niin sitä ei myytäisi ollenkaan.
- samanikänenjaviisas
Lapsen ei kannata värjätä hiuksia, lapsella on vielä ohut päänahka joten se menee aivoihi tai jotain vastaavaa. Ja oon siis ite sun ikänen, täytän 12. En halua värjätä hiuksia, koska en haluu pilata hiuksii sillä myrkyllä. Ja anteeks toi kauhee "hiuksii. Hiukset" mut meijän luokalla on yksi tytteli joka värjäs liilaksi, ja on kuulema värjännyt 3-5 kertaa hiukset. Saapahan isona kärsiä.
- hmmmmmh
"se menee aivoihin tai jotain vastaavaa" noh, sun puolustukseksi oot vielä aika nuori, kuitenkin ei hiusten värjäämisestä ne mene pilalle, varsinkaan jos niistä pitää muuten huolta (kuten pesemällä ja hoitamalla) ja saattaa ehkä vähän hiukset kuivahtaa jos niitä värjää jatkuvasti juurikasvun peittäen, mutta se on kyllä sen arvoista!
- sattuisikoolemaansama
Sattuiko kyseisen tyttelin nimi olemaan Viivi, ja onko hän vielä luokallanne? Meidän luokallemme on sellainen Viivi, joka on myös värjännyt hiukset jotain 3-5 kertaa. Viivi on tullut kouluumme jotain puoli vuotta sitten.
- Vaarallista
Ei kannata värjätä hiuksia. Jos et pidä omista hiuksistasi, niin suosittelen käyttämään esim. Jotain säväyttävää hoitoainetta:)
- khyyyl
Vaalentaminen on kaikkein pahin.... Jos päätät värjätä hiukses niin suosittelisin ainaki sen ensimmäisen kerran värjään ihan kampaajalla. Ittelläni on sellaset hyvin vaaleet laventelinvioletit hiukset ja näihin tartti pohjana ihan valkohopeisen värin. Tosin mulla on shokkivärien takia ollu tosi vaaleet jo kauan. Aluks ku koko tukan värjäs niin ne oli aivan järkyttäväs kunnos. Pikkuhiljaa ne kuitenki parani hoitoaineilla sun muilla. Nyt ne on ihan ok ja vaalennan vaa juurikasvua sitä mukaa ku kasvaa.
Mutta tosiaan, ainaki ekaks kampaajalle ja sitte vaan niitä juuria värjäillä, ku vaalee pysyy. Ja paljo vitamiineja, hoitoaineita ja hiusöljyjä. Ja jos alkaa kellastuun (vaaleelle käy yleensä niin) niin laitat vaan jonku hoitavan sävytteen siihen. Ainaki Biozelilta löytyy tosi hyviä hoitavia sävytteitä. Ne kestääki tosi hyvin.
Mutta hoitoo vaatii tosi paljon ja se värin merkki on ihan ihmiskohtanen. Itte laitan värinpoistolla, mutta jokaisella on vähä oma maku. Pidäppäs huolta siitä tukasta ;) - kokemustaon.com
Älä värjää. Teet itelles vaan hallaa. Alle 16 vuotiaat ei saa värjätä hiuksiaan ja hyvästä syystä! Se saattaa jo ensinmäisestä kerrasta lopettaa hiusten kasvun noin nuorella! :0
- 535435345
Hiusvärit on kyllä hirveetä myrkkyä, etenkin noin nuorille. Ei se synteettisten kemikaalien hankaaminen päänahkaan ole terveellistä, omankin äitini syövän syyksi epäillään osittain vuosikymmenien hiusvärin käyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061271
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94898Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31804- 66693
- 32635
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43533- 10476