Onkos kellään jo kokemusta tuollaisesta? Itselleni tärkeää olisi,ettei pienen visiirin taakse tule hirmuista tuulitunnelia elikkäs pyörteilyä. yleensä kun visiiri on noin lyhyt sen pitäisi tulla kovin lähelle kasvoja jottei tuota pyörteilyä ja silmien valumista esiintyisi kaiken maailman itikat oikein imeytyy sinne visiirin alle. Jos tuo visiiri olisi tummentamaton niin alla voisi käyttää vielä bobstereita nyt ei oikein voi kun menee jo liian tummaksi.http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Moottoripyorat/Henkilokohtainen-varustus/Kypara-ja-visiiri/MC-visiirikypara-2000035804/
Bilteman avokypärä.
5
1690
Vastaukset
- kohtuuhintainen
Biltiksessä on myynnissä myös http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Moottoripyorat/Henkilokohtainen-varustus/Kypara-ja-visiiri/Jarjestelmakypara-2000023495/
Harkitsin myös tuota visiirikypärää mutta kun huomasin tuon järjestelmäjutun päätin ostaa sen.Lähden huomenna hakemaan.Minulla on aiemmin hommattu avokypärä jossa ei ole mitään visiiriä ja siihen kait voisi irtovisiirin ostaa,mutta tuollainen avattava on kaikkein paras.Pikatiellä luukku kiinni ja menoksi, kaupungissa luukku auki ja on selkeämpi ajella.
Nykyinen kypärä tosiaan ilman visiiriä ja jo 80km/h nopeudessa silmät vuotaa ja meinaa tuuli viedä kypärän päästä.Ei hyvä.En jotenkin usko että tuo pikkuvisiiri auttaa isommissa nopeuksissa mitään.Ajomukavuus varsinkin matkaa tehdessä on tärkeää ja tuuli tuivertaa korvatkin lukkoon nopeasti.
Osta tuo avattava, ei ole kuin kympin kalliimpi.- Tuoavattavapotta
painaa 1900g!!! Ei helkkari. Ei silmät vuoda kun on ajolasit päässä,et kai sinäkään ilman aja? Isompi öttiäinen ja menee silmästä näkö jos osuu. Ja sovittamatta ei tietenkään osteta mitään. Väitän tuon Bilteman avopotan olevan hiljaisempikin kun tuo järjestelmähirvitys!
- enostanutmitään
Tuoavattavapotta kirjoitti:
painaa 1900g!!! Ei helkkari. Ei silmät vuoda kun on ajolasit päässä,et kai sinäkään ilman aja? Isompi öttiäinen ja menee silmästä näkö jos osuu. Ja sovittamatta ei tietenkään osteta mitään. Väitän tuon Bilteman avopotan olevan hiljaisempikin kun tuo järjestelmähirvitys!
Käväisin katsomassa nuo molemmat potat.Järjestelmäkypärä oli todella pieni vaikka koko oli XL.
Tuosta toisesta visiirijutusta mahtui helposti XL päähän.Iso miinus tässä avokypärässä kuitenkin on ne tummennukset.Pitäisi olla kirkas.Toisaalta hieno että ne saa kädenliikkeellä sisään kypärään jos haluaa ajella ilman.
Saakohan avopottaan vaihdettua kirkkaan lasin? Biltemassa ei ollut ainakaan.Visiiri tulee aika lähelle naamaa,juuri ja juuri mahtuu silmälasit alle.
Itsellä on normaali avopotta ja ei tarvinnut vetää kuin pari kilsaa pikatietä niin oli korvat lukossa siitä tuulen suhinasta. - korjkorj
Korjaan, visiirikypärästä mahtui L koko helposti päähän, järjestelmästä ei meinannut XL mahtua millään.
- Mika222222222222
enostanutmitään kirjoitti:
Käväisin katsomassa nuo molemmat potat.Järjestelmäkypärä oli todella pieni vaikka koko oli XL.
Tuosta toisesta visiirijutusta mahtui helposti XL päähän.Iso miinus tässä avokypärässä kuitenkin on ne tummennukset.Pitäisi olla kirkas.Toisaalta hieno että ne saa kädenliikkeellä sisään kypärään jos haluaa ajella ilman.
Saakohan avopottaan vaihdettua kirkkaan lasin? Biltemassa ei ollut ainakaan.Visiiri tulee aika lähelle naamaa,juuri ja juuri mahtuu silmälasit alle.
Itsellä on normaali avopotta ja ei tarvinnut vetää kuin pari kilsaa pikatietä niin oli korvat lukossa siitä tuulen suhinasta.Ilman tulppiako ajat !?!?! itse en ole vielä niin eristävää kypärää löytänyt, että ilman tulppia voisi maantiellä ajaa. Kaupunkiliikenteessä voi snagarilla käydä, mutta kyllä tulpat on melkolailla aina kun pyörän käyntiin polkaisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353