bulmastiffi ja mastiffi sekä muut samanlaiset

omakoira

Mastiffi on tietojeni mukaan ollut lauman vartija sekä sotakoira. Siitä kehitettiin bulmastiffi metsänvartijoiden turvaksi ja Varkaiden kiinni ottajaksi. Napolin mastiffikin on eräs versio mastiffeista. Ovat luonteeltaan rauhallisia, tarmokkaita vartiokoiria, joille oma emäntä/isäntä merkitsee kaikkea. Ovat uskollisia, eivät tappele jatkuvasti vaan lepäilevät ja tarvitsevat oman pihan jossa olla ja elää. Sopeutuvat pienempiinkin pihoihin mutta silloin monen tunnin ulkoilu aamulla, keskipäivällä ja illalla on tarpeen. Turkin vuoksi ei voi jättää ulos talveksi sillä karva on lyhyttä eikä niin suojaavaa. Ovat yhden perheen/yhden ihmisen koiria eivätkä halua olla muuta.kertokaa muut lisää omista koiristanne.

12

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräskertomus

      Näinhän se on että joka pitää tyttärestä, pitää myös hänen äidistään. Ja miksi koiran pitäisi näin pienikokoisella ihmisellä kuin minä olla iso 85 cm koira. Pienempi lauman vartijaa vastaava rotu on lapinporokoira ja lapinkoira. Ovat paimenkoiria, vahteja ja sopeutuvat pieniin oloihin ja ovat pieni kokoisille ihmisille paremmin sopivia kuin bulmastiffi joka painaa noin 60 kg ja samoin bordeauxin doggi joka painaa samoja kilomääriä. Eräs halu minulla on ollut: Halusin itselleni paimenkoiran joka osaa vahtia ja on valmis puolustamaan joka tilanteessa. Löysin pienen koiran joka haukkuu kun puolustaa ja vahtii ja murisee. Ei hauku turhia eikä näyki mutta olen yhtä tyytyväinen kuin joku rotukoiraan: Estreelan-komondorin-labradorin ja bitbulterrierin sekoitus on minun hauvani. Pienikokoinen mutta sitäkin valmiimpi ottamaan vastaan elämän haasteet. On yhden ihmisen koira ja haluaa olla kaikkien kaveri. Lisäksi sain toisen sekarotu vauvan: Bulmastiffin-bokserin ja labradorin sekoitus. Pitää harjoitella yhdessä ollessa lenkkeilyn lomassa leikkejä. Eräs kertomus muiden joukossa.

    • KOIRAHJ

      OIS UPEETA OMISTAA JOSKUS TANSKANDOGGI. BULLMASTIFFI JA BERNHARDILAINEN

    • hjjnhhj

      Mastiffi kehitettiin Englannissa 1600-luvulla, eikä siellä enää silloin ollut suurpetoja, joten sitä ei olla alkujaan jalostettu laumanvartijaksi.

      • Knowyourbusiness

        Mastiffi on kylläkin vanhempi rotu eli 1600 vuotta eaa on ensimmäiset havainnot ko. rodusta (lähi-idässä Kassites-kansa).


    • Anonyymi

      Mastiffi on yleisnimitys tietyn rakenteen omaaville koirille. Aikanaan ne on jalostettu puolustamaan kotia ja karjaa pedoilta ja varkailta, mutta myos sotakoiriksi ja koiratappeluita varten. Terveluonteinen mastiffi on ihmisen paras ystävä.
      Meillä oli Cane Corso, Iso poika joka sai tahtonsa läpi muiden koirien kanssa, ei puremalla, vaan luontaisella auktoriteetilla. Koskaan ei edes uhannut ihmistä.
      Joskus haluaisin toisen Cane Corson, mutta nyt on muita koiria jo vähän liikaakin, kaksi Basset Houndia, kaksi Rafeiro Alentejanoa ja neljä sekarotuista.

      • Anonyymi

        Mastiffi on rotu. Rotua kutsuttiin aiemmin englanninmastiffiksi. Mastiffityyppisiä koiria on useita. Pitää muistaa se, että yleisnimityksenä mastiffi ei enää ole toimiva, sillä se identikoituu tiettyyn rotuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mastiffi on rotu. Rotua kutsuttiin aiemmin englanninmastiffiksi. Mastiffityyppisiä koiria on useita. Pitää muistaa se, että yleisnimityksenä mastiffi ei enää ole toimiva, sillä se identikoituu tiettyyn rotuun.

        "Identikoitua" ei ole sana, neropatti. Etsimäsi sana on identifioitua.


      • Anonyymi

        Juu, sulla on jo liikaa koiria, ei ole koirien etu määrän lisääminen.


    • Anonyymi

      Pelottaa että tappajakoirista kyselee ihmiset jotka ei osaa yhdyssanoja. Jos on suomenkielinen eikä ole esim lukihäiriötä, niin se ettei osaa yhdyssanoja, indikoi jonkinasteista typeryyttä ja leväperäisyyttä. Meinaan kun ne opetetaan jo lapsille peruskoulussa.

      Tällaiset vajakit saavat sitten hankkia nelijalkaisia aseita ilman mitään rajoituksia.

      • Anonyymi

        Niin, on ymmärrettävä, että suuret koirat vaatii suuret voimat ja tuo at suuren vastuun.Kun lapasesta lähtee, tulee usein rumaa jälkeä.Siinä voi jonkun lapsen tai mummelin hauva menehtyä sekunneissa kun vahtikoira ylireagoi.
        Kunnollinen vahtikoirahan ei mölise, eikä hyökkäile ollenkaan.Todellinen uhkaahan ei ole vastaantulevat koirat ja ihmiset.
        Vasta sitten saa vahtikoira reagoida, kun joku hyökkää oikeasti omistajan tai koiran kimppuun.
        Kaikki muu, rähinä, haukkuminen, hyökkiminen on ylireagointia, ja sellaista ei hyvällä vahtikoiralla ole.
        Itsellä ollut , ei mitään uhkaa näyttäneet kellekkään, kun kukaan ei niitä eikä perhettä koskaan uhannut.Kauniisti kulkivat rähjääjistäkin ohi.Eihän se ole todellinen uhka, jos vastaantuleva rähisee tai haukkuu.Näyttelyissä, kaupungilla käyttäytyivät aina tyynesti ja hyvin.
        Harkinnassa, pentu...


    • Anonyymi

      Eivät sovellu alueille jossa muita koiria.Heikon käsistä lähtee, ja voi tappaa sitten vieraan koiran.Lähtee myös huonoista aidoista, ovista,eli ei ole hyvä valinta alueille jossa yksikin vietas koira.
      Täällä oli kaksi, monia likipititilanteita, kun eivät sietäneet muiden koiria.Ja koiria on täällä paljon.Omistajat eivät alkuun tajunneet miten vaarallisia koirat voivat olla muille.Täällä pikkulapset taluttelee villakoiria, ja sitten tulee hintelä nainen mastiffeineen.En suosittele, turha riski muille.

    • Anonyymi

      Tsekatkaa miten hyvät tissit ton mainoksen tyypillä on tossa oikeella

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2547
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      8
      2302
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2100
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      107
      2031
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2014
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      34
      1989
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      62
      1347
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1175
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1087
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe