Mistä paras apu väkivaltaan?

Sosi16

Mä vaan oon miettinyt et mistä ihmiset saa oikeesti hyvän avun jos jotai sellasta sattuu perheessä tai kaveripiirissä mikä ei must ei vaa oo ok. Tuntuu et auttajia on joka puolella, mutta ottaako kukaan vastuulleen kaikkien hyvinvointia oikeesti? Kuulisin mielellään mistä ootte saanu apuu ja mistä ette?

4

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka Sosi16
      Apua kannattaa ehdottomasti hakea aina kun vähänkin siltä tuntuu, etteivät omat voimavarat tunnu riittävän. Ei ole hyvä jäädä asioiden kanssa yksin.
      Monesti auttaa, jos asioista pystyy puhumaan jonkun luotettavan ihmisen kanssa, esimerkiksi ystävän tai vaikkapa opettajan tai vaikka opinto-ohjaajan.
      On monia erilaisia auttavia tahoja, jotka ovat keskittyneet auttamaan tietyissä asioissa.
      Koska emme tiedä tilanteestasi tarkemmin, on vaikea sanoa yksittäistä avuntarjoajaa.
      Mutta esimerkiksi Lasten ja nuorten puhelimeen voi soittaa ja sieltä saat anonyymisti apua. Palvelu auttaa monissa tilanteissa ja he osaavat tarvittaessa neuvoa ja ohjata eteenpäin.
      Puhelimen numero on 116 111 ja se päivystää maanantaista perjantaihin kello 14- 20 ja viikonloppuisin 17-20. Heidät löytää myös netistä osoitteesta http://www.mll.fi/mll/auttavatpuhelimet/lnpn/
      Aurinkoista kevään jatkoa Sinulle!:)
      Terkuin NettiSaapas Jyväskylästä

    • auttavakäsi

      no esim. koulussa voi mennä vaikka kuraattorille puhumaan. mutta itse en ole joutunut hirveästi puuttumaan tälläsiin, niin ei oo kokemusta ja vinkkejä antaa :/ pienenä kyllä koin tollasia asioita, mutta eihän nyt sen ikäsenä edes ymmärtäny koko tilannetta. mutta netistä sun muualta löytyy paljon esim. ilmasia auttavia ja luotettavia henkilöitä, joille voi soittaa! joten ei kannata jäädä yksin ton asian kanssa :)

    • Hei. Hyvä, että olet lähtenyt hakemaan neuvoja mieltäsi askarruttavaan asiaan. Neuvoisin sinua puhumaan asiasta luotettavalle aikuiselle. Sen lisäksi voit ottaa yhteyttä lähimpään Rikosuhripäivystyksen palvelupisteeseen. Yhteystiedot löydät www.riku.fi sivuilta. Palvelupisteen työntekijän kanssa voit keskustella luottamuksellisesti kaikista rikoksiin liittyvistä ongelmista. Toivon, että näillä neuvoilla löydät sopivaa apua. Ystävällisin terveisin Rikosuhripäivystys

    • Syö_kananmunia

      ala harrastaa taekwondoa syö paljo ja katotaa tilannetta uudestaan :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      61
      4824
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      22
      3657
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      22
      3320
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      76
      2222
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1879
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1531
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1492
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      311
      1374
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      12
      1366
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      32
      1259
    Aihe