Mä vaan oon miettinyt et mistä ihmiset saa oikeesti hyvän avun jos jotai sellasta sattuu perheessä tai kaveripiirissä mikä ei must ei vaa oo ok. Tuntuu et auttajia on joka puolella, mutta ottaako kukaan vastuulleen kaikkien hyvinvointia oikeesti? Kuulisin mielellään mistä ootte saanu apuu ja mistä ette?
Mistä paras apu väkivaltaan?
4
117
Vastaukset
Moikka Sosi16
Apua kannattaa ehdottomasti hakea aina kun vähänkin siltä tuntuu, etteivät omat voimavarat tunnu riittävän. Ei ole hyvä jäädä asioiden kanssa yksin.
Monesti auttaa, jos asioista pystyy puhumaan jonkun luotettavan ihmisen kanssa, esimerkiksi ystävän tai vaikkapa opettajan tai vaikka opinto-ohjaajan.
On monia erilaisia auttavia tahoja, jotka ovat keskittyneet auttamaan tietyissä asioissa.
Koska emme tiedä tilanteestasi tarkemmin, on vaikea sanoa yksittäistä avuntarjoajaa.
Mutta esimerkiksi Lasten ja nuorten puhelimeen voi soittaa ja sieltä saat anonyymisti apua. Palvelu auttaa monissa tilanteissa ja he osaavat tarvittaessa neuvoa ja ohjata eteenpäin.
Puhelimen numero on 116 111 ja se päivystää maanantaista perjantaihin kello 14- 20 ja viikonloppuisin 17-20. Heidät löytää myös netistä osoitteesta http://www.mll.fi/mll/auttavatpuhelimet/lnpn/
Aurinkoista kevään jatkoa Sinulle!:)
Terkuin NettiSaapas Jyväskylästä- auttavakäsi
no esim. koulussa voi mennä vaikka kuraattorille puhumaan. mutta itse en ole joutunut hirveästi puuttumaan tälläsiin, niin ei oo kokemusta ja vinkkejä antaa :/ pienenä kyllä koin tollasia asioita, mutta eihän nyt sen ikäsenä edes ymmärtäny koko tilannetta. mutta netistä sun muualta löytyy paljon esim. ilmasia auttavia ja luotettavia henkilöitä, joille voi soittaa! joten ei kannata jäädä yksin ton asian kanssa :)
Hei. Hyvä, että olet lähtenyt hakemaan neuvoja mieltäsi askarruttavaan asiaan. Neuvoisin sinua puhumaan asiasta luotettavalle aikuiselle. Sen lisäksi voit ottaa yhteyttä lähimpään Rikosuhripäivystyksen palvelupisteeseen. Yhteystiedot löydät www.riku.fi sivuilta. Palvelupisteen työntekijän kanssa voit keskustella luottamuksellisesti kaikista rikoksiin liittyvistä ongelmista. Toivon, että näillä neuvoilla löydät sopivaa apua. Ystävällisin terveisin Rikosuhripäivystys
- Syö_kananmunia
ala harrastaa taekwondoa syö paljo ja katotaa tilannetta uudestaan :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t947613- 374037
- 473586
- 2433024
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402712- 452552
Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna212514- 1322481
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292419Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as292278