Käytetty vene perheelle haussa - Finn Fire 33?

Toinenvene

Saimme myytyä syksyllä ensimmäisen veneemme 24ft joka alkoi olla liian pieni käyttöömme. Uusi "iso" vene on ollut nyt haussa ja nettiä on tutkittu paljon. N. 30 jalkainen venhempi vene on ollut hakusessa ja tuntuisi sopivalta koko/hintaluokalta meille.

Löysin nettiveneestä ilmoituksen Finn Fire 33 veneestä ja kysyisinkin kokeneemmilta mielipidettä veneestä. Veneen Hp. on 38 000€ joka kuitenkin tuntuu korkeahkolta vm. 1980 veneestä jossa purjeet ovat 35v vanhoja eikä varustusta (elektroniikka, lämmitys ym.) oikein ole. Kone kuitenkin on vaihdettu eikä ole kuin 20v vanha.

Venemalli vaikuttaa tutustumisen arvoiselta ja kiinnostaa mitä tällaisesta voisi realistisesti maksaa jos siitä alkaisi päivittämään perheelle sopivaa venettä. Mielipiteitä?

http://www.nettivene.com/purjevene/fiskars/592786

7

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyyriihkö

      Kokeile huutokaupat.comissa edullinen ff

    • Hyvä Toinenvene. Huomasitko että kyseisen veneen moottori on merivesijäähdytetty!
      20 v Volvolle jolla merivesijäähdytys tietää tulevia ongelmia.
      Vene vuodesta 1980 jolla alkuperäiset purjeet osoittaa millainen asenne omistajalla on ollut. Uskon sen olevan pommi.
      FF 33 löytyy kyllä parempiakin halvemalla. Vene on hyvä. Purjehtii kun unelma mutta tuo yksilö ei kannata ostaa jollei hinta muuttuu ihan toiseksi...

    • VanhaVeneMyynnissä

      Tuo kyseinen vene oli myynnissä 10 vuotta sitten vuonna 2014 hintapyynnöllä 40 000 euroa.

    • TämäOnHinta

      Yli 30-vuotiaan noin 30-jalkaisen purjeveneen käypä hinta on nykyisessä markkinatilanteessa 20--25 tuhatta euroa, ei enempää.

    • Inferno31

      Entäs tämä : http://www.nettivene.com/purjevene/finnfire/585800

      Dehler 34 voisi olla hyvä, jos budjetti kestää: http://www.nettivene.com/purjevene/dehler/584689

      Tämä vene on tainnut olla pitkään myynnissä. Muistaakseni kävin katsomassa tätä 3 vuotta sitten, mutta päädyin silloin toiseen veneeseen.

      • hii_o_hoi

        Jos nettiveneen Dehler 34:n hinta tekee tiukkaa, niin Dehler 34/Optima 106/Optima 101 veneitä löytyy huomattaasti halvemmalla, reilusta 20kiloeurosta lakaen Tanskasta, Saksasta & Hollannista. Hakee sieltä -ks. linkki alta, Tällä en ota kantaa yhdenkään yksilön kuntoon, oikeaan hintaan tms. jokainen tehköön omata johtopäätöksensä.

        Vaan osaako joku hyvin selittää mikä on ero Dehler 34:n, Optima 101:n ja Optima 106:n välillä? Ilmeisesti sama runko, 101:ssä vähän eri riki?, mutta onko kaikissa sama valmistaja yms?

        http://www.scanboat.com/uk/BoatSaleList.asp?nPage=1&nSort=pris&n=1


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      396
      2082
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1919
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      247
      1394
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      81
      1041
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      928
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      808
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      750
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      724
    Aihe