Seuraava uutinen kertoo mullistavasta energianlähteestä. Tästä ihmeakusta ette tule jatkossa kuulemaan mitään. Se tulee katoamaan salaperäisesti ja sitten todetaan jossakin vaiheessa että uutinen oli pitkälti ankka ja tekniset vastoinkäymiset estivät tuotekehittelyn tai tuote tulee markkinoille merkityksettömässä määrin. Näin käy öljymaailmassa kaikille vastaaville hankkeille. Sinne se katosi jonnekin Intian mereen MH 370 lentokin kyydissään kymmeniä sähköautoinsinöörejä. Ei tule meille vaihtoehtoisia energiamuotoja ei ihmisen eikä humanoidin kehittämää ennenkuin viimeinenkin öljytippa on poltettu tomuksi taivaalle.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/valopaiden-ihmeakku-lupaa-taydellisen-energiavallankumouksen/x3G8a6ig
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/valopaiden-ihmeakku-lupaa-taydellisen-energiavallankumouksen/x3G8a6ig
Vastaukset 23
Vanhimmat
Tällaistakin porukkaa oli MH370 kyydissä:
Lennolla kuolleet 20 Freescale Semiconductor -yhtiön työntekijää olivat tietojen mukaan erään yhtiön valmistaman mikrosirun patentinhaltijoita. Kyse on KL-03 mikrosirusta, jota tämä eräs Yhdysvaltalainen yhtiö valmistaa.
Malesian lentoturman myötä Jacob Rothschildista tuli nyt johtava patentinhaltija tämän kyseisen KL-03 mikrosirun suhteen, kun muut patentinhaltijat kuolivat tässä lento-onnettomuudessa.
Tilanne on vielä siltäkin kannalta vaikea, että kyseistä patenttia ei olla vielä virallisesti hyväksytty ja kyseisen patentinhakunumero on US8650327.
http://www.abeldanger.net/2014/03/stop-flight-mh370-at-any-cost-worlds.html
Paina ite vaan! Meikä ei korviaan lotkauta tällaisen ufo-palstan uutisiin tai väittämiin.
Ei julkaistua tieteellistä tutkimusta voi kuopata. Ja eihän akku sinällään mikään energialähde ole, vaan vain energiavarasto. Öljymaailmasi on tulossa muutenkin tiensä päähän ja öljy-yhtiöt tietävät asian satavarmasti. Vaikka öljy ei kokonaan lopu, sen esiin saaminen tulee niin kalliiksi, että se menettää kilpailukykynsä. Isot öljy-yhtiöt ovat varmasti jo varautumassa öljyteollisuuden tulevaan alasajoon sijoittamalla voittojaan korvaaviin energiamuotoihin.
Teillä salkkareilla on pahana vikana yksisilmäisyys.
Öljyn alasajo olisi ollut mahdollista jo 20 vuotta sitten. Et taida tietää että öljyn kulutus kasvaa joka vuosi vielä monta vuosikymmentä tästä eteenpäin ja on reilusti yli puolet koko maailman energiankulutuksesta. Uutta öljyä etsitään ja löydetään jatkuvasti uusilta alueilta. Ei minkäänlaista taantumista osoita öljyn riemukulku markkinatalouden kurimuksessa.
Lueskeles vaikka tuosta ennenkuin puhut toisten yksisilmäisyydestä.
http://www.oil.fi/fi/oljymarkkinat/maailman-energian-kulutus
Maailman lisääntyvä energiankulutus tyydytetään lähivuosikymmeninä yli 50-prosenttisesti fossiilisilla polttoaineilla. Öljy pysyy näin maailman pääasiallisena energialähteenä vielä useita vuosikymmeniä, mutta sen rinnalle kehitetään erilaisia uusia energiamuotoja. Näitä ovat kehittämässä vahvasti myös lukuisat energia-alan yritykset, jotka aiemmin ovat keskittyneet öljytuotteisiin.
Akku on energiavarasto eikä tuota energiaa, vaan se pitää ladata. Tuon uuden akkutekniikan energiatiheys on 9.3 MJ/kg kun se bensiinillä on 44.4 MJ/kg ja kun jos laitat halkoja pesään, niin 16 MJ/kg. Pitkä matka vielä bensiinin energiatiheyksiin, mutta toisaalta sähkömoottorista saadaan kaiketi kevyempi kuin polttomoottorista. Hieno edistysaskel silti ja tuota kun ladataan ydinvoimalla tuotetulla sähköllä, niin saadaan saasteetkin kuriin.
Näyttää foorumi sellaiselta pellejen hiekkalaatikolta, että eipä tee mieli vieläkään palata.
T. V.
"Toistaiseksi akku tuottaa noin puolet tyypillisen litiumakun jännitteestä, mutta sitä ja akun energiatiheyttä voidaan professori Dain mukaan helposti nostaa."
Eli toistaiseksi tekniikalla ei pystytä tekemään akkuja joilla olisi käytännön merkitystä nykyisissä laitteissa.
Jaha palstan tuhonnut kakka-kakkakin ryömi kolostaan... :(
Näin minä aina mieleni pahoitan.
Eikö se ollutkaan Varaktori, joka palstan tuhosi.
Kyllä te raasut olette tuhonneet palstanne ihan itse. Fiksummat ovat nostaneet kytkintä ajat sitten.
Monta mottia halkoja sun liiteristä tuo vastaa. Vai onko liiterisi vain lymypaikka.
Aamuyöstä horisemassa liitereistä. Aika pöpiä.
Kato joillain on yövuoro ja töitä, tauolla välillä pöpi.
Sinun yövuorosi on se että hoitajat äkkäävät sinut Niuvan tietokoneelta klo 4:21, raahaavat huoneeseen ja kiristävät lepositeisiin paremmin kuin edellisellä kerralla.
jos tiiät tommosen, mix et tee sillä jo hilloo tililles, vaan kerrot muille.. stupid fuck
ekana: et tiiä. mitä tarkottaa kappaleet äikässä - muutens ees lue tommosta, ennes kuin...oli asia mitä tahansa... vitu sentään... sori toi ranska
Homohomo
Panin mieleen ja jo silloin totesin että tähän päivään mennessä ei yhtään mitään muuta kuin humpuukia.
Painakaamuutkin se mieleenne.
Kun joskus kuolee lento-onnettomuudessa melkein kokonainen jalkapallo- tai jääkiekkojoukkue, niin mitä salaliittoa sellaiseen sisältyy?
Eivät suostuneet sopuratkaisuun veikkausmafian kanssa.
Liittyykös siihen jokin salaliitto , että Roswell-crashissa kuolleet alieenit
täytyi haudata pieniin määrämittaisiin arkkuihin, joiden arkkujen hankinta
uhkasi paljastaa keissin salassapidon.
Eikö ne osanneet levätä väljissä arkuissa !
Tuo arkkujen tilaus oli jonkun tolaltaan menneen maallikon idea, armeija ei ollut vielä ehtinyt hätiin.
Uusi akku on vittu !
Sieltä tulee uutta elämää !