Voisiko joku kertoa miten edetä asiassa kun meille tuli viikko sitten koiran pentu, miten saan sen parhaiten oppimaan sisäsiistiksi?
pitääkö pentu palkita namulla jos tekee pissat/kakit ulos? kauann kestää kun oppii siistiksi? hyviä neuvoja,Kiitos
pennun sisäsiisteys??
3
528
Vastaukset
- Riikka-Liisa
Ei ole mitään aikataulua milloin pennusta tulee sisäsiisti (Omani oli 4kk ikäisenä. Eikä ennen sitäkään paljon vahinkoja sattunut, sillä olin koko ajan kuljettamassa pentua ulos (minulla oli aikaa silloin, mutta aina ei ole sellaista mahdollisuutta)), on aivan sinusta itsestäsi kiinni ja siitä kuinka paljon aikaa olet siihen valmis käyttämään. Sinun on vietävä pentu ulos aina sen leikittyä/herättyä/syötyä/juotua ja muutenkin oltava valmis keskeyttämään oma tekemisesi kun pennulla on hätä. Jos vahinko on jo sattunut, voit vain syyttää itseäsi, pentua et voi kurmoittaa. Sinun täytyy kaikessa hiljaisuudessa vain siivota jätökset ja yrittää olla tarkempi ensi kerralla. Älä turhaan käytä nameja palkkiona kun pissit/kakit on tehty oikeaan paikkaan, kehuminen riittää (mutta muista kehua joka kerta).
- Miia
Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Aina kun pentu herää uniltaan tai on syönyt tai tulee levottomaksi niin pikapikaa ulos ja suuret kehut ja taputukset päälle, kun homma onnistuu.
Oppimisen nopeus on yksilöllistä ja riippuu paljolti siitä, kuinka aktiivi olet itse. Hyvää jatkoa!
- ruoska
Kun oli skotlanninhirvikoira pentuni nuori. rajotin poissa ollessani pennun käyttämää pinta-alaa asunnossani käytävään ja suikuhuoneen alaan sanomalehdet oli suikuhuoneen lattialla ja mahdolliset vahingot tapahtui siellä, käytävä oli nukkuma-alustana. tämä siksi että se oli pakko tehdä pennun ripuloinnin takia. laitoin pahvilootia esteeksi ja ovet kiinni niihin tiloihin jotka oli tarpeettomia.(keittiö).
Läsnäolessa avasin ovet ja siirsin pahviloorat pois sivummalle ja aina kun tarpeet koiralla puhkes pyrin meneen pennun kanssa ulos, kehuun sitä paljon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694801KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1883745- 1823395
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?763175Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502899- 251984
- 241921
- 1791724
- 301676
- 431385