Kopra toi mainokseensa oikein lahtarin, isänsä joka ampui (selkään) rintamalla pakokauhussa pakenijoita.
Kopra oli just se joka ampui pistoolilla ja millä vaan kerkesi kun jatkosodan loppuvaiheessa rintamalta tuli paniikin vallassa sotaväkeä, jotka olivat henkensä kaupalla paenneet ylivoimaa.
Punaisia ollaan haukuttu, että politrukit ampui niskaan jos pakeni tai kieltäytyi taistelusta.
Samaa ne teki täälläkin lahtarit, myöhemmin mm. kenraalit Kopra ja Ruutu.
Itse humalaspäissään vielä kehuivat, kuinka pakenevat tulivat kuolemanpelossa, kun mitään ei ollut enää tehtävissä. He nostivat pistoolin pakenijoita kohti ja sanoivat: "se kuolema on tässä".
Kopra oli just se joka ampui pistoolilla ja millä vaan kerkesi kun jatkosodan loppuvaiheessa rintamalta tuli paniikin vallassa sotaväkeä, jotka olivat henkensä kaupalla paenneet ylivoimaa.
Punaisia ollaan haukuttu, että politrukit ampui niskaan jos pakeni tai kieltäytyi taistelusta.
Samaa ne teki täälläkin lahtarit, myöhemmin mm. kenraalit Kopra ja Ruutu.
Itse humalaspäissään vielä kehuivat, kuinka pakenevat tulivat kuolemanpelossa, kun mitään ei ollut enää tehtävissä. He nostivat pistoolin pakenijoita kohti ja sanoivat: "se kuolema on tässä".
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ymmärrät varmaan, että jos sinulla ei ole todisteita näin törkeisiin väitteisiin, niin kyseessä on Suomen tasavallan eduskunnan kansanedustajan halventaminen ja kansanedustajan vaalityön törkeä häiritseminen.
Ai niinkö?
Mutta entäpäs jos onkin? Eikös se sitten haittaa?
Melkoinen älynvälkky taidat olla.
Onpahan nyt tosiaan tasavallan eduskunnan kansanedustaja.
Ja mitkä olikaan ne saavutukset?
Kansanedustaja Kopran isä, Kenraaliluutnantti Matti Kopra, on syntynyt 1940, joten sodan loppuessa hän oli 4 vuotias, joten on täysi mahdottomuus että hän olisi edes osallistunut sotaan saati ampunut ketään.
Kannattaisi ensin tarkistaa faktat ennen kuin rupeaa kirjoittelemaan älyttömyyksiä.
Ketjun aloittaja, nimimerkki armotta, syyllistyy valheelliseen väittämään, joka täyttää herjauksen kriteerit. Näin ollen hänet voidaan saattaa edesvastuuseen kirjoituksestaan.
Miettikää mitä kirjoitatte, kun mainitsette henkilön nimen, teidät voidaan haastaa käräjille törkeästä kunnian loukkauksesta.
vastuuseen herjauksista voitaisiin vetää vapaamuurareita solvaava Pia Rask eli "Lapanen" vuosikausia jatkuneiden tuhansien ja taas tuhansien solvausten perusteella. Kyllä ne solvaukset joku vielä lopettaa.
Mistä noita punikkeja sikiää tänne palstalle?
Joo, Koprahan on enklanniksi Cobra
Minua ei haittaa hänen isänsä tai isoisänsä teot tai tekemättä jättämiset, vaan se että Jukkis puhuu turvallisuusasioista kuin paraskin asiantuntija. Mutta riittäähän hänelle kun tukitiimissä on asioista tietäviä ja sanoja hänen suuhunsa syöttäviä taustapiruja. Ihan kuin Calle Haglund!
Politiikka on rumaa peliä kun osa ehdokkaista on vaan muiden taustavaikuttajien ohjailemia kuoria vailla omaa osaamista.
Onko ite Kopra edes armeijaa käynyt...?
Kopra on näyttönsä eduskunnassa antanut. Ei mitään asiaa jatkokaudelle. Täysin turha tallaaja.
Se ehdokas, jonka taustavaikuttajat ovat parhaita asiantuntijoita alallaan tulee myös kansanedustajan työssään hyötymään asia- osaamisesta.
Ehdokas, joka ei kuuntele, eikä omasta mielestään tarvitse muiden tietämystä asioista, ei yksinkertaisesti tule pärjäämään kansanedustajan työssä.
Kukaan yksin ei voi olla kaikkien alojen asiantuntija.
Kopra ny ei ite tiiä mitään, oli sen verran iso komppanja "tietäjiä" taustalla.
Ilmankos ei saanu jalansijaa kokoomuksen sisällä. Esiintymistaidotkin huonot tai jännittäny teevee mainoksessa liikaa.
Toivottavasti edes kirjoittaa itse omat mielipiteensä.
niin siis mikä hommeli tää oikein on? onks täs jotain vilppiä....