Opettajan/koulun oikeudet

MietteliäsV

Kysyisin että onko opettajalla/koululla oikeus sekaantua asiaan joka koskee toisen koulun oppilasta ja sellaiseen asiaan joka on tapahtunut vapaa-ajalla?

Lastani oli eilen melko tuimin ottein "kuulusteltu" erään asian tiimoilta koskien toisen koulun opiskelijaa. Oli mm. sanottu valehtelevan kun ei muistanut erään henkilön sanomaa lausetta pari viikkoa taaksepäin.

11

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläkeope

      Kyllä on,koska pitäähän asia saada selvitettyä.

      • MietteliäsV

        Tuntuupa vain hieman oudolta koska asia ei mitenkään liity lapsen kouluun tai koulunkäyntiin.....


    • opex

      Nämä on niin outoja tällaiset onko oikeus -jutut, joita nykyään koko ajan lukee ja kuulee. Kai nyt kenellä tahansa on oikeus kysyä keneltä tahansa mitä vain. Rangaistuksia jaettaessa tai arvioidessa tarvitaan erityisiä oikeuksia, mutta normaaliin keskusteluun ei.

      Koko ajan opettajia vaaditaan tekemään jotain ja puuttumaan kaikkeen mahdolliseen kiusaamiseen ja pahoinvointiin. Miten se puuttuminen oikein tehdään, jos ei ole oikeutta edes kysyä joltakulta lapselta, mitä on tapahtunut hänen mielestään? Puuttua pitää kovasti, mutta mitään ei sovi tehdä.

      Ja ota nyt huomioon, että se, mitä lapseltasi kuulet, ei välttämättä ole aivan objektiivinen totuus tapahtuneesta.

    • openpomoäiti

      Ei opettajalle kuulu udella lapselta mitään. Virkavirhe josta kuuluu ilmoittaa koulutoimenjohtajalle, ja vähän ohjeistaa opettajaa olla sekaantumatta toisten asioihin, eihä'n se itsekään varmaan kerro omia ssioita jos kuysyt sen perhejutuista ja lapsista. Viinereitä syövät ja kahvia juovat ja sitten yritetään olla niin rtärekitä udella perhe asioita ja levitellä ympäri kyliä. Monet opet on juuri tuollasia, luulevat olevansa ihme ihmisiä. Opettajan koulutus ei varmaan opeta sitä miten ollaan kohteliaita koulussa, arvostetaan lapsia k ja kunnioitataan heitä, lapset ovat heidän työ, ei kiusaamisen kohde. Opetttajan pomona me vanhemmat olemme vastuussa opettajien käytöksestä ja tarvittaessa puututtava siihen ja annettava varoituksia.

    • Lyhyesti

      On oikeus. Koulu on lapsen työpaikka.

      • openpomoäiti

        Silloin lapsella ja vanhemmilla on oikeus udella opettajan kaikki kotiasiat ja mielenterveysasiat. Koulu on opettajan työpaikka.


      • Lyhyesti
        openpomoäiti kirjoitti:

        Silloin lapsella ja vanhemmilla on oikeus udella opettajan kaikki kotiasiat ja mielenterveysasiat. Koulu on opettajan työpaikka.

        Nuo mielenterveys- ja yksityisasiat siinä mielessä, kun ne haittaavat työntekoa kuuluvat opettajan lähiesimiehelle, rehtorille, opetuspäällikölle, koulutoimenjohtajalle ja lautakunnalle. Lapsen vanhempi voi vain tehdä valituksen, ei muuta. Tiedän, että tämä on sinulle liian vaikea ymmärtää, mutta yritin kuitenkin.


      • Kuutamourakka
        openpomoäiti kirjoitti:

        Silloin lapsella ja vanhemmilla on oikeus udella opettajan kaikki kotiasiat ja mielenterveysasiat. Koulu on opettajan työpaikka.

        Lissu on taas suljetulla saanut kokeeksi näppiksen takaisin. Voi sentään!


    • Olevaanhiljaa

      Lapsellesi ja itselläsi on oikeus olla vastaamatta. Ei kukaan voi pakottaa vastaamaan yhtään mihinkään. Sano lapsellesi, että on jatkossa ihan hiljaa eikä sano mitään, hänellä on siihen oikeus. Koskee myös muita asiaankuulumattomia uteluita ja kyselemistä. Suomalaiset ovat niin typeriä, kuvitellaan että tämmöisiin kysymisiin on joku pakko vastata totuudenmukaisesti. Yleensä laitetaan lapsi kysymään tai kysellään suoraan lapselta. Itse olen opettanut sanomaan esim. Emmätiädä, emmämuista ja kysy äitiltä. Ja niille urkkijapennuille olen sanonut ihan suoraan ja tiukalla äänellä, mitäsesullekuuluu?!!!

    • lakimiesnainen

      Ei ilman huoltajan läsnäoloa.

      • juristimies

        Kysyä saa, kun pitää saamansa tiedon omana tietonaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      144
      6028
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      158
      3122
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      433
      3080
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2374
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      54
      2246
    6. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2023
    7. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1949
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      79
      1593
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1214
    10. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      12
      1168
    Aihe