Riittävätkö opintopisteeni?

minnnde

Miten on;
Kela vaatii noin 5op/tukikuukaisi. Jos nostan tukia 9kk ajalta = 45op

Jos suoritan tänä vuonna vain 42op, periikö Kela tukia takaisin? Entä otetaanko siinä huomioon että olen aiempina vuosina suorittanut 60 opintopistettä?

Laitoksemme Kelan työntekijät eivät ole kovin palvelualttiita, joten en viitsi mennä edes kysymään heiltä....

3

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asfgtrdh

      Kela ei peri tukia takaisin kuin silloin, jos suorituksia on erittäin vähän ja on selvää, ettei sinulla ole ollut tarkoituskaan opiskella, mutta rahat ovat kyllä kelvanneet. Jos suorituksia on kohtuullisesti Kela tarvittaessa katkaisee tuen ja antaa aikaa suorittaa puuttuvat opintopisteet, jotta tuen maksamista voidaan jälleen jatkaa.

      Uuden lain mukaan opintosuorituksia tulee olla vähintään 20 per lukuvuosi, joten ylität kirkkaasti tavoitteen. Takaisinperintää ei tule.

      Se, katkaistaanko tukesi määräajaksi (=kunnes suoritat puuttuvat pisteet) jää opintotukilautakunnan harkittavaksi. Voit toki palauttaa/jättää nostamatta yhden kuukauden tuen, jolloin sinulla pitää olla 40 op kasassa. Jos rahasta on tiukkaa, niin jätä asia sikseen. Opiskelet puuttuvat pisteet kesällä tai heti alkusyksystä, niin ei tule mitään ongelmaa, vaikka Kela asettaisikin jonkun päivämäärän, johon mennessä puuttuvat pisteet on suoritettava. Lautakunnalta joko tulee tai ei tule selvityspyyntökirje, miksi opintopisteet ovat jääneet vajaaksi. Voi olla, ettei noin pieneen määrään puuttuvia pisteitä edes puututa mitenkään, varsinkin kun tuota aiempaa pistemäärää katsoo.

    • Drontti

      Todennäköisesti ei peri takaisin, jos olet tähän asti edennyt ns. normiajassa ja sinulla on kuitenkin lähes tuo 45 op kasassa tältäkin vuodelta.

      • kelaPISTEfi

        Ei peri takaisin 100% varmuudella. Asia on kuten edellä on esitetty. Tuki voidaan korkeintaan katkaista, kunnes suorituksia on riittävästi, muttei missään nimessä periä takaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      73
      5834
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      262
      4671
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2578
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      28
      2493
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      87
      1530
    6. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      11
      1393
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      105
      1337
    8. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      128
      1296
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      107
      1238
    10. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      19
      1191
    Aihe