Miten paljon home etenee lattialaatoissa ja laastissa?
Vastaukset 13
Ei etene tai edes elä yhtään, näkyvää pintahometta siis lukuunottamatta.
- ehköonehkä
Olen ymmärtänyt että rihmasto etenee jopa niissä laastikamman jättämissä pienissä urissa mitä väistämättä jää kun laatan painaa paikalleen.
Onkohan mitään tutkimusta sitä missä home etenee ja missä ei?
Selvää on että lasissa ja metallissa se ei etene.
- juujuujaajaajaa
home lähtee etenemään rihmastonsa avulla kun elinolosuhteet kasvupaikassa muuttuvat epäedullisiksi, niinkauan kun kasvupaikassa on sopivat olosuhteet ei home etene mikrometriäkään.
- Kuivan-kuivaajat
Siksi pelkästään kuivaamisella saadaan vain pahaa aikaan.
- Järkeäpeliin
Miettikääs nyt vähän mistä edes puhutte valopäät. Pesuhuoneessa on pölyä ja kaikea mahdollista eritettä ihmisestä joka varmasti pääsee laattasaumojen kautta kiinnityslaastiin jne. Eteiseen kantautuu hiekkaa ja maa-ainesta, ulosteita yms. Laattalattia pestään kostealla että kurat saadaan pois. Tämä spekulointinne ja kysymys tarkoittaa siis sitä tulisiko kaikki Suomen laatoitetut pinnat purkaa, herranjestas sentään mitä porukkaa.
Nyt oikeasti järki käyttöön jos teille sitä on suotu. - HomettaMeilläkin
Järkeäpeliin kirjoitti:
Miettikääs nyt vähän mistä edes puhutte valopäät. Pesuhuoneessa on pölyä ja kaikea mahdollista eritettä ihmisestä joka varmasti pääsee laattasaumojen kautta kiinnityslaastiin jne. Eteiseen kantautuu hiekkaa ja maa-ainesta, ulosteita yms. Laattalattia pestään kostealla että kurat saadaan pois. Tämä spekulointinne ja kysymys tarkoittaa siis sitä tulisiko kaikki Suomen laatoitetut pinnat purkaa, herranjestas sentään mitä porukkaa.
Nyt oikeasti järki käyttöön jos teille sitä on suotu.On eriasia vedeneristeen päälipuolen kosteus. Se ei mitään haittaa. Jos taas puhutaan laatoituksesta minkä allaa ei ole veden eristettä (kuten olohuoneet, eteiset jne.), Silloin etenevä rihmasto on hyvin paha asia. Se yleensä lähtee seinen vierustalta vaikkapa betonilaatan ja sokkelin välisestä kosteudesta alkunsa saaneena. Maasta nimittän nousee vesihöyryö ihan jopa lecaharkkoa pitkin tai sen ja betonilaatan välistä vaikkei kapillaarista nousua olisikaan. Lecaharkkojen pinnat pitää aina eristää hermeettisesti huoneilmasta.
- eläkeukko
Järkeäpeliin kirjoitti:
Miettikääs nyt vähän mistä edes puhutte valopäät. Pesuhuoneessa on pölyä ja kaikea mahdollista eritettä ihmisestä joka varmasti pääsee laattasaumojen kautta kiinnityslaastiin jne. Eteiseen kantautuu hiekkaa ja maa-ainesta, ulosteita yms. Laattalattia pestään kostealla että kurat saadaan pois. Tämä spekulointinne ja kysymys tarkoittaa siis sitä tulisiko kaikki Suomen laatoitetut pinnat purkaa, herranjestas sentään mitä porukkaa.
Nyt oikeasti järki käyttöön jos teille sitä on suotu.Kyllä se on niin että ennen kun pesuhuone pinnoitettiin muovi tapetein ja lattioissa muovi matto ,ne kesti 40 vuotta, ja pitempäänkin. Itsellä on kaksi osakehuoneistoa joissa on edelleen 70 luvun alussa tehdyt kylppärit ,eikä ole mitään syytä tehdä kylppäri remonttia. Nykyiset laatoitetut kylppärit ei kestä kuin noin 15v.
- Järki_meni_jo
Joo ei kannata ostaa kaupasta homejuustoa se voi hypätä vaikka kylppäriin ja homehtuu koko talo.
- aaaaaaarggghhuh
Nuija!
"Joo ei kannata ostaa kaupasta homejuustoa se voi hypätä vaikka kylppäriin ja homehtuu koko talo".
Tai joku typerä kersa kirjoittaa tännä noin.
- maailmanlopputulee
Pääsette helpoimmalla kun ostatte armeijamallisen hengityssuojaimen jossa A2P3 suodatin niin voitte nukkua ja elää rauhassa ilman homepelkoa. Niillä voi juoda ja jopa ehkä syöttää itselleen kalanmaksapalleroita niin ei tarvii altistaa itseään pahoille homeitiöille.
Tiesittehän että ulkoilma on täynnä pahoja jopa kuolemaa aiheuttavia toksiineja sekä muita hiukkasia.- aaaaarghhhhhhhuh
Nuija!
Tiedetään myös sekin, että ulkona on tilaa kuolemaa aiheuttavien toksiinienkin mellastaa eikä ulkona homekusettajat pahemmin sumhauttele myrkyllisiä homenestoaineitaan, homedesinfiointiaineitaan eikä otsonoi mitkä kaikki yhdesssä tai erikseen tekee hirveää jälkeä mikrobivaurioisissa asunnoissa ja sisätiloissa muuallakin.
Eikö meinaa mennä perille?
http://yle.fi/uutiset/viranomaiset_kaikki_hometalojen_desinfioinnit_turhia/6454355 - Ihmetys__
Varmasti tottakin artikkelissa sanottu että vaurioitunut materiaali pitää poistaa. Aika vaikea kuitenkin vaikkapa kattotuolin pätkä vaihtaa. Niinpä se yleensä myrkytetään ja jokusen päviän kuivumisen jälkeen hiotaan mekaanisesti kaikki harmaantunut pois.
Entä sitten kuivien tilojen lattialaatoitus. Jos vaikka koira haistaa hometta laatoissa. Kuinka suuri alue laattoja pitää vaihtaa? Hankalaa jos hometta ei voi havaita silmämääräisesti eikä kosteusmittaus osoita kohonneita arvoja ja rakenne muutenkin täysin kunnossa.
Voin tehdä kartoituksen ja tarvittaessa korjata vaurioituneen kohdan, 20 v kokemuksella, 0403 616 616.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.1931098- 80717
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48692- 81591
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä40562- 39549
- 46540
- 23533
- 106530
Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan41527Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja289509Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va167499Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47484Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko43475Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27463Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91446Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.28436Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80425- 21422