Suomalainen totaaliyh-äiti, isä muualta..

Ninskun

Hei kaikki,
Kaipaisin hieman vertaistukea/tietoa siitä miten toimia, kun itse olen suomalainen yh-äiti, mutta lapseni isä on muualta ja hänen suvussaan useitakin kansallisuuksia. Suhteemme kuitenkin päättyi jo odotusaikana ja asun lapseni kanssa suomessa. Isä päätti yllättäen raskausaikana, ettei tahdo olla tekemisissä kanssamme, eikä yhteyttä muuhunkaan sukuun siltä puolelta ole. (lukuunottamatta paria yhteydenottoa pikkuvauva-aikana)
Kuitenkin olen miettinyt, että tavallaan lapseni ei ole vain suomalainen, vaikka täällä kasvaakin. Jossain vaiheessa kasvun myötä tulee varmaan kiinnostusta omaa alkuperää kohtaan ja siihen, kuka isä on.. Valehdella en aio ja näkisin monikulttuurisuuden rikkautena ja pidän harmillisena sitä, ettei lapselleni kasva luontevaa yhteyttä isän puolen sukuun, kieleen ja kulttuuriin.
Nykyään kuitenkin jopa kansainvälisen adoption yhteydessä kehotetaan säilyttämään yhteys alkuperämaahan ja sen kulttuuriin.
Tällä hetkellä tunnen olevani aika hukassa tämän asian kanssa ja tietoa vailla siitä miten tulisi toimia tällaisessa tapauksessa, joka meillä on. Jotenkin tuntuisi typerältä lähteä mukaan oman alueen monikultturisen perheiden toimintaan, kun kuitenkaan emme ole kaksikielinen kahden vanhemman perhe ja yhteyttä toiseen maahan ei ole.. Toisaalta kuitenkin tuntuisi typerältä kieltää lapselta ns. totuus itsestä ja kansallisuudesta, mutten tiedä mitä kertoa tai millä tavalla..
Onko muita, joilla sama tilanne tai muuten mielipiteitä siitä miten kannattaisi toimia?

6

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nmnjkjuiiu

      melkein kun kersa alkaa olla siinä vaiheessa että kyselee isästään niin vanha kunnon kikka eli se on merillä puree murrosikään asti, sitten voit vaihtaa sen tarinaan että et tunne isääsi, olit sen verran huolimaton tortun kantaja että et nähnyt kuka lykki festareilla, mutta ruotsalainen isäsi ei ollut kun hanuriin ei lastia laskenut

      • hyväneuvokaltaisellesi

        Hanki elämä.


    • vanhaäiti

      Kai isä sentään maksaa hänelle kuuluvat elatusmaksut?
      Muutenkin kannattaisi pitää häneen ja hänen sukuunsa yhteyttä ja muistutella lapsen merkkipäivistä sekä vihjaista, että lahja olisi paikallaan. Siinähän lapselle selviäisi, että hänelläkin on isä, tosin melko surkea.

      • niinneelatusmaksut

        eikö yhäriruikun päähän sitten mitään muuta mahdu kuin elatusmaksut; idiootti ensin lapsen huoltajuus ja lapsen oikeudet eli asuminen puoliksi myös isällään sitten vasta muut asiat!!! eikö se äiti ole surkea viedessään lapsen isältä ja isän puoleiselta suvulta, lapsen pois maasta "kaapates-saan"; eihän nyt äiti, kun on jumalasta heti seuraava viranomaisten sitä paapoessa yhäriruikkuuttaan:)


      • vanhaäiti

        Jos luet aloitusviestin ja ymmärrät lukemasi, niin huomaat haukkuvasi väärää puuta.
        Elatusmaksujen maksaminen kuuluu etävanhemmalle, halusipa hän olla tekemisissä lapsensa kanssa tai ei.


    • määmiätin

      Älä vaivaa päätäsi, ei asia huoleta ketään muuta kuin itseäsi. Anna lapsen kasvaa iloisen huolettomana suomalaislapsena. Kun vanhemmalla iällä herää hänessä kysymyksiä, vastaa sitä mukaa ystävällisen rehellisesti. Luonnollisesti ja kaunistelematta. Luulen että lapsi ei ennen yläasteikää osaa olla kiinnostunut monikulttuurisista kysymyksistä. Näyttääkö hän ns. afroamerikkalaiselta, ts. onko hän selvästi suomalaista tummempi tms. eksoottisen näköinen?
      Meidän kylällä joka on maaseutua Hämeessä on ala-asteella kaksi ulkomailta adoptoitua lasta, toinen kiinalainen ja toinen afrikkalainen. En usko että heille mitenkään väännetään rautalangasta että he ovat etnisesti erilaisia, vaan päinvastoin ovat erittäin onnistuneesti integroituneet yhteisöömme omina itsenään, suomalaisine nimineen.
      Tuleeko aikuisuuden kynnyksellä millaisia identiteettikriisejä, se on sitten sen ajan murhe. Jos Kadonneen jäljillä-ohjelmaa vielä tehdään, sinne sit vaan mukaan toivorikkaana!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      277
      7880
    2. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1984
    3. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1485
    4. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      161
      1313
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      62
      1244
    6. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      19
      1023
    7. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      999
    8. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      961
    9. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      932
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      44
      881
    Aihe