Olen ollut perheen kanssa tekemisissä muutaman kerran vuosien aikana. Vanhin sisko joka ei ole koskaan hyväksynyt elämänvalintaani ilmoitti hautajaispäivän mutta ei edes kysynyt tulenko hautajaisiin.
En mene hautajaisiin mutta vien kukat äidin haudalle hautajaisten jälkeen.
En mene hautajaisiin mutta vien kukat äidin haudalle hautajaisten jälkeen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mene hautajaisten siunaustilaisuuteen. Ota vaikka joku ystävä mukaasi.
Toisaalta tärkeintähän on, että muistat kuollutta äitiäsi, vaikka sitten hautajaisten jälkeen, vaikkei kukaan saisikaan sitä tietää.
Jos olisin sinä, ja minulla olisi läheinen ystävä, ottaisin ystävän mukaan menisin hänen seurassaan siunaustilaisuuteen.
Mitä teetkin, otan osaa suruusi.
ketään ajaa pois sillä siellä saa jokainen olla olkoot muut mitä mieltä tahansa. Jos et mene saattamaan äitiäsi viimeiselle matkalle, niin kadut sitä loppuelämäsi.
Älä välitä siitä siskostasi, sillä hän ei päätä kuka sinne tulee. Menet sinne vaan pää pystyssä äläkä välitä siskostasi.
"Vanhin sisko joka ei ole koskaan hyväksynyt elämänvalintaani ilmoitti hautajaispäivän mutta ei edes kysynyt tulenko hautajaisiin."
Onhan tuo jo katsottava kutsuksi siunaustilaisuuteen - ei kai sinulle olisi ilmoitettu ko. tilaisuudesta, jos sinua ei sinne toivottaisi. Sinun valintasi taas on menetkö vai et - kunnioitatko äitisi muistoa osallistumalla hänen hautajaisiinsa.
Hautajaisten jälkeen kun tulee perunkirjoitus niin eikö ne pyydä virkatodistuksen jossa näkyy lasten nimet ja myös minun nykyinen nimi?
Kyllä näkyy ja myös entinen nimi ja henkilötunnus jotta voidaan yhdistää vainajan lapseksi.
Tilasin virkatodistuksen perunkirjoitusta varten ja toimitan perunkirjoituksen hoitajalle. En tiennyt että näkyy vanha nimi ja hetu
Äidin sukuselvityksessä näkyy myös lasten nimet niin minun ei tarvitse erikseen lähettää virkatodistusta
Tavallisesti perukirjoittaja tilaa sukuselvityksen lisäksi myös perillisten (yleensä lasten) virkatodistukset koska niistä näkee viimekädessä onko henkilö vielä elossa ja jos ei ole niin onko hänellä perillisiä.
Miksiköhän vanhin sisko nyt äidin kuoleman jälkeen haluaa pitää yhteyttä? Mä en halua olla sen kanssa ollenkaan tekemisissä.
Ota sisaresi vastaan ja uudista suhteenne.
"Katso, kuinka hyvää ja suloista on, että veljekset sovussa asuvat!", sanotaan Jumalan Sanassakin sisaruussuhteista, psalmissa 133.
Siskosiko on syyllinen kun korjautit sukupuolesi!?! Jos olet nyt tyytyväinen elämääsi, miksi et näytä/todista sitä!! Typerää kirjoitusta Sinulta, jos äitinne kuolema voi lähentää teitä nyt miksi et hyväksyisi. Sinun ajatusmaailmasi ei ole nyt oikein naisellista, tulee mieleen että uhmalla olet joskus korjaukseen lähtenyt!?!
Ei todellakaan siskoni ole syyllinen että korjautin sukupuoleni ja olen tyytyväinen omaan elämänääni ja juuri sen takia en halua pitää yhteyttä kun kohdellaan huonosti.
En usko että perheeni suhtautuminen minuun muuttuu parempaan suuntaan äidin kuoleman jälkeen.
Minä kylä menisin, koska äitiäsi siellä haudataan ja saatetaan: ei mennä tapaamaan sukua. Ja kun suvussa sukset menevät ristiin, niin jostain se uusi on rakennettava. Siskoni teki puoleltaan aloitteen ilmoittamalla sinulle? Miksi et ole itse pitänyt yhteyttä omaan äitiisi niin kuin tämä siskosi. Hän sentään on ollut hänen kanssaan tekemisissä ja tiesi missä mennään. Ei kai sisarusten välirikko estä yhteyttä vanhempiin.
Ja oman itsesi vuoksi, ei varmaan haittaisi jos alkaisi ne suhteet uudelleen lämmetä. Aika on kypsyttänyt teitä kaikkia ja voihan olla, että he ovat sinulle jo armollisempia.
Tilasin virkatodistuksen perunkirjoitusta varten. Virkatodistuksessa ei mainintaa entisestä nimestä ja sotusta