Äidin hautajaiset tulossa.

Olen ollut perheen kanssa tekemisissä muutaman kerran vuosien aikana. Vanhin sisko joka ei ole koskaan hyväksynyt elämänvalintaani ilmoitti hautajaispäivän mutta ei edes kysynyt tulenko hautajaisiin.

En mene hautajaisiin mutta vien kukat äidin haudalle hautajaisten jälkeen.
1451
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mene hautajaisten siunaustilaisuuteen. Ota vaikka joku ystävä mukaasi.

Toisaalta tärkeintähän on, että muistat kuollutta äitiäsi, vaikka sitten hautajaisten jälkeen, vaikkei kukaan saisikaan sitä tietää.

Jos olisin sinä, ja minulla olisi läheinen ystävä, ottaisin ystävän mukaan menisin hänen seurassaan siunaustilaisuuteen.

Mitä teetkin, otan osaa suruusi.

Äänestä
  • ketään ajaa pois sillä siellä saa jokainen olla olkoot muut mitä mieltä tahansa. Jos et mene saattamaan äitiäsi viimeiselle matkalle, niin kadut sitä loppuelämäsi.

    Älä välitä siitä siskostasi, sillä hän ei päätä kuka sinne tulee. Menet sinne vaan pää pystyssä äläkä välitä siskostasi.

    Äänestä

"Vanhin sisko joka ei ole koskaan hyväksynyt elämänvalintaani ilmoitti hautajaispäivän mutta ei edes kysynyt tulenko hautajaisiin."
Onhan tuo jo katsottava kutsuksi siunaustilaisuuteen - ei kai sinulle olisi ilmoitettu ko. tilaisuudesta, jos sinua ei sinne toivottaisi. Sinun valintasi taas on menetkö vai et - kunnioitatko äitisi muistoa osallistumalla hänen hautajaisiinsa.

Äänestä

Hautajaisten jälkeen kun tulee perunkirjoitus niin eikö ne pyydä virkatodistuksen jossa näkyy lasten nimet ja myös minun nykyinen nimi?

Äänestä
  • Kyllä näkyy ja myös entinen nimi ja henkilötunnus jotta voidaan yhdistää vainajan lapseksi.

    Äänestä

  • Tilasin virkatodistuksen perunkirjoitusta varten ja toimitan perunkirjoituksen hoitajalle. En tiennyt että näkyy vanha nimi ja hetu

    Äänestä

Äidin sukuselvityksessä näkyy myös lasten nimet niin minun ei tarvitse erikseen lähettää virkatodistusta

Äänestä
  • Tavallisesti perukirjoittaja tilaa sukuselvityksen lisäksi myös perillisten (yleensä lasten) virkatodistukset koska niistä näkee viimekädessä onko henkilö vielä elossa ja jos ei ole niin onko hänellä perillisiä.

    Äänestä

Miksiköhän vanhin sisko nyt äidin kuoleman jälkeen haluaa pitää yhteyttä? Mä en halua olla sen kanssa ollenkaan tekemisissä.

Äänestä
  • Ota sisaresi vastaan ja uudista suhteenne.

    "Katso, kuinka hyvää ja suloista on, että veljekset sovussa asuvat!", sanotaan Jumalan Sanassakin sisaruussuhteista, psalmissa 133.

    Äänestä

  • Siskosiko on syyllinen kun korjautit sukupuolesi!?! Jos olet nyt tyytyväinen elämääsi, miksi et näytä/todista sitä!! Typerää kirjoitusta Sinulta, jos äitinne kuolema voi lähentää teitä nyt miksi et hyväksyisi. Sinun ajatusmaailmasi ei ole nyt oikein naisellista, tulee mieleen että uhmalla olet joskus korjaukseen lähtenyt!?!

    Äänestä

  • Ei todellakaan siskoni ole syyllinen että korjautin sukupuoleni ja olen tyytyväinen omaan elämänääni ja juuri sen takia en halua pitää yhteyttä kun kohdellaan huonosti.

    En usko että perheeni suhtautuminen minuun muuttuu parempaan suuntaan äidin kuoleman jälkeen.

    Äänestä

Minä kylä menisin, koska äitiäsi siellä haudataan ja saatetaan: ei mennä tapaamaan sukua. Ja kun suvussa sukset menevät ristiin, niin jostain se uusi on rakennettava. Siskoni teki puoleltaan aloitteen ilmoittamalla sinulle? Miksi et ole itse pitänyt yhteyttä omaan äitiisi niin kuin tämä siskosi. Hän sentään on ollut hänen kanssaan tekemisissä ja tiesi missä mennään. Ei kai sisarusten välirikko estä yhteyttä vanhempiin.
Ja oman itsesi vuoksi, ei varmaan haittaisi jos alkaisi ne suhteet uudelleen lämmetä. Aika on kypsyttänyt teitä kaikkia ja voihan olla, että he ovat sinulle jo armollisempia.

Äänestä

Tilasin virkatodistuksen perunkirjoitusta varten. Virkatodistuksessa ei mainintaa entisestä nimestä ja sotusta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elämänkulkua kirjoitti:

Olen ollut perheen kanssa tekemisissä muutaman kerran vuosien aikana. Vanhin sisko joka ei ole koskaan hyväksynyt elämänvalintaani ilmoitti hautajaispäivän mutta ei edes kysynyt tulenko hautajaisiin.

En mene hautajaisiin mutta vien kukat äidin haudalle hautajaisten jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu