Valio aloittaa yt-neuvottelut! Ja aina tulee näissä neuvonpidoissa irtisanomisia. Ja näinä aikoina kun ei ole muutenkaan töitä, ja ansiosidonnaista päiväraha aikaa esitetään lyhennetäväksi, niin millä ihmiset tulee toimeen?
NYT ON KOKOOMUKSELLA NÄYTÖN PAIKKA, kun aina työttömille esitetään ryhtymistä yrittäjäksi, NIIN MITÄ YRITYSTOIMINTAA OLIS TEILLÄ TARJOTA tuleville työttömille?
Vastausta odotellaan mielenkiinnolla.
NYT ON KOKOOMUKSELLA NÄYTÖN PAIKKA, kun aina työttömille esitetään ryhtymistä yrittäjäksi, NIIN MITÄ YRITYSTOIMINTAA OLIS TEILLÄ TARJOTA tuleville työttömille?
Vastausta odotellaan mielenkiinnolla.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sossun luukulle siellä saa massia ja toinen on leipäjono että mitäs valitat
Kyllä vapaa-aika aina työolot voittaa. Hukkaanheitettyä aikaa tuo työaika. StressIkin vapaalla helpottuu.
Voi hitto mitä vellihousuja!
Ennemmin loisin kotona ku painan paska palkalla duunia
Onko tollanen elämä mistään kotosin? Ei tavotteita elämässä, et omista mitään, et pääse minnekkään! Päivän kohokohta, lähipubiin raahautuminen ja siwasta kepa kassin kansa kotiin. Ja näitä loisioita joudutaan me sitten elättämään,!
Ei mua tarvii ainakaan elättää. Mää oon perinyt kelpo summan ja laskenu että kohtuudella iloista elämää viettämällä ei tarvii töitä muistella, voi vapailla jäillä luistella ja surkeita työaikoja muistella ja välillä Atlantilla uistella. Kelan päivärahat annan sotaveteraanien keräykseen.
Nauti ihmeessä elämästäsi, niin minäkin tekisin, jos olis mahdollista. Mutta töitä on tehtävä ja elätettävä näitä hiton loisioita, jotka elää toisten rahoilla. Nimittäin ne sossusta haettavat rahat tulee meidän veromarkoista, niin kummalliselta kun se kuulostaakin!
Tämä on nääs hyvinvointiyhteiskunta jonka Sosialidemokraatit ovat meille kaikille mahdollistaneet. Mehän pidämme toki huolta myös niistä jotka eivät juuri nyt kykene aivan siihen mitä keskivertokansalainen olettaa.
Aivan, tuollainen katkera itsekeskeinen luopio joka ei huomioi toista vaan on on valmis jättämään veljensä joka on sortunut, on nykyisin pahimman luokan punikki. Ennen ne olivat olevinaan pienen ihmisen puolesta, mutta nykyisin surkeita minäitse setakommareita.
Niinpä niin, mutta jos et ole halukas tai edes yhteistyökykyinen, tai sinua ei edes kiinnosta työnteko eikä mikään muukaan asia elämässä. Aina on joku hoitanut asiat, sossusta rahat, suoomessa ei kukaan kuole nälkään, ja hyvä niin. MUTTA, tämä saamattomuus on ns periytyvää! Kun olet jo lapsuudesta asti oppinut elämän tavan, kyllä joku hoitaa, asenteen.
Vanhemmat asioineet sossussa, töitä ei juurikaan ole tehty, koska saatavat tuet putoo, eli ei kannata. Lapset oppii saman tavan, eli "paska hommia ei tehdä", laskut sossuun ja kiva on kotona köllötellä!
Tämä on muuten tosi, vuosikymmeniä sivusta seurannut, mikään ei muutu, ainoastaan sosiaalityöntekijät vaihtuu.
No mitä työtä tällä hetkellä tarjoaisit mainitsemillesi kohderyhmille, ja mistä? Yksilöi myös mistä palkkarahat otetaan/ kuka maksaa ne.
MOLLIN sivuilla on töitä tarjolla ja palkkarahat eli tilin/palkan, maksaa työnantaja, jolle teet työtä. Onko tämä käytäntö sinulle aivan vieras asia?
Se on vieras asia siinä suhteessa että olen aina nostanut palkkani firmalta itse. Tunnen kyllä hyvin Mollin sivut ja voin todeta että eipä siellä mainitsemallesi kohderyhmälle montakaan paikkaa ole.
Tänä päivänähän asentajan apumieheksi hakee laumoittain insinöörejä ja talonmiehen hommiin poliiseja, amkin väkeä työntyy kauppojen kassoille ja siistijöiksi kilpailemaan vähemmän koulutettujen kanssa. Joka hommaan vaaditaan jo lähes äidinkielentasoinen lontoon kielen taito, joten kyllä väliinputoajia on valitettavan paljon. Kuitenkin heistä kaikista on pidettävä hyvinvointiyhteiskunnassa huolta.
Mutta ei millään yrityksellä ole varaa palkata henkilöä joka ei tuota lisäarvoa yritykseen. Kunnallinen puoli on toki erikseen, siellähän suurin osa ei tuota kuin kustannuksia.
Siinäpä se ongelma taitaa ollakkin, koulutetaa liikaa! Enää ei ole ns hanttihommia, joihin ennen työllistyivät vähemmän kouluja käyneet tai kouluttamattomat. Nyt insinöörit yms valtaa nämä vähemmän koulutusta vaativat tehtävät. Kohta kaikki on jonkun sortin inssi tai muu maisteri. Lontoon kieltä nykyään taitaa melko lailla kaikki, kolkki luokaltahan sitä jo opetetaan. Aina on väliinputoajia, ja yhteiskunta elättää nämä, hyvä niin.
Kuntia velvoitetaan työllistämään pitkäaikaistyöttömiä, jos et työllistä tulee sanktioita! Yrittäjille pitäisi olla sama velvoite! Työnteko ihmisille on myös sitä että kuulut tähän yhteiskuntaan.
Mitä tulee kuntapuolen tuottavuuteen, kuka hoitaa, päivähoidon, koulutuksen, vanhukset, terveyspalvelut, entä kunnallistekniikan, vesi- ja viemäri, katu- ja teiden kunnostukset ja rakentamisen, rakennusluvat, elinkeino, maaseutupuolen, eläinlääkintä, yms yms. Ja kaiken tämän pyörittämisen lisäksi tarvitaan, niitä paperin pyörittäjiä, että hommat hoituu.
Kaikki tämä, että sinä saat aamukahvisi juotua lämpimässä rakentamassasi kodissasi ja pääset ajamaan, tietäpitkin ja viemään lapsesi päivähoitoon ja kouluun. Saatat käydä päivänmittaan terveyskeskuksessa, kenties hammashoitolassa. Illalla viet lapsia kunnan järjestämiin harrastuksiin, kenties käyt katsomsssa vanhainkodissa asuvaa vanhempaasi tai sairaalassa hoidettavaa ystääsi.
Joten se siitä, tuottamattommista kustannuksksta!! Ja tässä vasta osa siitä mitä kunnissa tehdään ja tuotetaan.
Hyvä kommentti! Yrittäjille kanssa työllistävä velvoite. Ettei vaan irtisanota, tuotannollisista ja taloudellisista syistä, koska siihen sisältyy mitä vaan.
Johan pomppasi! "Yrittäjille työllistävä velvoite"! Missä tynnyrissä tuollaisenkin kommentin kirjoittaja mahtaa asua.
Kas kun ei vielä sosialisoida koko yrityskin! Jos ei yrittäjän tuote/palvelu käy kaupaksi niin kyllä siinä jeppe saa monoa ahteriin. Jeppe voi toki kokeilla yrittäjänä, Suomessa ei siihen ole mitään esteitä ja Virossa vielä helpompaa.
Sitten voi yrittäjänä kokeilla onko mahdollista pitää velvoitetyöllistettyjä.
Jonkunhan ne velvoitetyöllistettävä on työllistettävä! Kunnat ja valtio joutuu yrityksistä irtisanotut ihmiset työllistämään, kun yritykset saneeraa väkeä kortistoon, vähentyneen voiton kustannuksella.
Yrittäjillä pitää myös olla vastuu tästä yhteikunnasta ja heikompiosaisista, eikä vaan kunnilla ja valtiolla hoitaa heidän irtisanottuja!
Kummastuttaa muuten tämä yrittäjyyteen kannustava kokoomuksen puhe? Kun toisesta päästä potkitaan pois?!
Miksi ihmeessä se täytyy olla aina joku toinen jonka pitää ottaa ihmisestä vastuu? Miksi ihminen ei voi ottaa itse itsestään vastuuta? Ei kunnat ja valtiokaan voi määrättömiin ottaa vastuuta työttömistä, se vaatii rahaa! Jostakin on vain tingittävä nykytilanteessa, ei sitä ay-änkyröiden mainostamaa hyvinvointiyhteiskuntaa enää Suomessa ole. Me olemme jo Euroopassa pohjasakkaa Kreikan ohella, se on vain hyväksyttävä ja lähdettävä nöyränä nousemaan ylöspäin, mutta se vaatii suuria uhrauksia. Tai sitten irtauduttava EU:sta ja heittäydyttävä Venäjän armoille toivoen että se armosta ostaisi tuotteitamme.