Älä lue tätä, jos kannatat kokkareita!!!

JaaEiPoissa

"HUIPPUTULOISTEN IRTIOTTO ON VEROPOLITIIKAN HEDELMÄ"

Tätä artikkelia ei todellakaan kannata lukea, jos on vakaasti päättänyt äänestää kokoomusta, muuten mieli varmasti muuttuu....
Muut saavat tästä monta faktaa tuloerojen kasvun syistä, suomen tilanteen kurjistumisesta jne. Eihän täällä ole ongelmana ollut duunareiden palkannousut, vaan se, ettei tosi varakkaiden tarvitse enää maksaa juurikaan veroja.... Vain tyhmät ( ja ne tosi varakkaat) menevät vaaliuurnille kokoomusta äänestämään.
Artikkeli: http://www.lansi-savo.fi/mielipide/blogit/huipputuloisten-irtiotto-veropolitiikan-hedelmä-52847

11

236

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PorvariHallitusko

      Tämä ihan hirvittää, kun nyt katsuu galluppeja. Nehän nimittäin näyttää että persuporvarihallitusta pukkaisi... Siitä ei hyvää seuraa, klikkaa tästä ja katso mitä ne suunnittelevat:

      https://sites.google.com/site/oikeisto/

      Klikkaa auki ja mieti hallituspohjan kannalta miten äänestät!! Puhdas oikeistolinja on liian radikaali linja Suomelle. Jos vähänkään ajattelet että persut ja porvarit tarvitsevat tasapainottajaa, nyt täytyy äänestää strategisesti!

    • Eläkkeelläjavapaatöistä

      Kokoomuslaiset on fiksuu porukkaa ja ne on ihan edustavan näkösiiki. Eikä ne turhii lupaile, Stubb luopu eilen siitä työllistymistavotteestaan, kun tajusi ettei ne saavuttaisi sitä kuitenkaan. Että ne on ihan jalat maassa porukkaa.

      • eikokoomustaenää

        Kokoomus pitää huolta vain varakkaiden asioista.. Työväestön kustannuksella.


    • dafdfas

      Järkyttävää ja vieläkin typerämpää näyttää galluppien mukaan tosiaan porvarilliselta. Mihin Suomen kansan aivot ovat kadonneet??? Voiko Suomalaiset tosiaan olla näin typeriä? Onko unohtunut mitä keskusta on saanut aikaisemmin aikaiseksi, mitä teki Aho VIinasen hallitus 90-luvun alussa. JÄRKYTTÄVÄÄ HIRVEÄÄ!!!!!

      • mätäkokoomus

        Ahon hallitus koetti pelastaa maan siltä talouden rappiolta, mihin se Kokoomuksen Harri Holkerin johtaman hallituksen aikana oli tieten tahtoen ajettu. Tutkittua tietoa on se, että maamme kolme huonointa hallitusta ovat kaikki olleet Kokoomusjohtoisia. Koloomuksen Stubb, Katainen ja Holkeri puolestaan ovat ne kolme huonointa pääministeriä kautta aikain.


    • asiakaspalvelutyöläinen

      Tiedättekö mitä avustajan palkka on, jos avustaa vanhuksia ja vammaisia? On töitä iltaisin ja viikonloppuisin ja varalla olo myös toivottavaa. Hoitaa pitäisi 2-4 henkilö päivän aikana ja liikkua sujuvasti julkisilla kulkuneuvoilla. Palkka 1560€ Miten tällä tulee toimeen, kun siitä menee verot ja vuokra 700€?! Bussilippu ja muut menot ja laskut?! Kyllä meitä matalapalkka työläisiä kyykytetään ja ns. asiakaspalvelutöissä olevia ns. tavallisia työläisiä. Palkalla olisi mukava tulla toimeen päästä lomalla edes kerran vuodessa ulkomailla käymään jos niin haluaa. Sekä maksaa vuokrat ja laskut, niin et voipi omillaan tulla toimeen ja pitää arvostuksensa.

    • JokuRotiOllaPitää

      Nyt on asiallinen teksti tuossa! Vielä ehtii vaikuttamaan. Jakakaa tuota muuallakin, kun tällä suomi24 -palstalla, jossa ei välttämättä montaa potentiaalista äänestäjää liiku. Ja kertokaa lähipiirillenne. Ja mainitkaa tuloeroista huomenna toreilla.

      Se on uskomatonta, miten tuloerot on vaiettu näissä vaaleissa.

    • JoukkoVoimaa

      Ääni mille tahansa muulle kuin Kokoomukselle! Jätetään se rikkaitten sakki neljänneksi.

      • 345345

        Vasemmistoliitto olisi kyllä hyvä vaihtoehto, mutta näissä vaaleissa kun ainakin mielipidetiedustelujen mukaan on hyvin tasaista kokoomuksen ja SDP:n välillä kannatta äänestää SDP. Jos Kokoomuksesta tulee suurempi puolue kuin SDP, Kokoomus pääsee hallitukseen. Siksi kannattaa taktikoida ja äänestää Sosiaalidemokraatteja.

        Mikäli kokoomus pääsee hallitukseen seuraa toisinto 90 luvusta, porvarihallitus, AHO/VIINANEN ja leikkaukset, jotka kohdistuvat heikompiin työttömiin ym ja yritys polkea työehtosopimukset ym, Jälkeen päin todettiin, että lama syveni Suomessa näillä 90 luvun leikkauksilla, eikä kunnolla koskaan toipunut.

        Tässä tilanteessa paras vaihtoehto on kyllä Kepu, SDP ja Persut hallitus, säilyy joku tasapaino, mutta se edellyttää että SDP tulee toiseksi suuremmaksi puolueeksi.

        SDP keventäisi köyhien verotusta ja kiristäisi sitä rikkaille. Leikkaukset myöskään eivät olisi niin rajuja kun Kokoomuksen lupauksissa.


    • teetu

      Kansankodista ei ole paljon jäljellä kahden porvarillisen hallituskauden jälkeen. Mitenkäs se palkkataso on kehittynyt ihan oikeasti? Anders Borg, Ruotsin edellinen valtiovarainministeri on toiminut nyt Suomen päättäjillä konsulttina. Propaganda kansalle on sen mukaista.

      Suomeenkiin ollaan tuomassa laillisesti alipalkkaisuutta, työttömät kokopäivätöihin työttömyyskorvauksella tai toimeentulotuella, ja tästä vielä "työnantajalle" maksetaan. Samaan hikeen laitetaan sairaspäivärahalle katto, diagnoosista riippumatta. Vuodesta 2010 on tällä tavalla Ruotsissa jo n.100000 pitkäaikaissairasta pudonnut kokonaan ulos yhteiskunnan tukiverkosta . Näissä vaaleissa kai suomalaiset voivat vielä valita.
      Luokkaerojen kasvu, lisääntynyt egoismi solidaarisuuden kustannuksella, yksityisten ihmisten umpikuja ja epätoivo näkyy ja tuntuu täällä Ruotsissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1454
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      113
      1183
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      827
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      115
      804
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      450
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      57
      410
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      33
      403
    Aihe