Huijaus-YRITYS taas mainoksessa ruots. RKP:llä
Vaalimainos alkaa suomenruotsalaisilla RKP:llä että
"Aikojen alusta ovat olleet yhdessä suomalaiset ja ruotsalaiset..."
SE on suuri VALHE.
.................................
Suomalaisten vapaaseen valtioon hyökkäsi Ruotsin armeija v. 1155.
Siis juuri päättyneen vuosituhannen alussa.
https://www.youtube.com/watch?v=n9SpkFE-fkc
V. 1155 hyökkäsivät ensimmäisen kerran ja valtasivat Lounais-Suomen,
sitten vielä uudelleen ja valtasivat Hämeen, ja kolmannella kerralla koko maan.
Sodat olivat ohitse v. 1323, ja silloin Suomi oli kokonaan Ruotsin valtaama.
Ruotsin valtaamina jouduimme kurjaan asemaan, Ruotsin ankara verotus jo köyhdytti, miehet perheistä pakotettiin sotiin, heitä kuoli Euroopan sotatantereille paljon, kansa kurjistui ja köyhtyi, sairaudet tulivat.
Maa oli Ruotsin kuninkaan valtaama, hän jakoi maata läänityksinä suosikeilleen, ja antoi heille aatelisarvon. Suomalaiset joutuivat työmiehiksi linnoihin ja kartanoihin.
Sitä kesti 654 vuotta.
Aika Ruotsin valtaamana Suomessa oli aivan hirveä.
Sitten kurjistettu kansa joutui vielä Venäjän valtaamaksi 108 vuodeksi.
Kuitenkin saimme ITSENÄISYYDEN v. 1917, ja saimme sen säilytettyä Venäjäävastaam käymässämme sodassa vv. 1939 - 45.
Tosin kalliiseen hintaan, sillä noin 100 000 nuorta suomalaista murhattiin ...sinne itärajan tuntumaan... sotatantereille
heidän PUOLUSTAESSAAN itsenäisyyttämme.
——————————————————————
Valehtelua
2
946
Vastaukset
- Alkaa_olla_RÖYHKEÄTÄ
RKP:n ehdokas solvasi toista ehdokasta hänen omalla FB seinällään!!
Opettaja ja monikulttuurineuvottelukunnan jäsen Vantaalla joka edustaa RKP:tä, kävi solvaamassa kansanedustajaehdokkaan ulkonäköä ehdokkaan omalla seinällä.
16.04.2015 23:45, 1342 lukukertaa
Kyseinen opettaja, jonka nimi on Pasi-Marcus Nillukka on ollut myös Vantaalla kuntavaaliehdokkaana vuonna 2012 ja on ilmoittanut aiemmin, että hänellä on opettajakokemusta yli kymmenen vuotta, ja että hän työskentelee opettajana Ilolan koulussa.
10464414_10202631535590201_1811273184334042211_n - Historiodotos_III
Se 1808 sota taisi olla tahallaan hävitty. Vain sen takia, että päästiin sotahullun Ruotsin riistosta eroon. Ja hyvinhän siinä kävi, tosin takkinsa kääntäneet Virkamiehet olisivat saaneet saada Tsaarilta vielä enemmän köniinsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351998
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48841Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654