Autolla puolassa

kesälomailija

Hei, olen lähdössä Puolaan autoilemaan kaverin kanssa kesällä ja haluaisin tietää onko kellään jotain hyviä vinkkejä kun lähdemme matkaan? :) Olemme siis ajamassa Baltian maiden kautta Varsovaan. Ja mites tuon alkoholin kanssa siellä nykyään? Itse kun olen 17 ja kaveri 20 ja voisimme haluta kävästä baarissa tai vastaavaa :p

6

2362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhkn

      Vakuutukset ehdottomasti kuntoon, niin ukoille kun autolle. Ja toki jos parta vähän kasvaa niin kyllä kai sitä kapakkaankin pääsee, Puolassa on 24/7 auki olevia alkoholikioskeja mistä saa kyllä viunaa, mutta ottaa sit kohtuudella. Puolassa on ihan mukavaa ja helppoa ajaa, mutta kannataa ehkä varustautua myös navigattorilla. Varsinkin jossain Varsovassa sompailu voi olla haastavaa ilman sitä.

    • Ja_lisäksi

      Jos osaatte ajaa autolla Suomessa, osaatte myös Puolassa.

    • kalliokoski7555

      Kaikki kauhutarinat mitä Puolasta kuulee on pelkkää valhetta.
      Suurin osa teistä on nykyään loistavassa kunnossa verrattuna suomeen ja liikennekulttuuri on kehittynyt paljon viime vuosina.
      Kaupasta saa ostettua alkoholia kyllä. Baareissa harvemmin katsellaan papereita. Varsovan keskustan klubeilla tärkeämpää on vaatteet. Shortseissa ja crocseissa ei kannata edes yrittää päästä sisään

    • puolanläpimenty

      Meillä tuli yllätyksenä kuinka hitaasti puolassa edetään.. ruuhkat ja kaupunkien läpi ajaminen- ei ole useinkaan kaupunkien ohikulkuteitä- kannattaa vaan varata aikaa- ja ei kiirettä. Ja nähtävää riittää, joten päivämatkat riittävän lyhyet ja etsii etukäteen jo kiinnostavia kohteita. Huomasin että puolassa ajaminen väsyttää enemmän kuin suomessa/ruotsissa/baltiassa.. tarkkaavaisena saa olla, ja kannattaa välttää pitkiä ajoputkia jotta säilyy tarkkaavaisuus.

      • ViaBalticaaAjanut

        Puolassa eteneminen on hidasta koska kyliä on runsaasti ja 50km/h rajoitus niiden kohdalla. Lisäksi rekkoja tuntuu olevan aivan loputtomasti ja ne hidastavat liikennettä. Varsovassa suosittelen tosiaan navigaattoria ja ruuhkista n. klo 16 tienoilla mulla on edelleenkin traumaattiset muistot - ja olin sentään liikenteessä prätkällä ;-) Ja miksipä kiirehtiä - Puolassa kannattaa pysähdellä koska onhan se aika iso maa. Ja eteläinen Puola jostain Krakovasta etelään jo maisemallisestikin kumpuilevaa.
        Suomalainen pärjää kyllä. Ohitukset on joskus hurjia mutta leveitä pientareita kannattaa hyödyntää jos liian monta rekkaa tulee rinnakkain vastaan ja joku vielä ohittamassa samaan aikaan ... Niin ja vakuutusyhtiön Green Card mukaan ennenkuin ajaa edes Tallinnan laivaan!


    • IMPREZZA

      Viro, Latvia ja Liettua ovat nyt Euroopan unionin jäseniä, ja Baltian maita halkova tieyhteys houkuttaa autoturisteja entistä enemmän. Puskuri kulki Via Balticaa kaksi viikkoa Puolan rajalle saakka. Matkalta bongattiin moottorikansaa kiinnostavia juttuja.



      Tallinnan satamassa tarkistetaan, että kaikki pakollinen varustus on mukana. Liikennevakuutuksesta todistava green card ei ole enää pakollinen Baltian maissa, mutta suositeltava pitää mukana. Palosammutin ja ensiapulaukku ovat pakollisia.

      Promilleraja on Virossa 0. Sakkorangaistuksia liikennerikkeistä on Virossa viime aikoina kovennettu, sakot tuntuvat nyt mojovalta suomalaisenkin lompakossa. Sakko voi olla jopa 18 000 kruunua eli toista tuhatta euroa.

      Poliisia pakoon on täällä turha yrittää, Viron poliisilla on viisi Subaru Impreza WRX:ää, osa sinivalkoisia, osa siviiliväreissä. Nollasta sataan 6,7 sekuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      13
      2799
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2590
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2482
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      166
      2136
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1674
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1129
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      888
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      742
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      152
      740
    Aihe