Miten saan kotiintuloaikaani myöhemmäksi?

Thyttelii

Otsikko kertoo kaiken, eli siis miten/millä keinoin olette saaneet olla kauemman aikaan kaverin kanssa pihalla? Isä ja äiti ovat eronneet ja kotiintuloajat ovat seuraavanlaiset (koskee viikonloppua):

Isän tykönä, saan olla yleensä niin kauan pihalla kuin itse haluan (ellen ota isän naisystävä lapsia mukaan (tulevat joka toinen vkl))

Äitin tykönä, saan olla 22-23 asti pihalla, ja jos en saavukkaan tiettyyn kellon aikaan, saan kk arestia :(

Niin ja siis juuu olen 15.v tyttö, hankkimassa mopo korttia ja kaikkia kiinnosti ja liittyi aiheeseen?? x)

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KROSSPORTAPRO

      No ihan rauhas otat äitis kans asian puheeksi tyyliin "Olen jo isO tyttö" jnejne. mietit hyviä perusteluita jo valmiiksi

    • Nipsukka147258

      Nuo on ihan sopivat kotiintuloa ajat sun ikäselle! ;) Jos luottamus vanhempies kanssa säilyy niin todennäkösesti antaavat sun jossain vaiheessa olla pidempäänkin ulkona!

      • adsfasdf

        Onhan se tietenkin turvallisempaa kun on kotiintuloajat, vanhemmat tietää että jotain on sattunut jos ei tule ajoissa kotiin. Kuitenkin aika monet 15-vuotiaat osaa jo ottaa itse vastuuta ulkona olostaan, ja näin ollen eivät tarvitse kotiintuloaikoja ollenkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4923
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1489
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1129
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe