Tästä toivoa lasta yrittäville!
Kaksi vuotta yritettiin. Aluksi löysin rantein, sitten intensiivisesti. Olimme aloittaessa M25/N30.
Pääsimme siihen kunnalliseen putkeen. Kului kuukausia, ensin hormonipillereitä, sitten inseminaatioita. Sperma oli OK, jopa hyvää. Mitään syytä ei löytynyt, eikä juuri etsitty. Varmaan pari vuotta vierähti, henkisesti vähän rankaa kun panemisestakin tehtiin tilastotiedettä. Vaimo koitti järkeillä oikeat tunnit, piti jalkoja ylhäällä, saunakielto, ei saanut polttaa tai juoda yms yms. Munasolut oli ultrattu, koitettiin laskelmoida niiden kypsymistä ja irtoamista. Yhtenä lauantaina oltiin venemessuilla, kello löi ja käytiin mesukeskuksen vessassa siementämässä.
Päästiin Tayssiin IVF:ään. Muistaakseni kolme munasolua punkteerattiin ja purkkisiitettiin: yksi huippu, toinen hyvä ja kolmas heikohko.
Paras laitettiin uuniiin ja raskaus lähti. Meni kesken.
Uusi yritys. En ihan tarkkaan muista, mutta sille hyvälle alkiolle sattui jotain ja "huonoin" laitettiin sisään.
Lähti kasvamaan! Terve pieni poikanen syntyi, nyt jo 1,5 vuotta... Silloin oltiin 30/35.
Sen raskauden jälkeen ei käytetty ehkäisyä, ja heti seuraavasta kierrosta vaimo tuli luonnollisesti uudestaan raskaaksi. Syntyi toinen terve pikkupoika!
Tämä nyt tällaisena tsemppinä. Ei kannata masentua nopeasti. IVF on tehokas, mutta ilmeisesti sen kalleuden takia sitä käytetään vasta viimeisenä. Tuli vähän sellainen olo että julkinen terveydenhuolto vain "pelaa aikaa" noiden inssien yms kanssa.
Tsemppiä lasta yrittäville!
6
139
Vastaukset
- kiitoskaunis
Kiitokset terveisistä :) Onnea perheellenne! Mahtavaa!
- Eihedelmöityshoitoja
Niin tarinasi kertoo sen, että kun liikaa yrittää, stressi estää raskaaksitulon.
- 2_lapsen_isä
Eipä kerro. 5 v. vuotta yritettiin ennenvIVF:ää.
- Eihedelmöityshoitoja
Sinäkin todistat tarinallasi samaa, että stressiä ja yritystä oli liikaa se 5 vuotta. Olisitte lakanneet yrittämästä. Ja entä sitten nämä lapsenne, siirsitte heille hedelmättömyysgeeninne - ehkä? Hääppöstä ei tule olemaan heilläkään, jos joskus lapsesta haaveilee.
- Hitonjeesustelija
"Hedelmättömyysgeenit"
Ei, kun ne vaihdettiin hedelmällisyysgeeneihin. Samalla vaihdettin trolligeenit niihin "syntyi neitsyt mariasta" -geeneihin, eli voivat siittää ilman yhdyntää.
- KiinnostavaTarinanne
Onneksi olkoon! Jännä juttu, että toinen raskaus alkoi noin äkkiä luomuna, muuttikohan edellinen raskaus jotain?
Jos luin oikein, niin te olitte kolme vuotta hoidossa ja sitä ennen kaksi vuotta luomuyritystä. Nuorille ihmisille aika pitkä aika, onneksi aloititte ajoissa.
IVF:stä olen sitä mieltä, että yhteiskunnan pitäisi kustantaa se vain pienituloisille, keskituloisille antaa alennusta. Hyvätuloiset saisivat maksaa koko lystin itse. Nykyisinhän yritetään ensin halvempia hoitoja ja IVF:iä vain rajoitettu määrä, mutta hoitomaksu on kaikille sama. Jos lasta ei kuulu ja yhteiskunnan tarjoamat IVF:t on käytetty, niin ainoa keino on siirtyä yksityiselle. Sinkut ja lesbot ovatkin jo valmiiksi siellä. Siinähän sitten maksat mitä jaksat, ja lopputuloksesta ei edelleenkään ole takeita. Hyvätuloiset ovat olennaisesti paremmassa asemassa, köyhä ei voi yrittää monta kertaa tai ainakin saa tinkiä muista menoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242978Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262825Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162575Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342038MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995