Hei olrn hankkimassa masrua lähi aikoina. Se olisi ensimmäiseni Oma. Marsuista olen lukenut paljon, mutta silti aina välillä tuntuu etten tiedä vieä tarperksi. Haluaisin kysyä apua.
1. Miten usein naaras/uros mardun rasvarauhanen täytyy pestä?
2. Miten usein marsu täytyy pestä kokonaan?
Nämä asiat ovat minulle vielä epäselviä ja toivoisin että kysymyksiin vastataan pian
marsuliini
4
70
Vastaukset
- Sedä
Muistathan, että marsu on laumaeläin, eli olet ottamassa vähintään kaksi marsua? :)
Mun mielestä tässä on aika hyvä ohje siihen kuinka usein kannattaa rasvarauhanen pestä, eli silloin kun näyttää tarpeelliselta:
http://personal.inet.fi/cool/djfunk/marsula/body/artikkelit_perushoito.html#rasvarauhanen
Kokonaan marsua ei tarvitse pestä, ellei se ole sotkeentunut pahasti tai johonkin jota se ei saa itse nuolla. Ennen näyttelyä marsut pestään myös. - murrsu
No etpä todellakaan tiedä marsuista tarpeeksi. Ne ovat laumaeläimiä eli et voi hankkia vain yhtä!
- marsterigirls
Sinun täytyy hankkia vähintään 2 marsua koska ne ovat lauma eläimiä ja ei tule elämään kauaa jos hankit vain 1 marsun... ja niiden rasvarauhanem pitää pestä silloin aina kun sitä näyttää olevan, (itselläni on 2 marsua ja ne ovat poikia ja toiselta olen pessyt rasva rauhasen 2 kertaa ja toiselta 1 ja itse marsut ovat 1 vuoden ja 1kk) ja marsua ei oikeastaan tarvi pestä paitsi jos haluaa mutta itse olen pessyt koska ne pissisvät toisten päälle niin ne haisevat? Toivottavasti oli apua???
- Muks
Anaalirauhanen pitää pestä uroksellla noin kerran viikossa, tai useammin, jos on tarvis. Naarailla sellaista ei ole, mutta naaraillakin pitää katsoa, että alapää on siisti, eikä sinne ole jäänyt roskia, jotka ehkä pistävät epämukavasti.
Jotkut eivät kylvetä marsuja lainkaan kokonaan. Itse pesen tarpeen mukaan, jos ne ovat sotkeneet alavatsan pissaan tms., käytännössä pesen marsut noin kerran kuukaudessa. Joskus riittää myös paikallinen pesu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421584
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083