marsuliini

eiläimet

Hei olrn hankkimassa masrua lähi aikoina. Se olisi ensimmäiseni Oma. Marsuista olen lukenut paljon, mutta silti aina välillä tuntuu etten tiedä vieä tarperksi. Haluaisin kysyä apua.
1. Miten usein naaras/uros mardun rasvarauhanen täytyy pestä?
2. Miten usein marsu täytyy pestä kokonaan?
Nämä asiat ovat minulle vielä epäselviä ja toivoisin että kysymyksiin vastataan pian

4

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Muistathan, että marsu on laumaeläin, eli olet ottamassa vähintään kaksi marsua? :)

      Mun mielestä tässä on aika hyvä ohje siihen kuinka usein kannattaa rasvarauhanen pestä, eli silloin kun näyttää tarpeelliselta:
      http://personal.inet.fi/cool/djfunk/marsula/body/artikkelit_perushoito.html#rasvarauhanen

      Kokonaan marsua ei tarvitse pestä, ellei se ole sotkeentunut pahasti tai johonkin jota se ei saa itse nuolla. Ennen näyttelyä marsut pestään myös.

    • murrsu

      No etpä todellakaan tiedä marsuista tarpeeksi. Ne ovat laumaeläimiä eli et voi hankkia vain yhtä!

    • marsterigirls

      Sinun täytyy hankkia vähintään 2 marsua koska ne ovat lauma eläimiä ja ei tule elämään kauaa jos hankit vain 1 marsun... ja niiden rasvarauhanem pitää pestä silloin aina kun sitä näyttää olevan, (itselläni on 2 marsua ja ne ovat poikia ja toiselta olen pessyt rasva rauhasen 2 kertaa ja toiselta 1 ja itse marsut ovat 1 vuoden ja 1kk) ja marsua ei oikeastaan tarvi pestä paitsi jos haluaa mutta itse olen pessyt koska ne pissisvät toisten päälle niin ne haisevat? Toivottavasti oli apua???

    • Muks

      Anaalirauhanen pitää pestä uroksellla noin kerran viikossa, tai useammin, jos on tarvis. Naarailla sellaista ei ole, mutta naaraillakin pitää katsoa, että alapää on siisti, eikä sinne ole jäänyt roskia, jotka ehkä pistävät epämukavasti.

      Jotkut eivät kylvetä marsuja lainkaan kokonaan. Itse pesen tarpeen mukaan, jos ne ovat sotkeneet alavatsan pissaan tms., käytännössä pesen marsut noin kerran kuukaudessa. Joskus riittää myös paikallinen pesu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      136
      4644
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      165
      3826
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      114
      3556
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2881
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1816
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1628
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1269
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1241
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      44
      1199
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1183
    Aihe