millainen palkka

sinulla on ja missä työskentelet?
31172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

1890 e / kk bruttona, tässä summassa on palvelusvuosilisä mukana.
Työskentelen kaupunkityönantajalla.

Äänestä
  • Täällä brutto 2001 €/kk, sis. kaksi ikälisää (ovatko ne nykyään palvelusvuosilisiä?)

    Kaupungilla töissä minäkin, päivätyö.

    Äänestä

tuntipalkalla 10.48 € / h . Palkka tulee vain tehdyistä tunneista !. Kuukaudessa 1100 € .
Kotisiivousfirma jossa ei puhelin soi :(.

Äänestä

11 ja rapiat tunti. hotellisiivous työnohjaajana. 37,5 tuntia viikossa

Äänestä
  • ja ei varmaan tutkintoa, eiks niin!

    Äänestä

  • No haloo. Kuka kumipää tarvitsee siivoukseen ammattitutkintoa. Kyllä koulut kouluttaa vaikka paskaa lapioimaan kunhan saavat maksun. Työkkäri elikkäs ely-keskus samassa verorahojen kuppauksessa mukana.

    Äänestä

  • Siivoukseen ei mielestäni tarvita mitään ammattitutkintoa. Laitoshuoltajan tutkinto aivan turha, käytännön töissä ei mitään virkaa. Tyäkkärihän näitä humpuuki kursseja järjestää. Jokainen täydellä järjellä oleva ihminen pystyy siivoamaan ja jos ei kykene niin työnopastaja tai työhön perehdyttäjä voi neuvoa. Monessa siivouskohteessa ei edes ole kunnon siivousvälineitä ainoastaan ämpäri ja rätti..

    Äänestä

  • harjanvarresta kirjoitti:

    Siivoukseen ei mielestäni tarvita mitään ammattitutkintoa. Laitoshuoltajan tutkinto aivan turha, käytännön töissä ei mitään virkaa. Tyäkkärihän näitä humpuuki kursseja järjestää. Jokainen täydellä järjellä oleva ihminen pystyy siivoamaan ja jos ei kykene niin työnopastaja tai työhön perehdyttäjä voi neuvoa. Monessa siivouskohteessa ei edes ole kunnon siivousvälineitä ainoastaan ämpäri ja rätti..

    Just joo, niinhän sitä kuvitellaan että kaikkihan nyt siivota osaa.
    Kuinka ollakaan, kun tulee näyttökokeet niin hylsyjä tulee 20 tai 30 vuotta siivonneillekin. Ja suurin syy siihen lienee se asenne; "näin olen tehnyt ennen ja näin teen nytkin" vaikka menisi päin peffaa.
    Että minua sitten joskus sieppaa nää "ämpäri ja rätti, kaikki osaa siivota"- tyypit.

    Äänestä

  • harjanvarresta kirjoitti:

    Siivoukseen ei mielestäni tarvita mitään ammattitutkintoa. Laitoshuoltajan tutkinto aivan turha, käytännön töissä ei mitään virkaa. Tyäkkärihän näitä humpuuki kursseja järjestää. Jokainen täydellä järjellä oleva ihminen pystyy siivoamaan ja jos ei kykene niin työnopastaja tai työhön perehdyttäjä voi neuvoa. Monessa siivouskohteessa ei edes ole kunnon siivousvälineitä ainoastaan ämpäri ja rätti..

    Täysjärkiset hakeutuvat muille aloille ja onnettomat vajakit on pakko kouluttaa, heille on täysi työ päästä edes siivoustyöhön. Sehän se ongelma on, täysjärkiset tekevät jotain ihan muuta.

    Äänestä

Kerro aloittaja omat tietosi.

Äänestä

Pyöritän neljää yritystä (Erittäin kovaa duunia saada kaikki toimimaan) mutta kun onnistuu niin nyt tienestit vaihtelevat 1300-4800 euroa päivästä riippuen. Kaikki olen luonut itse alusta pitäen ja ikää on 27vuotta. Ihminen pystyy ihmeisiin kun luottaa itseensä ja halua löytyy. Viisi vuotta sitten itse elin 1400euron kk palkalla automekaanikkona ja elin kädestä suuhun joten tiedän hyvin mitä se on. Lopulta kyllästyin työhöni ja perustin ensimmäisen oman yrityksen joka alkoi kuin ihmeen kaupalla kukoistaa melkein heti. Arvostan kyllä erittäin paljon ihmisiä jotka jaksavat pienellä palkalla päivästä toiseen tehdä työnsä tunnollisesti. Kaikille myös rohkeutta luoda oma yritys koska yrityksiä tarvitaan aina lisää ja on hienoa luoda työpaikkoja ja elinkeino toisille ihmisille. Sitä tunnetta ei voita mikään. Zemppiä kaikille!

Äänestä
  • Siis tienestini ovat päivässä tuon verran. Kuukaudessa 30000 tuhatta ja siitä ylöspäin :)

    Äänestä

  • 1300-4800 / päivä.

    Kerrohan, mikä ala. Jos siivousfirma, niin taitaa mennä vähän liioittelun puolelle.
    Ja minkä kokoisia firmoja?

    Äänestä

  • Turha siivojien kysellä, älli ei riitä kuitenkaan. Tai uskallus. Ette ole alimmalla askelmalla sattumalta.

    Äänestä

  • koirankouluttajaLti kirjoitti:

    Turha siivojien kysellä, älli ei riitä kuitenkaan. Tai uskallus. Ette ole alimmalla askelmalla sattumalta.

    Älli ei riitä mihin tarkalleen ottaen? Mistä oletat että siivojat ovat tyhmiä? Siitäkö että mielestäsi ei kukaan fiksu tai "järkevä" ja älykäs siivoaisi? Lähes kaikki siivoojat mihin ole vuosien saatossa törmännyt, ovat koulutukseltaan muita kuin siivoojia, ja kommentistasi päätellen lyövät älykkyydellään ainakin sinut laudalta.

    Äänestä

  • Painu vaan mopin varteen. Toivottavasti edes tiedät kumpi pää tulee lattiaan. Jätä ajattelu muille kun ei tunnu sujuvan. Itse en ikinä alentuisi siivoojaksi. Olen koulussa töissä ja meidän siivoojille pitää moneen kertaan ja hitaasti antaa määräyksiä, muuten tuijottavat kuin tai noh, ovatkin, vähä-älyiset. Koiranikin oppivat nopeammin.

    Äänestä

  • Tallimääräykset on sovittu esimiehen ja asiakkaan välillä. Et sinä mitään tehtäviä Anna siivoilla, tuskin edes näet heitä työntäväsi aikana.

    Äänestä

N 2300e netto kk. Kotisiivous. Helsinki

Äänestä

Oli 12 €/h, päivätyö suurehkossa firmassa.

Äänestä

2123 e, palveluohjaaja sairaalassa ja päivätyö :)

Äänestä

Oon työtön :(

Äänestä

9,83/h työkokemusta alalta 10v. Tuntipalkka todella surkea.

Äänestä
  • 9.82 tunnissa, kokemus alalta 8 vuotta.ISS työnantajana.

    Äänestä

Teen siivouskeikkaa ja kolme eri sopparia löytyy.. Yhdessä maksetaan 10,32€/h ja kahdessa tuo 9.83€..

Äänestä

11,19/h ja toimin rakennussiivoojana

Äänestä
  • Kaupungilla Laitoshuoltajana tehostetulla vanhusyksikössä. peruspalkka 1750,00. Palkat nousivat heinäkuun alussa tuohon.
    Kuuluimme ennen palkkahinnoittelu 08Sll12 siivooja. Meille tehtiin tehtävänimikkeen vaihto laitoshuoltajiksi ja palkkahinnoittelu muuttui 04PER010.
    Nyt on hämminkiä aiheuttanut se kun kuulumme palkkahinnoittelu 04PER010 ja KVTES Yleiskirjeen 9/2014 liite 1 mukaan ne jotka kuuluvat palkkahinnoitteluun O8S11070 saavat vain tämän korotuksen, eli koulusiivoojat. Me jotka olemme palkkahinnoittelu 04PER010 ei kuuluisi palkankorotus, vaan saisimme huomattavasti alempaa palkkaa, vaikka työmme on paljon hygienisempää kuin koulusiivouksessa. Samalla altistamme itsemme terveysvaaroihin esim. neulat ja sairaudet.

    Onko tämä näin?

    Äänestä

Huono. Porrassiivous, n. 1600 €/kk.

Äänestä

ei teillä voi olla noin hyviä palkkoja:D itekkinm kokoaikasiivooja, tuntipalkka 9,83/h,5 pvä/vko,ja palkka just ja just ton 1100

Äänestä
  • Alin palkka on 9.95 tunnilta, jollet ole harjoittelija. Jos saat vain 9,83/h niin vaadi oikea palkka.
    Tähän sitten lisäksi esim. koulutus- ja iltalisät jos sinulla on tutkinto ja/tai teet vuorotyötä.

    Äänestä

1200-1300 e/kk ja koulusiivooja 37,5h/vko:(

Äänestä
  • Oletko yksityisellä töissä, koulusiivooja kun palkkasi on noin huono ? Eikös palkan pitäisi yksityiselläkin kuitenkin olla se 9.95/h ja täytyyhän siitä kokoaikasiivoojana tulla enemmän kuin 1300 bruttona.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maatushka kirjoitti:

sinulla on ja missä työskentelet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu