Rautarieaseman taksit huijaa turisteja törkeästi. Ottavat helposti nelin kertaisen hinnan. Oikea hinta rautatieasemalta kaupunkihotelliin on max 5 euroa. Aloitus maksu 3 euroa ja kilometrihinta 0,80 euroa. Sopikaa hinta etukäteen ja pyytäkää kuitti etukäteen.
Vanhan kaupungin hintaso jo nyt korkeampi kuin Suomessa. En suosittele syömään vanhassa kaupungissa.
Pieni tuppukylä, ei voi edes verrata Budapestiin, Prahaan tai Wieniin.
Bratislavastassa maksaa turhasta kovan hinnan.
Bratislava, taksit ja hintataso
2
578
Vastaukset
- Prager
Samat sudenkuopat löytyvät myös Prahasta, mutta ne on mahdollista välttää hakemalla tietoa etukäteen. Itse aikanaan tilasimme hotellin järjestämän kuljetuksen asemalta, maksoi toki 10€, mutta oli se sittenkin puolta halvempi kuin Suomessa olisi taksi maksanut. Bratislavassa on asukkaita hieman vähemmän kuin Helsingissä, mutta viihtyisyys ja kauneus aivan toista luokkaa, ja ne pari kallista ravintolaa turistialueella eivät todellakaan tee Bratislavasta yhtä kallista paikkaa kuin Suomi!
- Bratislava
Bratislavassa toimii Uber, joten senkun tilaa niin kusetus mahdollisuutta ei synny. Toinen mahdollisuus on kävellä sieltä päärautatieasemalta 100-200 m vasemmalla olevaan Mercure hotelliin joka sitten soittaa taksin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310328Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739887Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056869Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2155332- 1735019
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1684211- 822711
- 1702671
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom572540Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662501