Miten saan liitettyä tabletin suurempaan näyttöön?

Tepaliina1

Mitä johtoja tarvitsen, jos minulla on tietokoneen näyttö ja haluaisin katsoa televisiota ipadin kauttaa näytöstä?

21

5908

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hdmiadapt

      Hdmi adapterin.

    • fdsafdsa

      Jos Steve Jobs on päättänyt, ettei iPadia liitetä televisioon, niin et voi mitään. Applen tuotteissa ei ole ajateltu mahdollisuutta että joku voisi käyttää heidän laitteitaan kuin yhdellä tavalla.

      • trollistana

        älä puhu pskaa.


    • Kysymyksesi ei ollut oikein selkeä. Puhut näytöistä, iPadista ja televisiosta. Mitä oikein haluat? Ipadin kuvan HDMI-yhteensopivalle näytölle tai televisiolle?

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/32404/dgcxg/Apple-Digital-AV-adapteri-iPadille-MD098

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/30619/djknm/Apple-Lightning-Digital-AV-adapteri-iPadille-MD826

      Jos sinulla on vain VGA-liitäntä niin:

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/39457/ctjbn/Apple-iPad-Dock-Connector-to-VGA-Adapter-telakkaliitanta-VGA

      http://www.verkkokauppa.com/fi/product/30706/djknx/Apple-Lightning-VGA-sovitin-MD825

      Jatkossa kannattaa olla selkeämpi kysymyksen asettelussa. Jos kyse on vain TV:n katselusta niin osta digiboksi. Et tarvitse siinä iPadia mihinkään.

      • hdmiiii

        Kysymys oli erittäin selkeä ja vastaukseni myöa.

        HDMI ADAPTERI, GET IT?


      • rotten_

      • menisikö_näin
        hdmiiii kirjoitti:

        Kysymys oli erittäin selkeä ja vastaukseni myöa.

        HDMI ADAPTERI, GET IT?

        Ei ollut selkeä.
        "Mitä johtoja tarvitsen, jos minulla on tietokoneen näyttö ja haluaisin katsoa televisiota ipadin kauttaa näytöstä?"

        Aloittajalla on 1) iPad, 2) tietokoneen näyttö ja 3) televisio
        Hän haluaa katsoa televisiota iPadin kautta näytöstä.
        Hänellä siis kuva jo siirtyy tv:stä iPadiin. Joten hän tarvitsee keinon siirtää sen tv:n kuvan iPadista vielä tietokoneen näytölle. Ja ratkaisuus siis on HDMI-kaapeli.


      • menisikö_näin
        menisikö_näin kirjoitti:

        Ei ollut selkeä.
        "Mitä johtoja tarvitsen, jos minulla on tietokoneen näyttö ja haluaisin katsoa televisiota ipadin kauttaa näytöstä?"

        Aloittajalla on 1) iPad, 2) tietokoneen näyttö ja 3) televisio
        Hän haluaa katsoa televisiota iPadin kautta näytöstä.
        Hänellä siis kuva jo siirtyy tv:stä iPadiin. Joten hän tarvitsee keinon siirtää sen tv:n kuvan iPadista vielä tietokoneen näytölle. Ja ratkaisuus siis on HDMI-kaapeli.

        Haluan vielä kertoa, että ihmettelen suuresti, miksi hän haluaa tehdä noin.


    • Tokaro

      Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle Okaro on pelle

      • huomaaja

        et kyllä ihan täysijärkiseltä vaikuta itsekään.


      • Anonyymi

        KOLLIHOMO SE ON


    • OkaronPoika

      Mikset katso yle areenasta sillä tietokoneella,mihin helv sitä pädiä tarvitan siinä välissä

    • ehehehee

      Otat kuvan siitä televisiosta Ipadillä ja siirrät sen kuvan siihen näyttöön tavalla jonka Ipad tarjoaa (ilmeisesti se hdmi-adapteri).

      Eli pointti on se että televisioita voi katsoa ilman että ne on edes päällä....mutta televisio-ohjelmaa katsottaessa....

      ehehehee

      • AI_NIINPÄ_TOKI

        Hahaa, minä voin tehdä tuon digiboksillani ja tabletilla. Onnistuu tv:llänikin, mutta vain jos se on päällä, ei silloin jos se on sammutettuna standby-tilassa.

        Otan tabletilla yhteyden digiboksiin (saa olla päällä tai standby-tilassa) langattomasti kotiverkossa, valitsen tv-kanavan tai kovalevyltä tallenteen, jonka haluan nähdä ja saan kuvan tablettiini! Jos laitan microHDMI-HDMI -kaapelin tabletin ja tietokonenäytön välille, niin saan kuvan tabletista näytölle eli voin katsoa tv-kanavan kuvaa tietokoneen näytöllä tabletista.
        Tuo ei tietenkään onnistu perusdigiboksilla vaan nillä Linux-pohjaisilla Dreambox yms. laitteilla! Eikä kaikissa tableteissa ole valmiina HDMI-liitäntääkään, mutta esim. joissakin ASUS-malleissa on. Ja tv, jolla tuo onnistuu silloin kun se on päällä, on Panasonic. Ja jos on kaksoisvirittimellinen Panasonic, niin tv-kanavan nappaaminen tablettiin ei häiritse muiden tv:n katselua, sillä tabletti saa kuvan kakkosvirittimestä kun samaan aikaan ykkösviritin antaa eri kanavan kuvaa tv:n näytölle. Sekä IPadiin että Androidin tableteille on nuo sovellukset.


    • Anonyymi

      Samaa mietin, voinko jotenkin liittää ulkoisen näytön Lenovo-tablettiini ja mitenkä?

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Miksi ihmeessä?

    • Anonyymi

      Ostin Galaxy A8 tabletin. Teeveestä tulevan HMDI kaapelin ja tabletin väliin tarvitsen HMDI---USB-C adapterin.
      Niin helppoa on ainakin Galaxy liittäminen vanhaan telkkariin.
      Jos on älytöllö niin voi yhdistää vaikkapa bluethootilla.

    • Anonyymi

      Pinppa on nätinpi pienenä. Johdolla on omat brobleeminsa.

    • Anonyymi

      Olisit miettinyt silloin kun hankit tollaista paskaa.

    • Anonyymi

      On tuohon ratkaisu ja se on helppo! Mutta kysymys on liian vanha!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2104
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1119
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      439
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe