Rikosilmoitus

Eli, mitäs jos suuri koira hyökkäisi omassa pihassaan toisen koiran päälle ja vahingoittaisi sitä niin ettei se selviäisi. Voisiko toisen koiran omistaja tehdä rikosilmoituksen ja mitä siitä seuraisi? Entä, jos tämä tapahtuisi suuren koiran oman pihan ulkopuolella niin, että molemmat koirat olisivat irti (ei tarkoituksella, karanneet)?
Naapurin koira ilmeisesti jonkun on ''teilannut'' :/ ja uteliaisuudesta kyselen mitä siitä voi seurata.
9599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ei siinä mitään seuraa, jos tapahtuu hyökkääjän omassa pihassa. Etenkin jos koirauhri on siellä luvatta ilman omistajaa.
Jos kylässä niin varmaan saavat ilman rikosilmoituksiakin asian hoidettua, ja mitä rikollista siinä edes olisi tapahtunut, kun oletettavasti ensin koirat tulleet juttuun ja sitten ykskaks ottavat yhteen kuolettavasti. Ei mitään rikollista kummankaan omistajan osalta.

Jos molemmat koirat irti, karussa, ja ottavat yhteen, miten toisen koiran voi hyökkääjäksi todistaa. Toki jos on silminnäkijöitä. En kuitenkaan usko, että siitä mitään seuraa, paitsi varmasti sakot irtipidosta molemmille. Koiraa kun ei voi tuomita sen teoista kuten ihmistä, koiraa ei voi murhasta tai taposta syyllistää. Ehkä hyökkäävän koiran omistajalle voisi isompi sakko paukahtaa "vaarallisen eläimen vartioimatta jättämisestä".

Äänestä

Kiitos, näin minäkin kuvittelisin ;)

Äänestä

Ei voi mitään! Se koira asuu siellä, joten omalla pihallaan tekee mitä lystää. Jos ihminen menisi toisen pihaan missä koira VAPAANA niin asia olisi himpun eri. Jos taas on varotuskyltit ja koira mm.vaijerissa kii ja ihmiseltä lähtee henki niin siitäkään ei tule syytettä. Kuulusteluun pääsee, ei muuta. Olettaen, että kyseessä ei ole pieni lapsi. Se on aina vahvoilla, jonka pihalla tapahtuu yhteenotto ja varsinkin, jos sinne on mennyt irtokoira.

Äänestä

Jos koirat ovat olleet karkuteillä niin toivottavasti isot sakot molemmille huolimattomasta lemmikkien valvonnasta

Äänestä

Se maksaa joka syyllistynyt rikokseen.Ei koiraa tai muutakaan eläintä saa pitää irti luvatta toisen omistamalla alueella.Rikkuri maksaa myös toiselle koiralle tulleet mahdolliset el kulut, vaikka omansa menehtyisikin vieraaseen pihaan.Omistaja aina vastuussa.Jos molemmat irti vieraalla maalla, ei siis kummankaan oma.Molemmat korvaa omat kulut.Sama kuin koirapuistossakin.Ei pidä päästää koiraa irti luvatta!

Äänestä

Meidän entisen naapurin koira, juurikin sellainen tosi suuri ja hieman aggressiivinen, tuli (omistajansa kanssa) meidän pihaan kerran ja kävi minun koirani kimppuun. Minun koirani oli kyllä vapaana, mutta siis omalla pihalla ja istui vieressäni (ei ollut sellainen hörhö muutenkaan, että olisi riekkunut ympäriinsä, mutta tässä tilanteessa se istui sivulla, koska oli käsketty siihen). Tuo naapurin iso koira sitten sai jotain päähänsä ja kävi kiinni tähän minun koiraani, kauheat hampaanjäljet selässä minun koiralla ja märkivät haavat monta viikkoa.

Naapuri väittää vieläkin, että syy oli minun, koska koirani oli vapaana. En allekirjoita väitettä, mutta hänen koiransa on kyllä jo kuopattu. Ei tosin tämän tapauksen takia mennyt monttuun.

Äänestä
  • Naapurisi on väärässä. Koirasi oli omalla pihalla, vapaana ihan laillisesti. Naapurisi on syyllinen, rikosnimike eläimen vartioimatta jättäminen. Vaikka olis ollu koiransa kytkettynäkin, mutta silloin taluttajan pitää kyetä estämään koiran hyökkäys. Just tollasilla tyhmillä niitä vaarallisia koiria näköjään on :(

    Äänestä

  • voisentään kirjoitti:

    Naapurisi on väärässä. Koirasi oli omalla pihalla, vapaana ihan laillisesti. Naapurisi on syyllinen, rikosnimike eläimen vartioimatta jättäminen. Vaikka olis ollu koiransa kytkettynäkin, mutta silloin taluttajan pitää kyetä estämään koiran hyökkäys. Just tollasilla tyhmillä niitä vaarallisia koiria näköjään on :(

    Oli hihnassa se naapurin koira vieläpä, mutta sehän ei uskonut yhtään mitään, kun omistaja alkoi kieltää sitä räyhäämästä (tosin harva koira siinä vaiheessa uskookaan, kun on jo päässyt siihen "tappelun makuun" eli tilanne on jo päällä..) Ei se koira kyllä uskonut koskaan muulloinkaan, sillä tämä naapuri ei ole mikään koirankoulutuksen kirkkain tähti. Yleisesti ottaen kehuu koiriaan (kaikki kuusi sellaisia isoja ja hieman aggressiivisia, varmaan tulleet vihaisiksi/pelkopurijoiksi koska omistaja ei ole kouluttanut niitä) siitä, että ne murisevat kaikelle, mikä liikkuu pihansa ohitse. Pihan vieressä kulkee yleinen tie.

    Onneksi en asu tuon tyypin naapurissa enää!

    Mutta ihan yleisellä tasolla, tuonkaltaisten (=exnaapurini) törppöjen takia monen kunnollisenkin koiranomistajan maine kärsii ja tulee sitten niitä ikäviä välikohtauksia ja jotkut koirienvihaajat alkavat vihata/pelätä koiria entisestään ja/tai myrkyttää niitä. :(

    Äänestä

Suullinen huomautus :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Myötätunto kirjoitti:

Eli, mitäs jos suuri koira hyökkäisi omassa pihassaan toisen koiran päälle ja vahingoittaisi sitä niin ettei se selviäisi. Voisiko toisen koiran omistaja tehdä rikosilmoituksen ja mitä siitä seuraisi? Entä, jos tämä tapahtuisi suuren koiran oman pihan ulkopuolella niin, että molemmat koirat olisivat irti (ei tarkoituksella, karanneet)?
Naapurin koira ilmeisesti jonkun on ''teilannut'' :/ ja uteliaisuudesta kyselen mitä siitä voi seurata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu