Kuvataide ko

Outsider

1.Miten voisin ensinnäkin tutustua kyseisen
koulutusohjelman esitteisiin ja paikkakuntiin?
Mistä saan esitteitä?
2.Kauanko kyseinen koulutusohjelma kestää?
3.Tehdäänkö se esivalinta koulumenestyksen ja
näiden "esikotitöiden" perusteella? Entä
mikä tämä valintakurssi on?

Voisiko joku vielä kertoa kyseisen alan työn-
saantimahdollisuuksista ja hieman millainen
on työilmapiiri,kuinka stressaavaa jne jne..

2

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sivusta

      1. Parhaiten varmaan löydät tietoa googlettamalla. Luulen, että kaikilla kouluilla on nettisivut, josta tietoa saa. Ainakin Tampereen ammattikorkeakoululla on useita eri koulutusohjelmia liittyen kuvataiteisiin. Ja Lahdesta löytyypi akatemia.

      2. Koulun kesto riippuu siitä millä asteella ja mitä tahdot opiskella. Mahtaisinko sanoa kovin väärin jos sanon, että keskimäärin 3,5-4 vuotta.

      3. Riippuu koulusta. Tiedon saa kunhan ensin löydät kiinnostavat koulut ja koulutusohjelmat. Sitten voit vaikka soittaa koululle ja kysyä. Yhteystiedotkin yleensä löytyy koulun nettisivuilta.

      Työnsaantimahdollisuudet varmaan riippuu paljon siitä, mitä kuvataiteesta opiskelet. Jos haluat ihan kuvataiteilijaksi (AMK), on siinäkin useita mahdollisia suuntautumisvaihtoehtoja. Mutta se valmistaa taiteilijaksi, mikä ei työllistymisen kannalta ole mitenkään... hmm... paras vaihtoehto. Ellei pysty työllistämään ja elättämään itseään vapaana traiteilijana (mikä lienee harvinaista suomessa), on varmaan tueksi hankittava jotain muuta työtä. Aika monet kuvataiteilija (AMK):t ovat esim. kuvaamataidon opettajina.

    • kuva

      Kuvataitelijaksi voi opiskella ainakin:
      Lahden AMK:ssa taideinstituutissa.
      http://www.lamk.fi/ti

      Tampereen AMK: http://hph.tpu.fi/ttvo

      Pohjois-Karjalan AMK (Joensuu):
      http://www.ncp.fi/koulutusohjelmat/kumu

      Etelä-Karjalan AMK (Imatra):
      http://www.scp.fi/

      Turun AMK:n taideakatemia:
      http://homer.taide.turkuamk.fi

      Satakunnan AMK (Kankaanpää):
      http://www.samk.fi/

      Sitten on tietysti yliopistotasoinen Kuvataideakatemia Helsingissä:
      http://www.kuva.fi

      Sitten on vielä alemman asteen koulutusta Porin Taidekoulussa ja Pekka Halosen Akatemiassa.

      Esivalintaa ei tehdä koulumenestyksen perusteella. Kuvataideakatemiaan voidaan ottaa jopa erityisestä syystä poiketen myös vain peruskoulun suorittaneen opiskelemaan. Tämä tarkoittaa siis erityislahjakkuutta.

      Valinta pääsykokeisiin tehdään ennakkotöiden perusteella. Pääsykokeet kestävät koulusta riippuen parista päivästä viikkoon (tai kahteen?). Kokeissa annetaan piirustus/maalaus ym. tehtäviä ja joissain paikoissa on haastattelukin.
      Pääsykokeet ja ennakkotehtävät pisteytetään ja sen perusteella sisäänpääsijät valitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe