Japaninpystykorva vs Mittelspitz

Kumpikohan

Eli miten nämä eroavat toisistaan?

Etsimme koiraa, joka tulisi harrastuskaveriksi, saisi olla sellainen "hetivalpas", joka tekee innolla asioita omistajan kanssa.
Haukkumista saa varmaan molemmilta sopivasti kitkettyä pois.

Pysyykö molemmat esim. metsässä vapaana?

9

6590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8412

      Japsi on sirompi olemukseltaan, lyhyempikarvainen, yleensä valkoinen väriltään ja luonteeltaan arka. Mitteli taas tukevarakenteisempi, herkkähaukkuisempi ja luonteeltaan rohkeampi mutta itsepäisempi. Kumpikaan ei ole varsinaisesti terävä, vaikka "heti valppaita" ehkä juuri ja juuri ovatkin. Koiran kuin koiran saa kyllä hiljaiseksi jollain keinolla. Noiden molempien haukku on kyllä lähinnä linnunpiipitystä, joten tuskin paljon käskyvaltaa joudut edes käyttämään.

      Joo, molemmat pysyy kyllä metsässä vapaina(riippuu toki "metsän" koosta), mutta välttämättä ei luonasi tai edes näkösälläsi kuin puolen hehtaarin metsässä.

    • haukhauku

      älä edes unta nää, että pystykorva vaikenisi. Et ehdi ja jaksa tarpeeksi karjua. Suomepystis haukkui omaa kaikuaan ja kuvajaistaan ikkunasta 14 vuotta ja nykyhinen mitteli on jatkaunti perinnett. Tykkää olla tarhassa ja räkyttää puolille öin, ja sitten jatkaa sisällä veilä puolisen tuntia ennenkuin uuvahtaa nukkumaan aloittaakseen kuudelta aamulla, sellaiset häölyhaukut kun jokin vilahta tai metsässä risahtaa

      • Entinenmittelinomistaja

        Ihan mielenkiinnolla kysyn,jotta mitä sinä puuhastelet koiran kanssa? Jos koiran ainut huvi on räkyttää lähes koko ajan niinkuin kirjoitit.Itselläni oli mittelipoika 15vuotta,jonka kanssa tein monen kilometrin lenkkejä päivittäin.Osasi kulkea vierellä ilman hihnaa,ja metsälenkit olivat sille "juhlaa".Kaikessa touhussa se halusi olla mukana,pihaa kyllä vahti,muttei suotta haukkunut,sisällä ei ollenkaan.Naapurin pitkäkarvainen sakutyttö oli mittelin lempikaveri,jonka kanssa useasti viikossa sai telmiä.


      • Suomenpystykorvaa

        Suomenpystykorva on luonteeltaan sellainen. No can do sanon mina.

        T. Eri anonyymi, 3 edesmennytta suomenpystykorvaa ja kaksi nykyista.


      • Anonyymi

        Meill on aivan ihana ja kultainen Mitteli joka ei kyllä haukahtele, muuta kuin ehkä muutaman kerran päivässä kuulleessaan rapusta jotain ääniä ja lopettaa kyllä aina nopeasti myös. Ulkona saattaa joskus pimeällä haukahdella jotain varjoja tms. mutta ei mitenkään häiritsevästi. Kuulostaa vähän että sinun MIttelilläsi on käytösongelmia...
        Muutenkin koira on oikein tottelevainen (kuten myös rodunkuvauksessa on) ja kiltti, sekä ihmisläheinen (tykkää ottaa päiväunia vieressä).


    • piskejä

      Onhan niissä eroa. Ulkonäössä ja painossa jne. Omistajalleen uskollisia, lähes palvojia molemmat. Ja vahtikoirina jos saavat olla, sitä hommaa haukun säestyksellä mielellään tekevät. Kumpikaan ei ollut meillä koskaan kiinni. Mutta nartuthan nyt pysyvät aina lähietäisyydellä. Mitteli oli pienenä energisyydeltään rasittavampi, mutta nyt vanhempana enää hetivalmis.

    • jookojoojoo

      Tuosta haukkumisesta: sekä pystykorvia että terriereitä kouluttaneena voin vakuuttaa, että kyllä oppivat olemaan hiljaa sisällä/pihalla, eikä tarvii "karjua" tai olla pahana. Se on omistajasta kiinni.

      • kylläpäolen

        sinun kanssasi samaa mieltä, omistan itsekkin terrierin ja pystykorvan,kleinin ja eivät räkytä, koulutuksesta kiinni ja omistajasta.


    • spitzi

      Molemmat rodut ovat upeita. Japsit tosiaan ovat valkoisia että jos valkoisen haluaa niin japsi. Mutta jos muita värejä mielii niin sitten mitteli.
      Mittasuhteet ovat erilaisia molemmilla roduilla. Japsien lonkkaterveys on parempi, tosin niitä kuvataan enempi kuin mitteleitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe