Tulonhankkimiskulut.

Lähäri

Heipähei. Olen lähihoitaja. Minulla on matkaa työhön omalla autolla n. 35km suuntaansa, komivuorotyössä ei voi mennä julkisilla (täällä ei sellaisia edes ole). Voin siis vähentää matkakulut?
Entäpä voinko vähentää ruokarahan verotuksessa? Kun elinkustannukset ovat nousseet työn takia? Kun meillähän ei työnantaja tarjoa ruokaa ja ainakin rakennuspuolella sen voi vähentää.
Paljonko lähihopitaja voi laittaa ja tarvinneeko kuitteja..
Miten onnistuu?

6

90

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi.

      Mikäli et pysty käyttämään julkisia kulkuvälineitä voit vaatia kodin ja työpaikan väliset matkakulut vähennettäviksi omalla autolla. Vähennys on 0,25 snt/km .

      Ateriakorvaus (=ruokaraha) voidaan maksaa työmatkoilta, joilta palkansaajalle ei makseta päivärahaa. Edellytyksenä on, ettei palkansaajalla ole mahdollisuutta aterioida ruokailutauon aikana tavanomaisella ruokailupaikallaan, eikä ruokailua ole järjestetty esim. kurssipakettiin kuuluvana työnantajan kustantamana ruokailuna.

      Tässä vielä linkki sivuillamme olevaan ohjeeseen
      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Verovapaat_suoritukset/Tyomatkakustannusten_korvaukset_verotuks(31683)#4.6Ateriakorvaus_x


      Ystävällisin terveisin

      Satu E Verotiimistä

      • SinulleTuliVirhe

        Tarkoitat varmaan, että kilometrikorvaus on 25 snt/km eli 0,25e/km, eikä 0,25snt/km? :)


      • Lähäri

        siis ruokarahaako ei saa normaalilta työpäivältä vähentää, kun työnantaja on järjestänyt kyllä mahdollisuuden syödä työpaikalla yli 8€ hintaan? Toki minulla silti omat eväät.. Kuka muka maksaisi 8€ laitosruoasta?


      • Ällipulli

        Et saa, koska sinulla on varsinainen työpaikka. Et työskentele erityisalalla (mm. rakennusala ja työkohteet vaihtuu). Jos työskentelisit erityisalalla ja työnantaja on järjestänyt ruokailumahdollisuuden, et voisi silloinkaan vähentää.


    • Hei ja kiitos kommenteista.

      Kirjoituksessani oli tosiaankin virhe, anteeksi.
      Kilometrikorvaus/oma auto on siis 0,25 euroa kilometriltä.

      Ateriakorvaus voidaan maksaa työmatkoilta, joilta palkansaajalle ei makseta päivärahaa. Edellytyksenä on, ettei palkansaajalla ole mahdollisuutta aterioida ruokailutauon aikana tavanomaisella ruokailupaikallaan, eikä ruokailua ole järjestetty esimerkiksi kurssipakettiin kuuluvana työnantajan kustantamana ruokailuna.
      Käytännössä tämä koskee siis vain erityisalalla työskenteleviä (= alat, joilla erityistä työntekemispaikkaa joudutaan usein työn lyhytaikaisuuden vuoksi vaihtamaan). Tällaisia aloja ovat esimerkiksi rakennus-, maanrakennus- ja metsäala.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      64
      11680
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8888
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      23
      4504
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      23
      4004
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    6. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      97
      3853
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3656
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      17
      3464
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      41
      3276
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      44
      2609
    Aihe