Tulonhankkimiskulut.

Lähäri

Heipähei. Olen lähihoitaja. Minulla on matkaa työhön omalla autolla n. 35km suuntaansa, komivuorotyössä ei voi mennä julkisilla (täällä ei sellaisia edes ole). Voin siis vähentää matkakulut?
Entäpä voinko vähentää ruokarahan verotuksessa? Kun elinkustannukset ovat nousseet työn takia? Kun meillähän ei työnantaja tarjoa ruokaa ja ainakin rakennuspuolella sen voi vähentää.
Paljonko lähihopitaja voi laittaa ja tarvinneeko kuitteja..
Miten onnistuu?

6

79

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi.

      Mikäli et pysty käyttämään julkisia kulkuvälineitä voit vaatia kodin ja työpaikan väliset matkakulut vähennettäviksi omalla autolla. Vähennys on 0,25 snt/km .

      Ateriakorvaus (=ruokaraha) voidaan maksaa työmatkoilta, joilta palkansaajalle ei makseta päivärahaa. Edellytyksenä on, ettei palkansaajalla ole mahdollisuutta aterioida ruokailutauon aikana tavanomaisella ruokailupaikallaan, eikä ruokailua ole järjestetty esim. kurssipakettiin kuuluvana työnantajan kustantamana ruokailuna.

      Tässä vielä linkki sivuillamme olevaan ohjeeseen
      http://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Verovapaat_suoritukset/Tyomatkakustannusten_korvaukset_verotuks(31683)#4.6Ateriakorvaus_x


      Ystävällisin terveisin

      Satu E Verotiimistä

      • SinulleTuliVirhe

        Tarkoitat varmaan, että kilometrikorvaus on 25 snt/km eli 0,25e/km, eikä 0,25snt/km? :)


      • Lähäri

        siis ruokarahaako ei saa normaalilta työpäivältä vähentää, kun työnantaja on järjestänyt kyllä mahdollisuuden syödä työpaikalla yli 8€ hintaan? Toki minulla silti omat eväät.. Kuka muka maksaisi 8€ laitosruoasta?


      • Ällipulli

        Et saa, koska sinulla on varsinainen työpaikka. Et työskentele erityisalalla (mm. rakennusala ja työkohteet vaihtuu). Jos työskentelisit erityisalalla ja työnantaja on järjestänyt ruokailumahdollisuuden, et voisi silloinkaan vähentää.


    • Hei ja kiitos kommenteista.

      Kirjoituksessani oli tosiaankin virhe, anteeksi.
      Kilometrikorvaus/oma auto on siis 0,25 euroa kilometriltä.

      Ateriakorvaus voidaan maksaa työmatkoilta, joilta palkansaajalle ei makseta päivärahaa. Edellytyksenä on, ettei palkansaajalla ole mahdollisuutta aterioida ruokailutauon aikana tavanomaisella ruokailupaikallaan, eikä ruokailua ole järjestetty esimerkiksi kurssipakettiin kuuluvana työnantajan kustantamana ruokailuna.
      Käytännössä tämä koskee siis vain erityisalalla työskenteleviä (= alat, joilla erityistä työntekemispaikkaa joudutaan usein työn lyhytaikaisuuden vuoksi vaihtamaan). Tällaisia aloja ovat esimerkiksi rakennus-, maanrakennus- ja metsäala.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7141
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4711
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4667
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      50
      3833
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3768
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      215
      3748
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3323
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      50
      2703
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      37
      2564
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      37
      2272
    Aihe