ulkoisista kameramikrofoneista

4

424

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Noista kahdesta ei ole, mutta yleisemmin ainakin omat kokeilut ovat osoittaneet halvankin ulkoisen mikin olevan parempi kuin kameran oma. Ero on todella suuri tuulisissa olosuhteissa, koska kameran sisäiseen mikkiin ei saa tuulisuojaa.

      • ostin tuon atr6550.
        testailin tuossa parvekkeella kameran omalla ja tuolla mikillä. ei mennyt vajaa satanen hukkaan siinä mielessä että maallikkonakin kuuli selkeän eron äänen laadussa.
        ei lainkaan huono juttu tuo ulkoinen :)


      • Canonisti_minäkin

        Tossa pakkauksessa on mukana superloninen tuulisuoja. Jos se ei riitä, niin kannattaa hankkia vielä dead cat päälle.


    • laskunvastauson17

      Kokemuksia löytyy ulkoisista mikrofoneista, ja sillä kokemuksella mitä löytyy voin sanoa että kannattaa mennä tolla rode mikillä. Rode -tuotteet hintaansa nähden hyvin laadukkaita. Jos löytyy vielä tuohon budjettiin 80€ lisää suosittelen todella paljon rode videomic pro, se on itselläni tällä hetkellä käytössä, ja on todella hyvä.
      Tietysti kannattaa katsoa thomann.de. Sieltä tilasin ensimmäisen mikrofonini, sielä on laaja valikoima laidasta laitaan ja todella halvasta todella kalliiseen, joten sieltä löytää aika hyvin budjettiin sopivan. Ainoa huono puoli on, että sielä on 12 € toimituskulut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1026
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      832
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      663
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      606
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    9. 28
      565
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      565
    Aihe