canonin 60D:hen olen ajatellut tuollaista:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/35179/dkrhk/Audio-Technica-ATR6550-Kondensaattorityyppinen-haulikkomikro
sekä tuollaista vaihtoehtona:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/16188/dmnrq/Rode-VideoMic-Rycote-mikrofoni-videokameraan
onko kellään kokemusta noista ulkoisista mikeistä eli tekeekö noilla halvoilla mitään?.
youtubesta olen kuunnellut testejä mutta.......
ulkoisista kameramikrofoneista
4
367
Vastaukset
- Canonisti_minäkin
Noista kahdesta ei ole, mutta yleisemmin ainakin omat kokeilut ovat osoittaneet halvankin ulkoisen mikin olevan parempi kuin kameran oma. Ero on todella suuri tuulisissa olosuhteissa, koska kameran sisäiseen mikkiin ei saa tuulisuojaa.
ostin tuon atr6550.
testailin tuossa parvekkeella kameran omalla ja tuolla mikillä. ei mennyt vajaa satanen hukkaan siinä mielessä että maallikkonakin kuuli selkeän eron äänen laadussa.
ei lainkaan huono juttu tuo ulkoinen :)- Canonisti_minäkin
Tossa pakkauksessa on mukana superloninen tuulisuoja. Jos se ei riitä, niin kannattaa hankkia vielä dead cat päälle.
- laskunvastauson17
Kokemuksia löytyy ulkoisista mikrofoneista, ja sillä kokemuksella mitä löytyy voin sanoa että kannattaa mennä tolla rode mikillä. Rode -tuotteet hintaansa nähden hyvin laadukkaita. Jos löytyy vielä tuohon budjettiin 80€ lisää suosittelen todella paljon rode videomic pro, se on itselläni tällä hetkellä käytössä, ja on todella hyvä.
Tietysti kannattaa katsoa thomann.de. Sieltä tilasin ensimmäisen mikrofonini, sielä on laaja valikoima laidasta laitaan ja todella halvasta todella kalliiseen, joten sieltä löytää aika hyvin budjettiin sopivan. Ainoa huono puoli on, että sielä on 12 € toimituskulut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585524KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953537Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222355Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182348Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91118- 1021038
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621017Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu18992Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79955- 80947
