ulkoisista kameramikrofoneista

4

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_minäkin

      Noista kahdesta ei ole, mutta yleisemmin ainakin omat kokeilut ovat osoittaneet halvankin ulkoisen mikin olevan parempi kuin kameran oma. Ero on todella suuri tuulisissa olosuhteissa, koska kameran sisäiseen mikkiin ei saa tuulisuojaa.

      • ostin tuon atr6550.
        testailin tuossa parvekkeella kameran omalla ja tuolla mikillä. ei mennyt vajaa satanen hukkaan siinä mielessä että maallikkonakin kuuli selkeän eron äänen laadussa.
        ei lainkaan huono juttu tuo ulkoinen :)


      • Canonisti_minäkin

        Tossa pakkauksessa on mukana superloninen tuulisuoja. Jos se ei riitä, niin kannattaa hankkia vielä dead cat päälle.


    • laskunvastauson17

      Kokemuksia löytyy ulkoisista mikrofoneista, ja sillä kokemuksella mitä löytyy voin sanoa että kannattaa mennä tolla rode mikillä. Rode -tuotteet hintaansa nähden hyvin laadukkaita. Jos löytyy vielä tuohon budjettiin 80€ lisää suosittelen todella paljon rode videomic pro, se on itselläni tällä hetkellä käytössä, ja on todella hyvä.
      Tietysti kannattaa katsoa thomann.de. Sieltä tilasin ensimmäisen mikrofonini, sielä on laaja valikoima laidasta laitaan ja todella halvasta todella kalliiseen, joten sieltä löytää aika hyvin budjettiin sopivan. Ainoa huono puoli on, että sielä on 12 € toimituskulut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      70
      3821
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3199
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      102
      2461
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1669
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1438
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      97
      1311
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      50
      1266
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1083
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1040
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    Aihe