Julkisuus: alaikäisten lasten lukumäärä

Säynätsalo

Onko kohta "alaikäisten lasten lukumäärä" veroilmoituksessa vuoden 2014 osalta (eli nämä nyt kotiin tulleet laput) julkista tietoa? Jos on, miten tiedon saa?

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymyksiää

      Tiedustelen, mistä alaikäisten lasten lukumäärä on päivitetty ?

      Milloin syntyneet lapset ovat 2014 verotuksessa alaikäisiä ?

      Jos on yhteishuoltajuus, näkyykö alaikäisten määrä myös etähuoltajan ilmoituksessa ? Vai onko määrä kenties jaettu kahdella ?

      Kuinka paljon on alijäämähyvityksen lapsikorotus ?

    • Säynätsalo

      Voisiko tähän saada vastauksen jo? Tuskin tämä nyt niin monimutkainen kysymys on?

    • Hei ja kiitos kysymyksistänne.

      nimimerkille "Säynätsalo" :
      Alaikäisten lasten lukumäärä ei ole julkinen tieto.

      nimimerkille "kysymyksiää" :

      Avoerot eivät päivity Verohallintoon Väestörekisterin kautta kuten avioerot siinä vaiheessa, kun virallinen ero tulee voimaan. Avopuolisoiden lasten lukumäärässä voi olla virheellisyyksiä, koska Verohallinnolla ei välttämättä ole täydellisiä huoltajuustietoja.

      Lapsi on alaikäinen, jos hän ei ole täyttänyt 17 vuotta ennen verovuoden alkua. Alaikäiseksi katsotaan esimerkiksi vuodelta 2015 toimitettavassa verotuksessa lapset, jotka eivät ennen vuoden 2015 alkua ole täyttäneet 17 vuotta, eli vuosina 1998−2015 syntyneet lapset.

      Alijäämähyvityksen enimmäismäärä on 1 400 euroa.

      Enimmäismäärää korotetaan 400 euron suuruisella lapsikorotuksella, jos verovelvollisella tai puolisoilla yhdessä on ollut elätettävänään alaikäinen lapsi. Jos lapsia on kaksi tai enemmän, lapsikorotus on yhteensä 800 euroa.

      Lapsikorotus myönnetään ensisijaisesti sille puolisolle, jonka ansiotulojen valtion tulovero on suurempi. Lapsikorotus voidaan kuitenkin siirtää toiselle puolisolle, jos puolisot sitä vaativat. Jos lapsia on enemmän kuin yksi, korotuksen voi puolisoiden vaatimuksesta myös jakaa lapsikohtaisesti niin, että molemmat puolisot saavat 400 euron korotuksen. Korotus on jaettava tasan. Sitä ei voi jakaa niin, että toinen puoliso saisi esimerkiksi 200 euroa ja toinen 600 euroa.

      Avioero- ja erillään asumistilanteissa oikeus lapsikorotukseen on vain sillä vanhemmalla, jonka katsotaan verovuonna elättäneen lasta.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1428
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      61
      1340
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      161
      1311
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      65
      1178
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1131
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      947
    7. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      250
      941
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      55
      916
    9. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      903
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      82
      870
    Aihe