Julkisuus: alaikäisten lasten lukumäärä

Säynätsalo

Onko kohta "alaikäisten lasten lukumäärä" veroilmoituksessa vuoden 2014 osalta (eli nämä nyt kotiin tulleet laput) julkista tietoa? Jos on, miten tiedon saa?

3

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymyksiää

      Tiedustelen, mistä alaikäisten lasten lukumäärä on päivitetty ?

      Milloin syntyneet lapset ovat 2014 verotuksessa alaikäisiä ?

      Jos on yhteishuoltajuus, näkyykö alaikäisten määrä myös etähuoltajan ilmoituksessa ? Vai onko määrä kenties jaettu kahdella ?

      Kuinka paljon on alijäämähyvityksen lapsikorotus ?

    • Säynätsalo

      Voisiko tähän saada vastauksen jo? Tuskin tämä nyt niin monimutkainen kysymys on?

    • Hei ja kiitos kysymyksistänne.

      nimimerkille "Säynätsalo" :
      Alaikäisten lasten lukumäärä ei ole julkinen tieto.

      nimimerkille "kysymyksiää" :

      Avoerot eivät päivity Verohallintoon Väestörekisterin kautta kuten avioerot siinä vaiheessa, kun virallinen ero tulee voimaan. Avopuolisoiden lasten lukumäärässä voi olla virheellisyyksiä, koska Verohallinnolla ei välttämättä ole täydellisiä huoltajuustietoja.

      Lapsi on alaikäinen, jos hän ei ole täyttänyt 17 vuotta ennen verovuoden alkua. Alaikäiseksi katsotaan esimerkiksi vuodelta 2015 toimitettavassa verotuksessa lapset, jotka eivät ennen vuoden 2015 alkua ole täyttäneet 17 vuotta, eli vuosina 1998−2015 syntyneet lapset.

      Alijäämähyvityksen enimmäismäärä on 1 400 euroa.

      Enimmäismäärää korotetaan 400 euron suuruisella lapsikorotuksella, jos verovelvollisella tai puolisoilla yhdessä on ollut elätettävänään alaikäinen lapsi. Jos lapsia on kaksi tai enemmän, lapsikorotus on yhteensä 800 euroa.

      Lapsikorotus myönnetään ensisijaisesti sille puolisolle, jonka ansiotulojen valtion tulovero on suurempi. Lapsikorotus voidaan kuitenkin siirtää toiselle puolisolle, jos puolisot sitä vaativat. Jos lapsia on enemmän kuin yksi, korotuksen voi puolisoiden vaatimuksesta myös jakaa lapsikohtaisesti niin, että molemmat puolisot saavat 400 euron korotuksen. Korotus on jaettava tasan. Sitä ei voi jakaa niin, että toinen puoliso saisi esimerkiksi 200 euroa ja toinen 600 euroa.

      Avioero- ja erillään asumistilanteissa oikeus lapsikorotukseen on vain sillä vanhemmalla, jonka katsotaan verovuonna elättäneen lasta.

      Ystävällisin terveisin

      Satu E verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      154
      2908
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      235
      2183
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      2148
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      237
      1990
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      39
      1340
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1178
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      317
      1060
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      895
    Aihe