Tämän verran maksoi meidän talo!!
Luvat, suunittelu, liittymät 8600€
Pohjat, perustukset 22000€
Paketti (Kastelli) 52000€
Kalusteet, koneet 16000€
Pinnoitteet 8000€
Lvis 14000€
Muut 15000€(kiuas,takka, yms)
Eli yhteensä 135000€, 144M2 huoneisto-ala.
Itse olin apupoikana.....Aina välillä
Luvat, suunittelu, liittymät 8600€
Pohjat, perustukset 22000€
Paketti (Kastelli) 52000€
Kalusteet, koneet 16000€
Pinnoitteet 8000€
Lvis 14000€
Muut 15000€(kiuas,takka, yms)
Eli yhteensä 135000€, 144M2 huoneisto-ala.
Itse olin apupoikana.....Aina välillä
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miten voi LVIS olla noin pieni kustannus? Itselläni pelkkä vesi viemäri -osasto maksaa melkein tuon 14 000. Kokonais LVIS-potti meillä melkein 30 000 eur ja yksitasotalo 125m2. Oliko suhteita vai teittekö itse?
Noitahan kannattaisi rakennuttaa vähintään kolme vuodessa ja tuotto olisi mahtavaa, mutta eivät kai halua rikastua nämä ihme rakentajat/rakennuttajat mutta leuhkivat kyllä täällä kuinka halvalla tuli tehtyä/teetettyä, muttei vaan viittitä ruveta pisnistä tekemään ;D Juupajuu.
Kaveri on Onni..... töissä, ja ite tehtiin!
Tainnut unohtua todelliset kustannukset.
maa on halpaa
Eli mikäs oli timpurisi palkka?
pimeästi maksoin ja tulivat tuolta kerrostalotyömaalta aina ruokatunniksi painamaan ja töiden jälkeenkin, tutun työnjohtajan kautta hyviä virolaisia olivat.
kyllä tuo 135000 euroo voi pitää paikkansa. meillä kustannusarvio saman verran, talon huoneisto ala 115m2/pohja-ala 187 ja autokatos 60m2. tällä hetkellä pohjat tehty laatan valua vaille. myös vesi ja sähköliittymät vedetty, hiekkaa ja murskeita ajettu yhteensä 900m3. rahaa mennyt 35000 euroo.
kättelyssä. Kustannusarvionne tulee ylittymään reilusti. Mutta mikäs siinä pankista kun saa lisää - toivottavasti, muuten jää pahasti kesken.
Talopaketti 50 te, LVI sähkö 40 te, muuta roinaa vain 10 te?????
vaan puut omasta metsästä
tulevat halvemmaksi ??? juupa - kyllä siitä varmaan hyvä tulee, ja tietysti halvalla.
Tässä oli 'oikea' rakentaja/rakennuttaja muut täällä valittajat jotka kertovat kuinka ei riitä 170000 €uroakaan 100 neliön taloon. Tosiasia on se, että nämä selittelijät ovat kirvesmiehiä jotka yrittävät näin saada palkkatasonsa nousemaan tuoden esille talon rakentamisen mammutti kustannukset tai kyseessä on tavalliset bisnes rakentajat jotka odottavat saavansa rakentamasta talostaan voittoa 10 kertaisesti. Sitten voi olla höynäytettyjäkin jotka ovat maksaneet maltaita ahneille kirvesmiehille, koska pääasia on ollut vain saada talo ja pian eikä todellisista hinnoista tietoakaan. Pääkaupunkiseudulla toi onki ehkä totta, mutta esim. muualla suomea saa rakennettua todellakin yli puolet halvemmalla.
tuntuu vaan että suurimmat paskanjauhajat ovat kehä 3 ulkopuolelta. Tontin hinnoissa on tietysti eroa mutta se ei liity talon rakennuskustannuksiin. Työ pääkaupunkiseudulla joissain tapauksissa n. 10-15 % kalliimpaa, eikä edes aina, tavara sen sijaan useimmiten halvempaa, eli mistä ero - valehtelijat asuvat siis muualla kuin pääkaupunkiseudulla.
ja sora. ei ihan joka korttelissa olekaan stadissa soramonttua ja betoniasemaa. landella voi hyvässä lykyssä olla. mulla maksoi kaikki sorat sisä ja ulkotäytöt, salaojasorat, kapillaarikatkosepelit ja murskeet tienpohjaan ja anturan alle yhteensä 2300€. (120cm korkea 125m2 sokkeli). Serkku kehui jopa Sipoossa maksavan kasetillisen 500€. Tuo hintahan muodostuu pääasiassa kuljetusmatkasta. Betoni maksoi muistaakseni 80e/m3 pumppaus 200e. Seka soramonttu että betoniasema vieressä.
tai betoni-aseman viereen, joka on muuten todennäköisempää kuin jossain maaseutupitäjässä Kuhmossa, eli kyllä maksaa samalla tavalla nuo mainitsemasi aineet ja tarvikkeet sinne. (serkkupoika kertoi)
No meillä esim. oli jo oma tontti joten sen voi jättä laskuista ja todellakin omat soramontutkin ja asumme taajamassa pohjoisessa. Rakennus kustannukset todllakin vaihtelevat kirvesmiesten välillä. Itse tosin teetetimme valmis talopaketin emmekä itse juuri tehneet mitään. Hinta pysyi alle 130000 eurossa ja talo oli 115 neliöä.
, kun talo on valmis miten käy, mutta ainakin tällä hetkellä kustannukset pysyneet niille varatuissa rajoissa. On nimittäin sentilleen menot ylhäällä.
ja itse tekemällä säästää, ei ole vielä maksettu timpurille euroakaan.
ihan itse, kuvitellessaan osaavansa ja tietävänsä kaiken. Sellainen todellinen Suomalainen sankar´poik´ joiden "luomuksia" on rempallaan pellot täynnä.
Joku voi osatakin - vaikka sinä et.
joku osaa opettaa, toinen lakia, minä en kumpaakaan, mutta vasara pysyy kädessä.
meillä on tuttu timpuri joka käy laittamassa hommat aluille ja ite teen loput.
soitin vähän aikaa sitten timpurille, ja kysyin palkan maksusta ja sain vastaukseksi, että ei se haittaa vaikka unohtuu kokonaan...
Arvaas kuinka paljon työllistävät nämä "teen-sen-itse-tyypit" eivätkä tasan säästä kun mennään korjaamaan "kyllä-mä-sen-itsekin-osaan" jälkiä. typeryksiä tuntuvat olevan, joko tepuloivat itse, tai palkkaavat jonkun roposnikkarin tekemään pimeästi, ja sitten itketään kun rak.tarkastaja ei hyväksy heidän tekelettään - kun ei riitä että Viljo sen teki. Pelleporukkaa, lähes järjestäen kaikki nuo t-s-i-miehet. Eivät siis kaikki, mutta he tuskin hehkuttavatkaan sitä näillä palstailla.
Ole tyytyväinen, kun saat töitä. Mitä se sinua haittaa, kun kerran korjaukset työllistävät täysin...
Se on todellakin vaikea uskoa, mutta siellä on paljon sellaista jota ei pystytä kuin "välttävästi" korjaamaan - kun on alku töpeksitty todella lahjakkaasti. Sitten näkyy niitä "virityksiä" myynnissä hirvittävin hinnoin, ja jotkut raasut ne ostavat, eivätkä yhtään ymmärrä minkä miinan ovat käsiinsä saaneet.
helpostihan tuon pitäisi onnistua,
ei ole mikään ongelma päästä alle 1000e/neliö, jos vähän näkee itse vaivaa...
suurin ongelma on siinä että suomalaiset ovat yleisesti niin juoppo-juntteja, että sutta tehdään kun ollaan kännissä talkooporukalla raksalla. sitten helposti 20 eurolla saadaan 40 euron vahinko...
ja osa näistä ns. ammattitaitoisista timpureistakin on alkkiksia tai muutenvaan hitaista!
itse kun tekee niin tietää ainakin mitä on tullut tehtyä!